Замок у Старих Богородчанах

Домініканський монастир та костел 18 століття в Богородчанах

Домініканський монастир та костел 18 століття в Богородчанах

У Старих Богородчанах на високій горі є замок, на вершині гори добре видимі вали. Тут був адміністративний центр польської влади. Розбійник Олекса Довбуш достовірно брав замок, підходив з боку Саджави і взяв велику здобич, що документально зафіксовано.

Замок у Старих Богородчанах

Історія Богородчан та богородчанського замку

Замок у Старих Богородчанах, замкову гору і замковий майданчик добре видно із супутника

Замок у Старих Богородчанах, замкову гору і замковий майданчик добре видно із супутника

За народними переказами, фортеця на горі утворилася в княжі часи, так що часом створення замку можна вважати 13 століття. Замок середньовічний, він круглий у плані, нагадує косівську фортецю. Це була передова твердиня Галича перед бойківськими Карпатами, зараз тут перехрещуються шляхи, які, очевидно, тут існували і в давнину.

Богородчани вперше згадуються в 1441 році, тоді власником Богородчан був Ян Бучацький. Місто існувало біля підніжжя замкової гори, згодом населення перейшло до більш зручного для проживання місця на правому березі Бистриці. Це відбулося після того, як Бистриця розлилася і затопила поселення. Сам замок не занепав, він ще у 18 столітті був адміністративною спорудою – тут містився суд, в’язниця, скарбниця та архіви.

На місці сучасних Богородчан спорудили потужну земляну фортецю із бастіонами, це укріплення відповідало всім вимогам того часу. Тож Богородчани мали можливість стати регіональним центром, яким став пізніше заснований Станіслав. Магдебурзьке право місто отримало в 1631 році. Богородчанами місто назвали на честь Богородиці, яка, за переказами, захищала ще княжий замок, а тепер на неї покладалися жителі міста, які потерпали від нападу татар.

Наприкінці 17 століття графинею Потоцькою було споруджено домініканський монастир із костелом, ці споруди збереглися донині.

Богородчанський замок сьогодні

Центральна частина Богородчан

Центральна частина Богородчан

Замок представляє собою коло з валів і ровів на високій замковій горі. Гора повністю поросла лісом, можна сказати, хащами. Можна вийти на фортецю з боку Старих Богородчан, а можна виїхати дорогою як на Саджаву і прямо за підйомом є польова дорога на замкову гору. Подивитися особливо немає на що, однак це історичне цікаве місце із збереженою земляною фортецею. Під замковою горою є столики – це пікнікове місце місцевої молоді.

Зараз Богородчани – районний центр Богородчанського району Івано-Франківської області.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.