Лебедівська культура

КерамікаЛебедівська культура – археологічна культура пізньої бронзи. Епонімна пам’ятка – поселення у селі лебедівка Верхньодубчанського району Київської області, це поселення було виявлено О.П.Савчуком у 1951 році. Культура виділена С.С.Березанською. Територія її поширення чітко не визначена. Центр лебедівської культури – Придніпров’я між ріками Прип’ять та Рось. На лівому березі Дніпра багато пам’яток лебедівської культури виявлено між Дніпром та Десною. Датується лебедівська культура ХI – ХIII століттями до нашої ери. Лебедівська культура склалася на місцевій основі (сосницький варіант східнотшинецької культури при деякому впливі сусіхніх зрубної та бондарихинської культур.

Поселення лебедівської культури (Гостомель, Козинці) Лебедівка, Зварім’є) розташовані або у заплаві, на дюнних підвищеннях, або на знижених ділянках берегових терас. Житла – наземні або трохи заглиблені у грунт, прямокутної форми. Їх розміри коливаються у межах 14 на 6 на 10 на 4 метри. У деяких житлах простежені залишки відкритих вогнищ.

Грунтові могильники (Бобриця, Гостомель, Погреби, Плитовище, Таценки) розташовані поблизу поселень. В усіх випадках зафіксований єдиний обряд – трупоспалення. Небіжчика спалювали на стороні, потім перепалені кістки зсипали у неглибокі ямки або у посудини – урни.

Кераміка виготовлена з глини, до якої домішували товчений граніт, пісок, іноді – слюду. Головна форма посудин – тюльпаноподібні або яйцеподібні посудини з маленьким дном, а також слоїки. Посуд орнаментований наколами під вінцями, гребінцевим штампом, подекуди – наліпним валиком і прокресленими лініями. Характерну групу керамічних виробів становлять великі пряслиця, глиняні ложки та тигельки.

Численні знахідки з каменю та кременю – зернотерки, розтиральники, відбійники, серпи, вістря стріл, скребачки. Середа металевих виробів трапляються кельти, списи, шила, шпильки, двоспіральні підвіски.

З лебедівської та інших археологічних культури сформувалася юхнівська культура.

Карта

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.