Невицький замок – найромантичніша закарпатська твердиня

Невицький замок

Невицький замок

Невицький замок розташований поблизу села Кам’яниця, один з найстаріших замків Закарпаття – вперше згадується в ХIV столітті як центр повстання проти короля Карла Роберта Анжу. Феодали Другети в XIV столітті на місці дерев’яного замку спорудили кам’яні укріплення. Положення замку було дуже зручним – тут перетиналися торгівельні шляхи, які зв’язували Угорщину, Галицьке князівство, Польщу, Литву, Московську державу, з найвищої вежі видно словацькі, українські Карпати, долину ріки Уж і Середньодунайську низовину.

Історія невицького замку

Це місце було укріпленим віддавна – можливо тут ще існувала кельтська фортеця, оскільки укріплення сягають VIII століття до н.е. Однак достовірне укріплення належало фракійцям, які використовували фортецю для контролю торгівельної діяльності – при розкопках тут було знайдено багато римських монет. Згодом цю місцевість зайняли угорці. В ХІІІ столітті замок зруйнували татарські орди. Проте наприкінці ХІІІ століття угорський король Ласло ІV відбудував твердиню, передавши її воєводі Фінті.

В 1321 році король Карл Роберт Анжу захопив замок, який був центром повстання на чолі з ужанським жупаном Петром Петенком, король віддає твердиню Карлу Другету, який перебудовує дерев’яні укріплення на кам’яні. Вежа-донжон стає одночасно багатоповерховим палацом Другетів. Також було споруджено житлові приміщення з понад тридцятьма кімнатами і залами. У 1644 році трансільванський князь Д’єрдь ІІ Ракоці зруйнував замок за допомогою важкої артилерії (на території замку знайдено великі гарматні ядра). Після цього замок не відбудовувався – стало зрозуміло, що замок втратив своє значення через зміцнення вогнепальної зброї.

Невицький замок сьогодні

Замок стоїть на високому пагорбі над рікою Уж (над рікою замок піднімається на 120 метрів). Збереглися рови, вали, кам’яні стіни та чотири вежі. Крутий річковий берег укріплений кам’яною підпорною стіною. Внутрішнє подвір’я центральних укріплень невелике – усього 35 на 12 метрів. Замок мав три ліній оборони – перша лінія – кам’яні укріплення, друга лінія – земляні укріплення з невисокими мурованими, які підсилювали центральні кам’яні, треня лінія оборони – невеликий вал із палісадом, де було невелике міське поселення (до півтисячі осіб). Таким чином, Невицький замок був основою невеликого міста.

Замок оточує красивий парк Вагнера, в якому у минулому був навіть фонтан.. Якщо підніматися стежкою до замку, можна побачити скелі Поганої Діви. Не зважаючи на те, що замок знаходиться у напівзруйнованому стані, його відвідує дуже багато туристів, Невицький замок плануєтья реставрувати. Вважається, що замок є другим за популярністю після Мукачівського замку Паланок.

До Невицького замку зручно добиратися – він розташований неподалік міста Ужгород. Замок дуже красивий, особливо ця місцевість гарно виглядає восени, коли листя дерев, що вкривають замкову гору, жовтіють і фортеця перетворюється у доповнення до чудового осінняього пейзажу. Краєвиди із замкових веж перевершують всі сподівання – видно дуже далеко, кругом карпати, ліси, долини рік.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.