Археологія та стародавня історія Брусилівського району

Воскресенська церква у Брусилові, 1711 рік

Воскресенська церква у Брусилові, 1711 рік

В Брусилівському районі Житомирської області городища є у селах Брусилів, Водотиї, Лазарівка, Містечко, Ставище.

Село Биків

Місцезнаходження бронзової доби Биків 1 – за 400 – 450 метрів на південний схід від сільської школи, що у південній частині села. Займає північно-східний пологий схил піщаного підвищення лівого берега безіменного струмка (права притока ріки Здвиж). Висота над рівнем заболоченої западини – 1,6 – 2,5 метрів. Поверхня задернована. У північно-східній часині підвищення заросло чагарником та деревами, розмір – 75 на 35 метрів.

Поселення доби бронзи Биків 2 – за 700 – 750 метрів на південний схід від сільської школи, що у південній частині села, займає північно-східний пологий схил піщаного підвищення лівого берега безіменного струмка (права притока ріки Здвиж) в районі ставка, висота – 2,1 – 3,2 метри, поверхня задернована, орзмір – 90 на 50 метрів.

Селище міського типу Брусилів

Городище у Брусилові

Городище у Брусилові

Давньоруське городище, яке існувало в ХVI – ХVIII століттях – у центральній частині селища, на північний захід від церкви і майдану Огієнка. Займає вершину мисоподібного підвищення правого берега ріки Здвиж. Висота над рівнем води – біля VIII – ІХ метрів. У плані трапецієвидне, розмір – 60 на 40 метрів. Вали не збереглися. У ХVII столітті городище втратило свій первісний вигляд внаслідок будівництва на ньому нового укріплення – замку.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Брусилів-Водокачка – біля північно-західної околиці селища міського типу Брусилів, за 40 – 50 метрів на північний захід від водокачки. Займкає південно-західний пологий схил піщаного підвищення лівого берега струмка, що в народі має назву Батийка (ліва притока ріки Здвиж). Висота над рівнем заболоченого русла – біля трьох метрів. Поверхня частково задержнована, у північно-східному напрямку розорюється. У південно-західній частині вздовж краю підвищення проходить польова грунтова дорога, розміри – 300 на 60 метрів.

Поселення неоліту, доби бронзи Брусилів ІV – біля східної околиці селища. Займає підвищення правого берега ріки Здвиж. Із сходу обмежено лівим схилом лівого берега пересохлого русла ріки Третьої Рудки, що утворює заболочену улоговину.

Поселення доби бронзи – на території районної поліклініки, на підвищенні ріки Здвиж, зібрані артефакти епохи бронзи.

Поселення черняхівської культури та VIII – ІХ століть Брусилів 2 – біля східної околиці, розмір – 400 на 100 метрів. Займає нажближчу до річки частину крутого схилв правого берега ріки Здвиж.

Черняхівське поселення Брусилів 3 – біля східної околиці, урочище «Вила». Займає підвищення правого берега ріки Здвиж, на ділянці між першою та другою Рудками – пересохлими притоками річки.

Давньоруське поселення – біля північно-східної околиці в напрямку до села Лазарівка на лівому березі ріки Здвиж.

Село Високе

Поселення доби бронзи та давньоруського часу «Містечко Високе 1» – на відстані 2200 – 2300 метрів на південний схід від села Високе та за 3200 – 3300 метрів на півнівчний захід від села Містечко. Займає східний схил невисокого підвищення у верхів’ях безіменного струмка (права притока ріки небелиця). Висота над рівнем заболоченого русла – біля трьох метрів. Поверхня задернована, поросла пирієм, раніше розорювалася. Розміри – 180 на 60 метрів.

Поселення раньозалізного віку – І тисячоліття нашої ери та ХVII – ХVIII століть – біля північно-східної околиці села. Займає пологий схил першої надзаплавної тераси правого берега ріки Фоса, розміри – 80 на 50 метрів.

