Замок у Старому Селі

Замок у Старому Селі

Замок у Старому Селі

Замок у Старому Селі, або Старосільський замок – одна із найграндіозніших твердинь України. Хоч стіни збереглися непогано, він в теперішні дні стоїться пусткою. Замок трохи в стороні від звичайних туристичних маршрутів – одинокі туристи навідуються сюди по дорозі до Львова чи Звенигорода. Але тут є що подивитися – висота стін вражаюча, величезні башти з навершями у вигляді корони, велике подвір’я нагадує не подвір’я замку, а своєю величезною площею нагадує ціле місто, оточене стінами.

Історія замку в Старому Селі

Зображення замку початку ХХ ст.

Зображення замку початку ХХ ст.

Замок у Старому Селі на Львівщині споруджений наприкінці ХVI ст. Однак потужні мури почали споруджуватися в 1642 році острозьким і заславським князем Владиславом Домініком, однак очевидно мури були недобудовані, оскільки в 1648 році укріплення було пограбовано військами Богдана Хмельницького. Замок у 1654 році було відбудовано, і настільки потужно, що витримав облогу козаків та великої турецької армії в 1672 році. До XVІII ст. витримав багато облог. Кам’яні стіни були не єдиною перепоною на шляху до замку. Твердиня була на рівнині, однак оточена болотами. Додатковий захист давали земляні укріплення – бастіони з ровами, які були наповнені водою, води довкола було вдосталь.

Занепад Старосільського замку

Старе зображення Старосільського замку

Старе зображення Старосільського замку

Не зважаючи на те, що в 18 столітті він був відремонтований магнатами Сенявськими, однак вже в 1731 році замок став власністю Чарторийських і занепав. Не потрібно засуджувати нових власників – з казни на замок не виділялося нічого, оборонного значення фортеця не мала, доходи магнатів падали, а така грандіозна споруда вимагала величезних коштів на утримання. А в напіврозваленому недоглянутому приміщенні магнати жити не хотіли. Потрібно сказати, що доходи магнатів (і потреба в них як військових) залежали від наявності значного ворога, воєн. Звичайно, якщо б Османська імперія і Кримське ханство не занепали, замки би ще продовжували існувати принаймні 100 років, їх в військовий час будували “з нуля” за декілька років, а в мирний час ніхто не брався навіть ремонтувати.

В 1809 році замок отримали у власність Потоцькі, які намагалися не зберегти споруду, а “вичавити” з неї побільше доходів – тут була пивоварня, винокурня, склади.

Замок і Старе Село сьогодні

План замку у Старому Селі

План замку у Старому Селі

Замок схожий на п’ятикутник, стіни високі, до 16 метрів, висота стін дозволила розмістити бійниці у три ряди, на горі оборонних мурів – глуха аркада, яка була популярна як оздоблення на замках тих часів. Довжина стін – біля півкілометра, спершу було шість веж, зараз збереглися тільки три, також збереглися житлові приміщення – південний і східний корпуси. Площа замку – біля двох гектарів, замок в Старому селі є одним з найбільших в Україні.

В радянський час була зроблена спроба реставрації, однак замок дуже великий і відновлено було небагато. А те що відновлено, знову закинуто. Замок цікавий тим, що його добре видно з вікон поїзда, якщо їхати до Львова з боку Івано-Франківська. Потяг проходить через Старе Село і старосільський замок раптово виринає на відстані декілької десятків метрів від потягу. В середині замку є декілька будинків, споруджених на спустошеному замчищі в ХІХ – початку ХХ ст.

На замковий комплекс їдуть дивитися не дуже багато туристів, оскільки він закинутий і не музеєфікований. Поблизу є два визначних заповідника – центральна частина Львова і музейний комплекс стародавньої місцевої столиці Звенигорода. Тому деякі туристи навідуються сюди при нагоді.

Старе Село в минулому було частиною сусіднього села Черепина, яке вперше згадується в 1454 році. В старому селі є стародавня дерев’яна Іванівська церква, споруджена в 1742 році.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.