Замок, монастир і церква в селі Малі Загайці

Стара фотографія церкви у Малих Загайцях

Стара фотографія церкви у Малих Загайцях

У селі Малі Загайці Шумського району Тернопільської області є оборонний храм, який колись був частиною монастиря святого Іоанна Милостивого, а монастиру у свою чергу був наступником замку. Старовинна назва села – Мелихи.

Рання історія

У ХІІІ столітті на місців Малих Загайців було давньоруське поселення, яке зруйнували татари. Однак вже через декілька років неподалік від зруйнованого села виникло нове поселення Загайці, які вперше згадуються у 1513 році у грамоті, де згадується власник Богуш Боговитинович.

У 1546 році власницею стає Беата Острозька, хоча невдовзі поселення повертається Боговитинам. У 16 столітті споруджується дерев’яний замок на пагорбі, який штучно підсипали і збільшили.

У 17 столітті власники Боговитини ділять Загайці на Великі та Малі. Як правило, такі поділи відбувалися для поділу сіл на двох власників. При чому замок був у Малих Загайцях. Ірина Боговитинова одружується з Констянтином Ярмолинським і Загайці стають власністю роду Ярмолинецьких.

Монастир

Стара фотографія монастиря

Стара фотографія монастиря

У 1626 році на місці замку з благословіння Іова Почаївського та Петра Могили починають споруджувати православний монастир, фінансувала Ірина Ярмолинська. Монастир був одним з найбільших на Волині, тут до 1914 року зберігалася Острозька Біблія. цього ж року почали споруджувати оборонного храму з триповерховою вежею та бійницями. Монастир отримав від Ірини Ярмолинської багато земельних ділянок та лісів.

 

Наступними власниками села у 17 столітті були Гумницькі, Прушинські, Блендовські. Наприкінці 17 століття новий власник Коеган-Бобр-Петровицький влаштував тут палац (зруйнований у 1943 році) і парк.

 

 

У 1709 році відбулася спроба примусити монахів перейти на унію, однак це відбулося на добровільних задах у 1721 році, рішення прийняв ігумен Варлам Снітковський. У 1749 році Стефан Ярмолинський подарував монастирю чудотворну ікону Божої Матері. У 1784 році споруджуються двоповерхові келії.

Занепад монастиря

 

 

Палац у Великих Загайцях

Палац у Великих Загайцях

У 1794 році монастир знову стає православним. У 1865 – 1873 році до монастиря в Загайцях приписали Кременецький, який через деякий час знову став самостійним.

 

 

У 1899 році храм згорів, однак відновився. На початку ХХ століття в монастирі було 100 монахів. Однак з приходом радянської влади занепав, у 50-х роках багато споруд було розібрано. Однак монастир існував до 1964 року, коли його закрили, однак монастирський храм діяв як парафіяльний. У келіях були клуб, магазин, бібліотека, школа, швейна майстерня і навіть навігаційна станція для літаків. На монастирській горі була радіостанція. У 1980-і роки монастирські келії були значно зруйновані.

 

 

 

Наші дні

В 2001 році почалося відновлення храму, монастир відновив діяльність, нараховуючи двох монахів і 5 послушників. У 2006 році внаслідок збройного пограбуваня була вкрадена чудотворна ікона та цінні церковні речі. Ікону не знайшли, її замінили на копію 19 століття.

 

У 2007 році обитель отримала статусь монастиря. Монахи марно намагалися повернути землі, які колись йому належали. Зараз ведеться відновлення храму Іоанна Милостивого, який зберігся відносно добре. Збереглися келії. Археологічний шар вмішує різні монастирські споруди, а також залишки замку. На нишній день тут біля 20 монахів.

Читайте також Шумський замок.

 

Гідростатична трансмісія – важливий елемент машин для комунального та сільського господарства. Ремонт гст 90 утруднений високими температурами та навантаженнями, тому іноді краще придбати нову деталь.

1 коментар до “Замок, монастир і церква в селі Малі Загайці

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.