Село Водотиї

Давньоруське городище – в околицях села.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Водотиї 2 – біля північної околиці села. Займає вершину та пологий схил піщаного підвищення надзаплавної тераси правого берега ріки Здвиж. Висота над рівнем заплави – до двох метрів. Із західного боку обмежене широкою заболоченою балкою, на дні якої протікає безіменний струмок. Поверхня задернована, місцями поросла чагарником та сосною. Переважна частина оголена з видувами піщаного грунту, розміри – 135 на 60 метрів.

Село Карабачин

Поселення доби бронзи Карабачин 1 – за 900 – 920 метрів на південний схід від села. Займає північно-західний пологий схил піщаного підвищення першої надзаплавної тераси правого берега ріки Здвиж. Висота над рівнем заплави – біля шести метрів, поверхня задернована.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, ХVII – ХVIII століть Карабачин 4 – за 900 – 1000 метрів на північний схід від Карабачин 3. Займає північно-західний пологий схил піщанго підвищення першої надзаплавної тераси правого берега ріки Здвиж. Висота над рівнем заплави – 3,5 – 4 метри. Поверхня задернована, часто розорюється.

Давньоруське поселення – біля південно-західної околиці на лівому березі ріки Здвиж, знайдено пряжку давньоруського часу.

За легендами село знаходилося за півверсти вище за течією ріки Здвиж в урочищі Пукове. В лісі знаходили шматки цегли.

Село Ковганівка

Поселення І половини І тисячоліття нашої ери, давньоруського часу Ковганівка 1 – біля північно-східної околиці села. Займає пологий схил підвищення лівого берега ріки Здвиж. Висота над рівнем води – 1,4 – 2 мери, розмір – 205 на 50 метрів.

Поселення доби бронзи та давньоруського часу Ковганівка-Жмурівка – за 400 метрів на північний схід від села. Займає піщане, майже рівне, підвищення лівого берега ріки Здвиж.

Село Костівці

Поселення давньоруського часу Костівці 1 – біля південно-західної околиці села Костівці, за 400 – 450 метрів на південний захід від західного краю вулиці Польової. Займає південний пологий схил невисокого піщаного підвищення лівого берега безіменного струмка (ліва притока ріки Здвиж). Висота над рівнем води – біля 2 – 3 метрів. Поверхня розорюєть, поросла культурними злаками. У південній частині вздовж підвищення проходить польова грунтова дорога, розміри – 360 на 55 метрів.

Поселення доби бронзи Костівці 2 – біля південно-західної околиці. За 490 – 500 метрів на південний захід від західного краю вулиці Польової. Зайамє північний пологий схил піщаного півдвищення правого безіменного струмка. Висота над рівнем води – біля 4 – 6 метрів, розорюється, розмір – 415 на 90 метрів.

Село Лазарівка

Замок у селі Лазарівка

Замок у селі Лазарівка

Городище ХVI – ХVII століть Зачище – за 400 метрі на північ від села в урочищі Щаньківка або Селище, розмір – 70 на 80 метрів. Займає мис одного з рукавів лівого берега ріки Здвиж зі схилами висотою 2 – 2,6 метрів. На двох кутах (північно-західний і південно-східний) збереглися бастіони. З напільного боку – заходу і  півдня – проходить глибокий рів шириною 8 – 12 метрів і глибиною 2,3 – 3,4 метри.

Стоянка мезоліту – неоліту – на південно-західній околиці села, на правому березі ріки Здвиж. Займає край піщаного мису першої надзаплавної (борової) тераси правого берега ріки Здвиж, при впадінні в неї невеличкого струмка. Висота над рівнем води – 4 – 5 метрів.

Село Мар’янівка

Поселення доби бронзи Мар’янівка 1 – за 1300 метрів на південний захід від села, займає південний пологий схил підвищення лівого берега ріки Ірпінь. Висота над рівнем води – біля 1,5 – 3 метрів, відстань від русла річки – 100 – 125 метрів. Поселення задерноване. З півдня примикає до краю розорюваної тераси, розмір – 100 на 85 метрів.

Поселення доби бронзи Мар’янівка 2 – за 1100 метрів на південний захід від села. Займає вершину та південний пологий схил підвищення лівого берега ріки Ірпівнь. Висота над рівнем води – біля 7 – 8 метрів, відстань від русла річки – 400 – 450 метрів. Поселення задерноване, розмір – 145 на 100 метрів.

