Латенська культура

МечЛатенська культура на території Украни зосереджена у Закарпатті, в долині ріки Тиса та її правих притоків Уж, Латориця, Боржава і Ботар. Датується від III – II століть до нашої ери до рубежу нашої ери.. Склалася на основі двох компонентів: місцевої куштановицької куьлтури скіфського часу та середньоєвропейської латенської культури. Разом з пам’ятками Словаччини матеріали Закарпаття становлять найвіддаленішу групу середньоєвропейського латену.

Поселення представлені селищами відкритого типу, які не мали оборонних споруд, та виробничими центрами (Великі Ратівці, Осій, Дякове, Вовчанське). Площа більшості з поселень не перевищувала 1,5 – 2 гектара при товщині культурного шару біля 50 сантиметрів. На поселені Галіш-Ловачка відкриті сиродуті горни, кузні з набором інструментів, залишки бронзоливарного та ювелірного ремесла. В районі села Ново-Клинове досліджено 133 метралургійні горни.

Житла – прямокутні напівземлянки площею 15 – 20 квадратних метрів. У центрі розміщувалося вогнище, обкладене камінням та обмазане глиною. Стіни жител каркасні з глиняною обмазкою.

Поховальні пам’ятки нечисленні окремі трупоспалення під курганними насипами (Колодне, Бобове). Поховання – урнові та ямні.

Для латенської культури Закарпаття характерні скарби (Мала Бігань, Клячанове, Гараздівка). У Гараздівці знайдено понад 100 срібних монет – імітацій тетрадрахм Філіпа ІІ Македонського. Речовий комплекс представлений місцевою ліпною та гончарною пізньолатенською керамікою: простою сіроглиняною, лощеною, розписною та графітовою з вертикальним орнаментом із штрихів, нанесених гребінцевим штампом.

Численні знахідки з бронзи та заліза: наральники, серпи, молотки, вістря до списів, дротиків, стріл. Серед прикрас найбільш представлені браслети, фібули, поясні ланцюжки, намисто. Головне заняття носіїв латенської культури – землеробства та ремесла, особливо було розвинута обробка металів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *