Золота підкова – найкращі замки Львівщини

Приміщення Олеського замку

Приміщення Олеського замку

Золота підкова – це три найкращі замки Львівщини – Олеський в смт Олесько, Підгорецький в селі Підгірці і Золочівський в місті і районному центрі Золочеві. Ці три замки не тільки чудово збереглися можна сказати у первозданному вигляді, але й ще вони мають інші переваги перед іншими твердинями Львівської області – вони розміщені компактно недалеко одна від одної, вони дуже красиві, мають історію, пов’язану з королями Польщі і крім того в них розміщені музеї з чудовими експозиціями. Оскільки замки Золотої підкови дуже популярні і в них багато відвідувачів, ці фортеці мають можливість розвиватися – їх досліджують, ремонтують, покращують інтер’єри, музейні колекції поповнюються новими експонатами. Іноді ще до Золотої підкови включають замок у Свіржі, однак для екскурсії важко охопити ще одну пам’ятку, оскільки для огляду трьох основних замків замало цілого дня. 

Золота підкова – найкращі замки Львівщини

Олеський замок

Монастир капуцинів в Олеську

Монастир капуцинів в Олеську

Історія Олеського замку сягає княжих часів, він побудований наприкінці ХІІІ століття на високому пагорбі біля ріки з цікавою назвою Ліберція. Замок як фортеця стає єдиним укріпленням в довколишніх землях, оскільки пагоб, на якому він стоїть, дозволяє оборонятися невеликими силами. Кручі чудово захищали від татар – ці східні загарбники використовували облогові машини, які були неефективними, якщо фортеця була на високому пагорбі, саме природа захистила Холм і Кременець від їхнього війська. Могутня фортеця була на початку XV століття укріпленна литовським князем Свидригайлом, який на цих землях організував щось на зразок литовсько-руської автономії, в якій велике значення відігравали галицькі боярські роди. Однак ці ігри в русько-литовську незалежність припинилися в 1432 році, коли Олеський замок здобули війська польського короля і остання фортеця, яка була основою для своєрідної автономії на наступні століття стала оплотом польського панування.

Польські магнат

Олеський замок на високому пагорбі

Олеський замок на високому пагорбі

и значно укріпили фортецю. Одним з найвидатніших власників Олеського замку був польський магнат з українським корінням Ян Данилович, який отримав фортецю в 1605 році внаслідок династично-шлюбних зв’язків. Він розбудовує замок, його нащадком був польський король Ян ІІІ Собеський, який народився в 1629 році в Олеському замку. У 1681 році король викуповує замок, розбудовує і прикрашає, заме завдяки турботі Яна Собеського замок набуває теперішнього вигляду, почав нагадувати красивий палац із ставками і парками довкола. З Олеського замку відкривається чудова панорама, здалеку можна навіть побачити Підгорецький замок. Тут зараз музей – філія Львівської картинної галереї, в експозиції багато полотен та старовинних речей, красивий середньовічний інтер’єр. Біля замку – старовинний монастир Капуцинів, поблизу якого сувенірний ринок.

Підгорецький замок

Костел Святого Йосипа у Підгірцях

Костел Святого Йосипа у Підгірцях

Підгорецький замок спорудив з 1635 по 1640 рік польський гетьман Станіслав Конецпольський. Замок здалека подібний на красивий італійський палац (архітектором і був венеціанець Андреа дель Аква), а зблизька виглядає як потужня бастіонна твердиня з глибокими ровами. Тут знімалося багато радянських фільмів, серед яких – сюжет з трьох мушкетерів, коли біля замку д’Артаньян проривається на бал, щоб віддати королеві дорогоцінні прикраси. До Другої світової війни тут був музей з дуже великою колекцією картин, зброї та антикваріату, після війни тут був туберкульозний диспансер. Зараз діє невеликий музей, щоправда можна оглянути тільки каземати бастіонів та внутрішній двір. Незважаючи на деяку занедбаність замку, зовнішній декор зберігся добре і це улюблене місце для романтичних весільних фотографій.

В Підгірцях варто оглянути залишки великого давньоруського міста Пліснеська з діючим Підгорецьким Благов

Замок у Підгірцях

Замок у Підгірцях

іщенським монастирем УГКЦ, біля замку є дуже красивий костел святого Йосипа з високою колонадою та статуями святих на фронтоні.

Золочівський замок

Золочів – старовинне місто. Тут зберігся костел XVII століття і арсенал (оборонний двір, дім убогих), який був споруджений ще в XV столітті і є найстарішою будівлею міста. Але найвидатніша споруда Золочева – замок.

Стіни Золочівського замку і бастіон

Стіни Золочівського замку і бастіон

Золочівський замок завершив споруджувати в 1634 році батько Яна ІІІ Собеського Якуб Собеський. В замку є дві великі споруди – Великий та Китайський палаци. В Китайському палаці зараз музей східного мистецтва, а в Великому – музей, який фактично присвячений найвидатнішому польському королю Яну ІІІ Собеському та його коханій дружині француженці Марії Казимирі, яку лагідно називали Марисенькою.

Замок оточений земляними валами з глибокими ровами. На високих бастіонах стоять гармати, які нещодавно вилиті в натуральну величину. Це чудові оглядові майданчики та улюблені місця для фотографій. Двір замку колись був величним парком, який зараз відновлюють. Біля воріт є загадковий камінь з таємничими письменами і отвором всередині. Цю загадку ніби-то розгадав один польський дослідник, який виявив, що напис представляє собою любовне послання. Однак зазвичай екскурсоводи озвучують версію про таємничі скарби тамплієрів, до яких може привести розшифровка напису.

Капличка біля Золочівського замку

Капличка біля Золочівського замку

Біля Золочівського замку є передбрамне укріплення – равелін із рестораном всередині, а також дуже красива капличка у вигляді гроту з розп’яттям Ісуса Христа.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.