Культура кереш

КерамікаКультура кереш – археологічна неолітичная культура. Пам’ятки Верхнього Потисся, що датуються першою половиною V тисячоліття до нашої ери, віднесені до культури Криш-Кереш М.Ф.Потушняком. Носії цієї культури прийшли з Трансільванії по долині ріки Самош. Вони схожі на мешканців Північної Угорщини, які залишили пам’ятки типу Мехтелик.

Поселення (Заставне, Рівне) мали планування по колу і включали біля 10 споруд. Житла: землянки і напівземлянки овально-витягнутої форми с двосхилим дахом, верх якого спирався на стовпи, низ даху спирався на землю. Площа – від 70 до 280 квадратних метрів. Усередині споруд: відкриті вогнища і глинобитні печі. Глиняна модель із Заставного дозволяє припустити існуваня наземних жител каркасно-стовпової конструкції з плетеними стінами, які обмазані глиною і двосхилим дахом, який вкритий шкірами або соломою.

Плоскодонний кухонний та столовий посуд виготовлений з глини з домішками піску, шамоту, полови. Кухонна кераміка (сковороди, друшляки, миски, слоїки) мали нерівну поверхню, прикрашену симетричними наліпами або вдавленнями по вінцях. Столовий посуд: миски, слоїки, горщики з високою циліндричною шийкою, накривки з ручками, посудини на кільцевому піддоні або з 4 – 5 ніжками. По сумлінно загладженій поверхні наносився орнамент: насічки, защипи, вдавлення, іноді доповнені наліпами або коротким розчленованим валиком, утворюючи трикутники, зигзаги. Є чорний розспис у вигляді трикутників, смуг і спіралей, є антропоморфнй посуд.

Знаряддя праці виготовлені з обсидіану, кременю, андезидо-базальту. Багато ножів на середніх пластинах, також є багато різців на невеликих відщепах, кінцевих скребачок на покорчених пластинах і масивних відщепах. Кам’яні шліфовані сокири, тесла розміром від 4 до 15 сантиметрів мали конусоподібну та трапецієподібну і прямокутну форми. Трапляються наконечники дротиків з видовжених ретушованих пластин, грузила для сіток, мотики з рогу оленя, зернотерки з пісковику і вапняку, пряслиця зі стінок посудин.

Прикраси культури Кереш: круглі та біконічні глиняні намистини, тригранні браслети з глини. З добре відмуленої глини з домішками полови і пісун виліплені реалітичні і схематичні фігурки жінок та кабана.

Сусідні культури: криш, буго-дністровська. Змінилася культурою розписної (мальованої) кераміки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *