Кам’янське городище

ВалКам’янське городище скіфського часу розміщене у степовій зоні Північного Причорномор’я. Розташоване на лівому березі ріки Дніпро у місті Кам’янка Дніпровська Запорізької області, у районі скупчення скіфських курганів, поселень і селищ IV століття до нашої ери. Досліджувалося в 1938 – 1940 та 1945 – 1950 роках Б.М.Граковим, у 1981 році – Історико-техічною експедицією Інституту археології НАН України під керівництвом В.І.Бідзілі (культурний шар городища цією експедицією не виявлено). З 1987 до цього дня пам’ятка досліджується експедицією Інституту археології НАН України під керівнитвом Н.О.Гаврилюк.

Кам’янське городище виникло на рубеж V – IV століть до нашої ери. Площа 12 квадратних кілометрів. Культурний шар залягає лінзами діаметром до одного кілометра, потужністю в середній частині до одного метра. На городищі виявлено залишки садиб з каркасними житловими будівлями, господарськими ямами та комплексами – «майстернями».

ПланРечовий інвентар: ліпний посуд, фрагменти амфор (синопських, гераклейських, фасоських), деякі фрагмети амфор – з клеймами, граффіті, діпінто (діпінто – написи, зроблені червоною фарбою, у яких вказувався відправник товару, отримувач товару іноді написи робили митники, які розмитнювали товар). Знайдено незначну кількість фрагментів чорнолакового та розписного посуду, вироби з бронзи, заліза, кістки, рогу, монети.

Трапляються технологічні залишки: криця, шлаки. Є знахідки скляних виробів, прикрас. На думку Б.М.Гракова, Кам’янське городище є торговим, ремісничим і адміністративним центром Степової Скіфії. У його межі входило і Знам’янське гродище II століття до нашої ери – II століття нашої ери, як розглядалося як акрополь Кам’янського городища. На думку С.Я.Ольговського, Кам’янське городище було сезонним торжищем кочових скіфів. Н.О.Гаврилюк вважає цю пам’ятку конгломератом невеликих скотарських селищ, які виникли на місцях зимівок, і контролювали найкращі плавневі пасовища, сухопутні та водні торгівельні шляхи. Знам’янське городище розміщується у 3 – 5 кілометрах на південь від Кам’янського городища, датується більш пізнім часом і з Кам’янським городище не пов’язане.,

Карта

Під номером 5 – Кам’янське городище, трикутники – кургани

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.