Городище на острові Байда

Острів Байда (Мала Хортиця)

Острів Байда (Мала Хортиця)

Острів Байда знаходиться у річищі Старого Дніпра біля міста Запоріжжя. Довжина 350 метрів, ширина – 170 метрів. Північна частина являє собою скельний масив, що підвищується над рівнем води на 12 метрів.

У 1990 рокі на острові В.Є.Іллінським відкрито багатошарове городище ІІІ тисячоліття до нашої ери – ХVI століття. У ході розкопок виявлено сім стратиграфічних горизонтів:

І – залишки енеолітичного поселення типу Середній Стіг.

ІІ – фортеця складної кам’яної архітектури площею 2,2 гектари, споруджена племенами катакомбної культури. Будівництво здійснювалося двічі: наприкінці ІІІ тисячоліття до нашої ери і у ХVІII – XVII століттях до нашої ери. На вершині острова у цей час було споруджено цитадель.

ІІІ та ІV являють собою фортеці, відповідно сабатинівської та білозерської культур. Їх площа не перевищує 1,5 гектара. Виявлено системну забудову житловими об’єктами. Будівельні роботи зводилися до оновлення попередніх кам’яних стін.

V – залишки фортеці перших століть нашої ери. Оборонні споруди були дерев’яними і кам’яними. Речовий матеріал відноситься до черняхівської культури.

VI – залишки замку середини ХVI століття, ідентифікований із замком Дмитра Вишневецького – одного з лідерів та організаторів Запорізького козацтва.

VII – залишки ретраншемента (військове укріплення, призначене для підсилення основного укріплення) запорізької судноверфі 30-х років ХVIII століття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.