Боржавський замок в селі Вари

Замчище боржавського замку

Замчище боржавського замку

У селі Вари Берегівського району Закарпатської області колись був Боржавський замок під назвою Боржава, споруджений на місці давнішого городища. Зараз – це місцевість у двохсот метрах від українсько-угорського кордону на південній околиці села Вари між ріками Тиса та Боржава, так що природою фортеця була укріплена добре.

Замок Боршо

План городища - замок та передзамче

План городища – замок та передзамче

Замок почав споруджуватися в ІХ столітті болгарами, однак археологічними розкопками підтвержено залишки культурного шару 11 століття, коли замком володіли угорці. Фортеця була основою укріпленого поселення, тепер русло ріки частково проходить укріпленим посадом, в минулому Боржава була фактично міським ровом зразу за міськими стінами. Довкола горбочка городища – болота, утворені заплавою рік.

У 9 столітті ці землі входили до Болгарського царства, фортеця називалася замок Боршо або Боржава. Однак уже в 903 році ця фортеця була взята штурмом після триденної облоги, полонених відвели до фортеці Гунг (Ужгород).

Укріплення було справжнім містом розмірами 120 на 110 метрів. Згодом, в 11 столітті почали споруджувати мурований замок (який належав безпосередньо королю), який було остаточно завершено в 12 столітті.

У 1214 році було довкола замку утворився комітат-жупа Боршоа. Як і всі інші укріплення Закарпаття, Боршо було зруйновано татарами у 13 столітті. Через декілька років люди повернулися і утворили село Вари (у перекладі – замкове село), центр округу перенесли в Берегвар.

Занепад фортеці

У 1320 році вперше замок згадано у писемних джерелах (раніші згадки відносилися до хронік). Однак у 14 столітті в Угорському королівстві були міжусобиці, замок зруйнували і поступово розібрали на будівельний матеріал, одну башту переробили в капличку. Округ перейшов до Мукачівського замку.

У 17 столітті польські війська у війні з Трансільванією зруйнували башту-капличку. Турки також декілька разів руйнували село у 16 – 17 століття. На території замку і передмістя було влаштовано кладовище. Руїни зберігалися до 19 століття, на карті фон Міга кінця 18 століття замок був зображений бастіонного типу, з чотирма бастіонами.

Зараз на території замчище – луг, який використовується як рілля та для пасовища. Центральна частина замку поросла кущами, збереглися фрагменти ровів і валів висотою до 5 метрів, з південно-східної частини зберігся розріз воріт шириною 10 метрів.

Запуск сайту – це тільки початок роботи З інтернет проектом. Потрібна якісна техпідтримка, дивіться техническая поддержка сайта. Професійна підтримка краща за окремого адміністратора, оскільки за нею стоїть команда професіоналів, які якісно налаштують і зможуть вирішити найскладніші проблеми з сайтом.

 

1 коментар до “Боржавський замок в селі Вари

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *