Куштановицька культура

РозкопкиКуштановицька культура відноситься до раннього залізного віку. Виділена чеським археологом Я.Бемом, який разом з Й.Янковичем проводив розкопки 14 курганів біля села Куштановиці Мукачівського району Закарпатської області. Територія поширення збігається із сучасною Закарпатською областю. Датується куштановицька культура VI – IV століттями до нашої ери. Населення – фракійці.

Відомо біля 10 поселень (Малі Гаївці, деренковець, Олешник). Більшість з них розташовані у низинній зоні Закарпаття, у долинах рік та на надзаплавних терасах. Слідів штучних укріплень не виявлено. Житла напівземлянкові й наземного типів. Площа 14 – 18 квадратних метрів. Навколо житла концентрувалися ями і споруди господарського призначення.

Могильники (Колодне, Чорний Потік, Білки, Невицьке) складалися з невеликих груп, що нараховують від 4 до 16 курганів. Панував обряд трупоспалення (урнове та безурнове). Виявлені індивідуальні та колективні поховання.

Речовий комплекс представлений слоїковим посудом, який орнаментований пальцевими защипами, вдавленнями, косими насічками; лощеним посудом столового призначення (миски з вигнутими краями, черпаки з ручкою, корчаги); ножами з горбатою спинкою; браслетами; підвісками; сережками. В жодному кургані не виявлено зброю. Формування куштановицької культури відбувалося на передкуштановицькій основі під впливом скіфської та лужицької культур. У III столітті до нашої ери куштановицька культура змінюється латенською культурою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *