Археологія та стародавня історія Гусятинського району

Розкопки трипільської культури

Розкопки трипільської культури

Гусятинський район Тернопільської області містить багато трипільських поселень, які розкопувалися ще наприкінці ХІХ століття. Біля села Городниця знайдено Збручанського ідола.

Археологія та стародавня історія Гусятинського району

Село Вікно

Римські монети.

Село Васильківці

Енеолітичні археологічні знахідки

Енеолітичні археологічні знахідки

Виявлено в 1876 році А.Кіркором поселення трипільської культури етапу В біля Васильківців, яке досліджувалося Г.Оссовським у 1889 році і через декілька років досліджувалося В.Деметрикевичем. Друге трипільске поселення – в урочищах Глибока та Вербники біля села Юрківці, воно досліджувалося в 1839 році Г.Оссовським. Римські монети. Давньоруське поселення в урочищі “Вербники” та “Глибока Долина”, по сусідству з полями села Юрківці. Знайдено тут скляні браслети, бронзове скроневе кільце, фрагменти бронзової прикраси. Г.Оссовський провів в 1890 році. Матеріали – в Кракові.

Село Гадинківці (колишня назва – Комсомольське)

Срібний динарій імператора Адріана та імператора Марка Аврелія (161 – 180).

Село Глібів

Трипільське поселення біля Глібова.

Село Городиниця

Біля Городниці – трипільське поселення етапу В. Давньоруське городище, яке носить назву Замчисько й розміщене біля урочища “Богод”. Городище має укріплення пізнішого часу з кам’яними мурами, поперечними стінами й фундаментами з великих кам’яних плит. Збручанський ідол “Святовид” знайдений в руслі ріки Збруч, нижче гори Соколихи, зберігається у Кракові.

Село міського типу Гримайлів

Гримайлівський замок, зараз – пусте замчище.

Селище міського типу Гусятин

Трипільське поселення етапу це – три кілометри північніше Гусятина, на лівому березі Збруча на мисі між Збручем і невеликою рікою Рудка, в урочищі Фондова Гора. Друге трипільке селище етапу В – на західній околиці Гусятина на терасі лівого берега Збруча, в урочищі Високий Берег, уздовж сто метрів вздовж ріки. Середньовічні укріплення – замок (замчище), бернардинський монастир, Онуфріївська церква, оборонна синагога, колись були міські вали.

Село Жабинці

Трипільське поселення виявив на лівому березі став А.Кіркор у 1877 році. Черняхівську фібулу знайшли на правому березі притоки Дністра – ріці Нічлава. Фібула була з двоскладовою конструкцією пружинного апарата. Римські монети.

Давньоруське поселення розміщене на березі ставка. Виявлено уламки кераміки, скляні, бронзові та залізні вироби. Досліджував А.Кіркор у 1877 році.

Село Калагарівка

Трипільське поселення виявлено в кінці ХІХ століття біля Калагарівки, виявлено жіночі статуетки та кераміку, кремінь.

Село Козина

Трипільське поселення біля Козиної. Два срібних динарії імператора Антоніна Пія (138 – 161).

Село Копичинці

Слов’янське поселення VIII – IX  століть нашої ери. Давньоруське поселення розміщене в урочищі “Баворівщина”, на схилі лівого берега ставу, на передмісті Копичинців, датується VIII – IX століттям. Замчище середньовічного замку.

Село Котівка

Срібний динарій імператора Антоніна Пія (138 – 161).

Село Коцюбинці

Поховання черняхівської культури, в селі виявлено срібний римський динарій. Колись був замок.

Село Коцюбинчики

Мідна монета імператора Гордіана ІІІ, карбована у Фракії, знайдена в 1864 році та інші динарії.

Село Красне

Срібний динарій імператора Траяна (98 – 117).

Село Кривеньке

Римські монети, серед яких одна – імператора Септімія Севера (193 – 211). Також римська монета знайдено в похованні черняхівської культури з трупоспаленням в урні під невисоким курганом.