Село Містечко

Давньоруське поселення – на лівому березі ріки Здвиж, на південно-західній околиці. Знаходиться на садибах номер 3, 5 і 7 по вулиці Набережній, займає лівий берег ріки Здвиж та правий берег струмка, що впадає в річку. Культурні рештки поширені на ділянці, витягнутій з південного сходу на північний захід, урочище Хутір, розмір – 100 на 80 метрів.

Поселення доби бронзи Містечко 1 – за 1000 – 1100 метрів на північний захід від сільського кладовища у східній частині села. Займає південно-східний пологий схил підвищення правого берега ріки Небелиця. Висота – біля півтора метри, задерноване, розмір – 70 на 40 метрів.

Поселення неоліту, доби бронзи Небелиця 1 – за 4200 – 4300 метрів на північний захід від сільського кладовища у східній частині села та за 2,9 – 3 кілометри на південний схід від автодороги Житомир-Київ. Займає вершину, північнй та північно-східний схил піщаного підвищення першої надзаплавної тераси правого берега ріки Небелиця. Висота над рівнем заплави – 1,6 – 1,8 метрів. У південно-східній частині підвищення проходить ЛЕП. Поселення задерноване, розмір – 120 на 60 метрів.

Поселення доби бронзи та ранньозалізного віку Небелиця 2 – за 1700 – 1800 метрів на північ від села, займає східний пологий схил підвищення правого берега ріки Небелиця. Висота над рівнем заплави – 2,6 – 3 метри. Поселення задерноване, розмір – 380 на 50 метрів.

Поселення доби бронзи Фоса 1 – за 4800 – 4900 метрів на північний захід від сільського кладовища у східній частині села та за 2400 – 2500 метрів на південний схід від автодороги Житомир – Київ. Займає вершину, північний схил піщаного підвищення першої надзаплавної тераси правого берега ріки Фоса. Висота над рівнем заплави – 1,4 – 2,2 метри. З півночі обмежене глибокою і широкою балкою. Задерноване, розмір – 100 на 60 метрів.

Поселення доби бронзи фоса 2 – за 5,3 – 5,4 кілометри на північний захід від сільського кладовища у східній частині села та за 1,9 – 2 кілометри на південний схід від автодороги Житомир – Київ. Займає вершину, північно-східний схил піщаного підвищення першої надзаплавної тераси правого берега ріки Фоса. Висота над рівнем заплави – 2200 – 2600 метрів. Поселення задерноване, розмір – 260 на 60 метрів.

За даними ХІХ століття – на території села було городище замчище, яке пізнішими ровідками не виявлено.

Село Нові Озеряни

Давньоруське поселення Нові Озеряни 1 – за 800 – 850 метрів на північний схід від будівлі школи та за 1 – 1100 метрів на схід від сільського кладовища, що у північній частині села. Займає південно-західний пологий сщид підвищення надзаплавної тераси лівого берега безіменного струмка. З півдня та південного заходу прилягає до заболоченої заплави, де нині утворилося озеро. Поверхня задернована, раніше розорювалася. Висота над рівнем заплави – 1 – 1,8 метрів, розміри – 445 на 90 метрів.

Село Осівці

Поселення доби неоліту та бронзи – в урочищі Лиса Гора.

Село Покришів

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, ранніх слов’ян та давньоруського часу Покришів 1 – на північ від вулиці Леніна біля північно-східної околиці села. Займає вершину та північний пологий схил піщаного підвищення правого берега ріки Здвиж, висота 5 – 6 метрів. З півночі прилягає до заболоченої заплави. Центральна і східна частина пошкоджені піщаним кар’єром. Поверхня задернована, розмір – 370 на 130 метрів.

Село Соболівка

В урочищі Гора Ковалівка півд час оранки знаходили уламки цегли, каміння і зотлілі кістки.

Село Ставище

Давньоруське селище – в урочищі Могилки, південна околиця села, на першій надзаплавній терасі стариці на мисі висотою 4 – 5 метрів. Розмір – 300 на 200 метрів, зайняте городами.

