Типи галицьких городищ

Башта галицького замку

Башта галицького замку

В Галичині – багато городищ. Під цим поняттям в різних обставинах мають на увазі різні фортеці, укріплення, перерахуємо основні.

Доісторичні укріплення

До доісторичних укріплень відносяться фортеці, які були в неоліті, бронзовому віці, ранньому залізному віці:

 1. Неолітичні городища. На території Галичини відносилися до трипільської культури. Трипільці мали укріплення, деякі з них дійшли до наших днів, як наприклад у Чернівцях. Їх досить важко ідентифікувати, оскільки за п’ять тисяч років рови і вали, якими укріплювалися невеликі поселення, заплили, їх археологи можуть побачити в основному в розрізі грунту (хоча вони деколи видимі). Трипільці будували свої житла колом, крайні з них були міськими стінами, житла між собою додатково з’єднували стінами, щоб не було проходів.

  План трипільського городища

  План трипільського городища

 2. Гальштатські городища – укріплення воїнської археологічної культури. Були схожими на замки, укріплення часто видимі і донині. Гальштатські воїни боролися з кіммерійцями, а також ходили в походи на Балкани, Близький Схід. До цієї культури відноситься Михалківський скарб із царською діадемою та багатьма золотими виробами.
 3. Скіфські городища були досить великими, часто споруджувалися колами у сотні метрів діаметром, як, наприклад, Рухотинське городище.
 4. Змієві вали доповнювали природні рубежі на великих площах, часто тягнулися на кілометри і мали швидше психологічне значення і захищали від несподіваних наскоків кочівників.

Давньоруські укріплення

 1. Слов’янські городища – невеликі села, які були обнесені високими валами, які часто розміщувалися колом.
 2. Давньоруське городище

  Давньоруське городище

  Городища-капища – язичницькі культові місця очевидно містили значні багатства і їх захищали валами, ровами, дерев’яними стінами, і, очевидно, постійним гарнізоном.

 3. Давньруські міста – як правило, складалися із дитинця та посаду. Невеликі поселення часто обносилися невисокими валами без дворянського замку.
 4. Окремі боярські замки – споруджувалися біля маєтків багатих бояр, або біля великих міст як заміські резиденції.
 5. Мультигородища – городища великих міст, частини яких були відокремлені валами і кожна з яких в археологічній культурі вважається окремим городищем.
 6. Городища-сховища – біля сіл були схованки без культурного шару, використовувалися тільки в часі набігів ворогів.

Пізнє середньовіччя

 1. Замок у Галичі

  Замок у Галичі

  Замки із земляними валами.

 2. Замки із кам’яними баштами і землямини валами (П’ятничани).
 3. Кам’яні замки.
 4. Середньовічні міста із кам’яними цитаделями та земляними замками.
 5. Військові шанці – стратегічні укріплення, як правило, тимчасового характеру.
 6. Укріплення військових таборів – споруджувалися при тривалих стоянках, при містах, якщо війська не поміщалися в межах міських чи замкових укріпленнях (наприклад, при обороні Збаража, коли поляків тримали в облозі козаки з татарами).

Новий час

До укріплень нового часу можна віднести оборонні споруди ХVIII – XX століть:

 1. Бастіонні міські фортеці. Яскравий приклад – Станіславська фортеця (місто Івано-Франківськ), бастіони були спершу земляними, а потім земляні вали облицювали цеглою, фортеця була споруджена у формі зірки із символічним замком-палацом (який не мав укріплень з боку міста).
 2. Австрійські військові фортеці – споруджувалися з урахуванням нових типів артилерії, в деяких випадках мали земляні вали і рови, як, наприклад, в Нижневі.
 3. Військові полігони в ХХ – на початку ХХ століть мали шанці для тренувань солдат, а також інші польові укріплення.
 4. Окопи, бліндажі часів Першої і Другої світових воєн.

В центральній частині Києва можна придбати недороге житло, наприклад купить 1к квартиру у Львівському кварталі lvivskyi-kvartal.ua. Сучасні квартири із облаштованими дворами, будинки оточені зручною інфраструктурою і

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.