Курган Балки (Висока могила)

Кіммерійський воїн

Кіммерійський воїн

Кіммерійські еталонні поховання № 2 і 5, впущені у давньоямний курган висотою 10 метрів, поблизу села Балки Василівського району Запорізької області. Курган досліджувався Е.В.Яковенко та В.І.Бідзілею.

Поховання № 2 являло собою велику овальну яму, до якої впущено дерев’яний зруб розмырами 1,8 на 2,2 метри. Кістяк чоловіка у віці 50 років лежав у витягнутому стані з розворотом головою на захід. При ньому знайдено: залізний кинджал з навершям у вигляді валика та перехрестям зі звисаючими трикутними кінцями; золота бляшка з розеткою у центрі; застібка із зуба коня; золота облямівка; точильний брусок та кременевий відщеп; біля ніг – чорнолощена посудина та овечий астрагал (гральна кістка, зроблена з кістки вівці).

У поховання № 5 також впущено дерев’яний склеп розмырами 0,25 на 2 на 3 метри. Зруб зсередини оштукатурено та пофарбовано червоною фарбою. Небіжчик лежав на лівому боці у скорченому стані головою на схід. При ньому знайдено: на черепі віночок у вигляді бронзової стрічки; далі – золоту масивну сережку, бронзовий ніж; у південно-східному кутку – кістки барана, дерев’яну посудину із золотими платівками-облямівками, бронзові вудила, набір наконечників стріл та застібку.

Обидві могили належать воїнам, похованим з проміжком часу не більш, як декілька десятків років. Вони датуються серединою VIII – початком VII століть до нашої ери.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.