Квітнянська культура

КерамікаКвітнянська культура – археологічна культура мідного віку. Відноситься до середньостогівської культурно-історичної спільноти. Виділена В.М.Даниленком як фаза розвитку давньоямної культури. Названа за похованням у балці Квітяній біля села Федорівка Запорізького району Запорізької області. Ареал: степове Подніпров’я та південь Лісостепового Подніпров’я. Датується другою половиною IV – першою половиною III тисячоліття до нашої ери.

Склалася на основі азово-дніпровської культури під впливом скелянського населення в процесі розвитку асимільованої частини києво-черкаської культури. Поселення Леонтіївка, Солов’їна Роща, Похилий, Роздольне.

Кераміка виготовлена з глини з домішками черепашки. Переважають гостродонні і круглодонні горщики з опуклим тулубом, високою, часто жолобчастою шийкою і коротким відігнутим назовні вінчиком, а також горщики так званого S-подібного профілю із злегка відігнутими назовні вінцями. Орнамент: довгі гребінцеві відбитки, подекуди нанесені у «крокуючій» манері, що утворюють горизонтальні ряди, зигзаг, сітку, ялинку.

Знаряддя праці виготовлені в основному з кременю: ножі на середніх пластинах, кінцеві скребачки на пластинах та відщепах, двобічно оброблені підтрикутні наконечники з увігнутиою, рідше – прямою основою, кам’яні молотки, кістяні проколки, мідні ножі, окуття ременів. Трапляються ливарні форми для виготовлення сокир. На думку Н.В.Риндіної, метал виходив з Трансільванії, а посередником виступало трипільське населення етапу В ІІ. Відомо багато прикрас: мідні спіралеподібні й трубчасті пронизки, підвіски у півтора оберти, кістяні пронизки з вирізами по боках, гагатові (гагат – різновид викопного вугілля) та перламутрові круглі дрібні намистини.

Поховальний обряд представлено підкурганними похованнями; у степовій зоні іноді застосовують кромлехи. Трупоположення витягнуто на спині зі східною та північною орієнтацією. Небіжчики пофарбовані вохрою, є рослинні мати, що лежать на дні ями, і дерев’яні перекриття ям. Зафіксовано застосування у поховальному обряді вогню: вугілля у ямах, обпалені перекриття, вогнища на денній поверхні. Поховальний інвентар: посуд, кременеві, кістяні та мідні вироби, прикраси, ливарні форми. І.Ф.Ковальова відносить ці поховання до постмаріупольської неолітичної культури.

Основа господарства: скотарство, мисливоство, можливо, землеробство. Сусідні культури: дереївська, трипільська етапів В ІІ, С І, С ІІ; рєпинська культура. Групи пам’яток: нижньомихайлівська, стогівська, молюовобугорська. Питання про подальшу долю носіїв квітнянської культури залишається відкритим.

В інтернет-магазині TV Project можна купити обладнання для зйомок – відеокамери, фотоапарати, об’єктиви, освітлювальне обладнання (постійне світло, накамерне світло, відбивачі), штативи, звукове обладнання (радіосистеми, мікрофони, навушники).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.