Приблизне місце городища у селі Ставище

Приблизне місце городища у селі Ставище

Поселення доби бронзи, ХVII – ХVIII століть Ставище 1 – біля південно-східної околиці села. Займає південний та південно-західний пологий схил піщаного підвищення лівого берега ріки Фоса. Висота над заплавою – 1,2 – 2 метри. З південного заходу обмежене неглибокою широкою балкою. Задерноване, розміри 150 на 90 метрів.

Поселення доби бронзи, ХVIII століть Ставище 2 – у південній частині села. Займає південний пологий схил піщаного підвищення лівого берега ріки Фоса. Висота над рівнем води – 1,4 – 1,8 метрів. Задерноване, із заходу примикає до села Ставище, сходу – до заболоченої балки, розмір – 120 на 45 метрів.

Поселення неоліту, доби бронзи, ХVIII століть Ставище 3 – у південній частині села. Займає південний пологий схил піщаного підвищення лівого берера ріки Фоса. Висота над рівнем заплави – 1,6 – 3,2 метри, задерноване. Із заходу примикає до заболоченої балки, а з півдня – до невеликого озера, розмір – 310 на 50 метрів.

Давньоруське городище в урочищі Ковбиж, що знаходиться на схід від села. В середині ХІХ століття, під час оранки, тут знаходили уламки цегли, фрагменти глиняного посуду. Є ознаки великих водоймищ, багато земляних пагорбків і ровів. Вважають, що тут знаходилося велике слов’янське місто-фортеця Ковбиж. З одного боку місто прикривав високий земляний вал, а з півночі  – великий рів. З трьох боків фортецю омивала безіменноа річка. У 1964 році у цій місцевості можна було побачити чіткі вали та рови.

Село Старицьке

Поселення доби бронзи та давньоруського часу Старицьке 1 – приблизно за 2,2 – 2,3 кілометри на схід від сільського кладовища, що біля східної ооклиці села Старицьке. Займає південно-східний схил піщаного підвищення правого берега безіменного струмка (права притока ріки Очеретянки). Висота над рівнем води – біля трьох метрів. Поверхня задернована, раніше розорювалася. З південно-східного боку проходить польова грунтова дорога. Розміри – 120 на 60 метрів.

Поселення доби бронзи, ХVIII століття Старицьке ІІ – за 2,4 – 2,5 кілометрів на схід від сільського кладовища, що біля східної околиці села Старицьке. Займає вершину та південно-східний схил піщаного підвищення правого берега безіменного струмка. Висота над рівнем заплави – біля 3 – 4 метрів. Поверхня задернована, розміри 100 на 40 метрів.

Село Хомутець

Поселення доби бронзи Хомутець І – за 850 – 900 метрів на південний схід від південної околиці села. Займає вершину, північний та північно-східний пологий схил піщаного дюноподібного підвищення в заплаві лівого берега безіменного струмка (права притока ріки Здвиж). Висота над рівнем заплави – біля 3,5 – 6 метрів. Поверхня задернована, центральна та південно частина поросли сосною. У південній частині проходить польова дорога, розміри 130на 75 метрів.

Село Хомянка

Поселення доби бронзи – за 200 метрів на північний схід від села, займає пологий схил правого берега ріки Здвиж.

Село Яструбенька

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, давньоруського часу, ХVII – ХVIII століть Яструбенька 1 – біля північно-східної околиці села. Займає південно-східний пологий схил невисокого піщаного підвищення лівого берега ріки Очеретянка. Висота над рівнем води – біля 1,1 – 1,3 метри. Розорюється, у північно-східній частині вздовж берега проходить польова дорога, розміри – 190 на 50 метрів.

Село Яструбна

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, ХVII – ХVIII століть Яструбна 1 – за 0,3 кілометри на північ від північно-західної околиці села. Займає південний пологий схил піщаного підвищення правого берега ріки Очеретянка. Висота над рівнем води – біля 1,1 метра. Поверхня задернована, із півночі примикає до соснового лісу, розмір – 140 на 100 метрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.