Село Крутилів

Давньоруське городище, виявлено срібні прикраси, два бронзові скроневі кільця, фібулу та перстень.

Село Личківці

Трипільське поселення етапу В. Личківський замок.

Село Малі Бірки

Срібний денарій імператора Коммода (180 – 192).

Село Монастириха

Знайдено великий вазоподібний темно-сірий ліпний горщик з меандровим орнаментом, що відноситься до пшеворської культури.

Село Постолівка

Знайдено римські монети. На території села знайдено давньоруські колти з емаллю ХІ – ХІІ століть.

Село Раштивці

Залишки трипільської кераміки в розкопі

Залишки трипільської кераміки в розкопі

На території хутора Стінка – трипільське поселення, виявлене в 1913 році. Римські монети Адріана та Антоніна, на полях знайдено багато інших римських монет. Давньоруське городище на території села.

Село Сидорів

На території Сидорова виявлено срібні прикраси Х – ХІ століть. Руїни замку.

Село Сорока

Срібний динарій імператора Коммода (180 – 192).

Село Суходіл

Трипільське поселення на віддалі двох кілометрів від Гусятина, на правому березі Збруча, у 40-х роках розкідку провів П.І.Бориськовський.

Село Товсте (колишнє Кут-Товсте)

На території Товстого знайдено глиняні писанки київського типу. Товсте – костел Непорочного Зачаття Діви Марії на місці замку, були укріплення міста.

Село Увисла

Черняхівське поховання розкопане Г.Оссовським. Виявлено кістяний гребінь з дзвоноподібною спинкою.

Село Федорівка (колишній Тудорів)

В урочищі Городище, яке оточене з північного, західного та південного боків ярами – трипільське поселення етапу С. Трипільське поселення – на заході мису, в інших частинах урочища – голіградські та давньоруські поселення.

Черняхівське поселення ІІІ – ІV століть нашої ери на відстані 200 метрів на північний схід від села, в урочищі “За Вільшиною”. Зібрано ліпну і кружальну кераміку, кам’яний брусок. Давньоруське городище розміщене на високому мисі, що носить назву Городище, оточеному з південного, західного та північного боків глибокими ярами. Біля основи мису зберігся один вал, а декілька – біля західного його кінця. Городище виявлене В.П.Савичем. В 1956 році тут провів невеликі розкопки І.К.Свєшніков. Також є давньоруське поселення.

Село Целіїв

Могильник черняхівської культури. Знайдено кістяний гребінь з дзвоноподібною спинкою.

Село Увисла

Давньоруський могильник розміщений у полі. Виявлено підплитове поховання з кістяком, досліджене Г.Оссовським. Інший давньоруський могильник розміщений на лівому березі ріки Тайна, грунтовий з трупопокладеннями, відкрив Г.Оссовський. Ще один давньоруський могильник розміщений на правому березі ріки Тайна, грунтовий з трупоопкладеннями, відкритий Г.Оссовським в 1889 році.

Село Хоростків

Колись був хоростківський замок.

Село Шидлівці

Біля Шидлівців – трипільське поселення. Виявлено курганний могильник з одним курганом.

Село Юрківці

Біля Юрківців – трипільське поселення. Знайдено срібний динарій імператора Траяна.

Село Яблунів

На території колишнього села Сухостав – трипільське поселеня етапу С, розміщене над неглибоким яром на схилі плато в урочищі Голдри-Берестки, досліджувалося в 1952 році В.П.Кравцем.

Черняхівське поселення на лівому березі ріки Нічлава на відстані 1,5 кілометра від села, в урочищі “Великі Долини” та “Малі Долини”. Відкрите І.К.Свєшніковим в 1952 році, досліджувалося М.Ю.Смішком в 1953 році. Знайдено срібний денарій імператора Веспасіана.

Читайте також археологія Зборівського та Заліщицького районів.

 

2 коментарі до “Археологія та стародавня історія Гусятинського району

  1. Дмитро

    Доброго дня! Можете підказати де знайти книги з результатами досліджень археологів згаданих тут? Г.Оссовський А.Кіркор Буду дуже вдячний!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *