Археологічні дослідження Бовшева і Дем’янова

Щітка і ніж виявлять дрібні деталі старожитностей

Щітка і ніж виявлять дрібні деталі старожитностей

У зв’язку з будівництвом Бурштинської ДРЕС львівські археологи в 1960 — 1964 рр. провели дослідження на обох берегах Гнилої Липи — лівобережної притоки Дністра — і виявили багато археологічних пам’яток різних епох. Так, біля сіл Бовшева і Дем’янова Галицького району Івано-Франківської області були відкриті і досліджені слов’янські пам’ятки другої половини І тисячоліття нашої ери. Їхні розкопки показали, що І басейні верхнього Дністра в VI—VII ст. жили слов’янські племена, які залишили культуру празького типу.

Археологічні дослідження Бовшева і Дем’янова

Всі розкопані на слов’янських поселеннях житла ви явилися прямокутними напівземлянками з печами-кам’янками. Це були дерев’яні, однокамерні будівлі площею від 7,5 до 24 кв. м, нижня частина яких опускалася в землю. Під час розкопок в кутах та посередині заглиблених стін виявлені неглибокі ямки. В них у свій час стояли стовпи, що служили опорою для дерев’яних стін та двосхилого даху. Останній мав дерев’яний кар кас, на який накладали пруття і солому, а зверху насипали шар глини.

Долівка в житлах була земляною, іноді підмащена жовтою глиною. В одному з кутів кожного житла розміщувались прямокутні печі, стінки і купол яких складалися з великих і малих кам’яних плит, без зв’язуючого розчину. Черені печей, як правило, були глиняними і розміщувалися на рівні долівки житла. Рідше зустрічаються черені, викладені з кам’яних плиток. Іноді напроти печей розміщуються вигрібні ями в які вигрібали попіл і вугілля.

Поділ розкопу на квадрати

Поділ розкопу на квадрати

Входом до слов’янських напівземлянковнх жител у більшості випадків служили дерев’яні драбини, приставлені прямо знадвору. Іноді входи влаштовувалися у вигляді дерев’яного тамбура-коридорчика. У такому випадку в материку вирізувався вузький прохід, долівка якого похило спадала до середини житла, а іноді були зроблені сходи. Щоб краще зберігалося в житлах тепло, двері в них були вузькими (40—50 см) і, очевидно, невисокими.

Дерев’яні стіни, дерев’яно-земляний дах, печі-кам’янки та внутрішнє обладнання жител — типові для слов’янської археологічної культури.

В житлах на поселеннях Бовшів і Дем’янів знайдено багато уламків глиняного ліпного посуду, типового для культури празького типу. На цій підставі житла були датовані VI—VII ст. Це датування підтверджується знайденою на поселенні Дем’янів бронзовою пальчастою фібулою. Період побутування таких прикрас був нетривалим. Такі фібули існували у VI—VII ст.

З книги Тимощука і Винонура Давні слов’яни на Дністрі.

Читайте також Слов’яни на Дністрі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.