Археологія та стародавня історія Шумського району

Краєвид біля Шумська

Шумський район Тернопільської області містить городище літописного Шумська. Окрім давньоруських пам’яток, тут багато трипільських та черняхівських поселень, є середньовічні замчища.

Археологія та стародавня історія Шумського району

Село Антонівці

Давньоруське городище.

Село Бриків

Зображення на трипільській посудині у вигляді пташки

Трипільське поселення біля Брикова. Давньоруський могильник розміщений на високому правому березі ріки Куми, поблизу городища. Могильник складається з трьох груп курганів, в яких нараховується 61 курган. У 1898 році розкопано 12 курганів. Є городище.

Село Васьківці

Черняхівське поселення в урочищі «Під Гайками» та «Під Березиною» на лівому березі ріки Вілія, відкрите А.П.Савчуком в 1952 році. Давньоруське городище Х – ХІ століття розміщене в селі. Воно займає мисоподібну закінченість високого плато, має неправильно овальну форму, яка відповідає природним обрисам мису. З напільного боку воно відрізано від плато двома прямолінійними в плані ровами і валами, що розміщені один за одним. Обстежив в 1961 році П.О.Раппопорт.

Село Великі Дедеркади

Черняхівське поселення відкрите М.І.Островським.

Село Малі Дедеркали

Черняхівське поселення відкрите М.Островським.

Село Малі Загайці

Оборонна церква.

Село Матвіївці

Черняхівське поселення – на першій надзаплавній терасі лівого берега ріки Гориньки.

Село Новостав

Черняхівське поселення між селами Новостав і Шумбар – в долині ріки Вілія, обстежувалося в 1948 році.

Село Онишківці

Енеолітична кераміка

Трипільське поселення. Давньоруське городище розміщене на околиці Онишківців. Знайдено глиняне та мергелеві пряслиця, бронзову кручену сережку, кістяну проколку, залізні підкови, ключі до висячих замків й уламки кераміки. Розвідка М.І.Островського. Давньоруське городище.

Село Рохманів

Черняхівське поселення – при дорозі з передмістя Шумська до Чиранки, відкрите в 1956 році М.О.Тихановою. Колись був рохманівський замок.

Село Соснівка

Трипільське поселення біля колишнього села Бірки, яке входить до сільради Соснівки. Поселення VII – IX століття зафіксоване покажчиком “Археологічні пам’ятки Української РСР».

Село Стіжок

Хутір Данилівка – давньоруське городище на горі Трійця, висота – 50 метрів, його вважають залишками стародавнього міста Данилів. Розкопками в 1968 році виявлені залишки наземних жител. У літописах Данилів вперше згадується під 1260 роком. Городище відкрите в 1961 році М.І.Островським. Друге городище ХІІ – ХІІІ століть розміщене на околиці села, на високій горі. Носить назву Замок. Городище є укріпленням літописного міста Істожек, яке вперше згадується в другій половині ХІІІ століття. В 1961 році П.О.Раппопорт обстежив городище. Третє городище розміщене в урочищі Утог, оточене валом і ровом. Давньоруське поселення розміщене в долині на північний схід від гори Трійця. Його відкрив в 1963 році П.О.Раппопорт.

Село Сураж

Давньоруський курганний могильник. Є городище. Середньовічне замчище суразького замку.

Місто Шумськ

Трипільське поселення біля Шумська. В місті є поселення черняхівської культури. Черняхівський могильник – на хуторі Чиранка. Два срібних динарії імператора Антоніна, виявлені в 1939 році.

Давньоруська експозиція в музеї археології

Давньоруське городище розміщене на високій береговій терасі правого берага ріки Кума, між селами Бриків та Онишківці. Дитинець займає мис довжиною понад 180 метрів, який помітно спускається до ріки. З напільного боку дитинець захищений двома паралельними валами і ровами. Друга площадка – це окольний город. Він займає вузький мис, що лежить на краю берегового плато на південь від дитинця. Із заходу окольний город межує з береговим схилом, з півдня – з великим яром, а від східної до північної його частини проходить дугаста лінія з двох паралельних валів і ровів. Городище є укріпленням літописного Шумська, який згадується із середини ХІІ століття. В 1961 році городище обстежив П.О.Раппопорт. Колись був шумський замок.

Село Шумбар

Трипільське поселення біля Шумбара. Монета імператора Веспасіана. Колись був шумбарський замок.