Свірзький замок у селі Свірж

Свіржський замок здалеку

Свіржський замок здалеку

Замок в селі Свірж називають ще Свірзький (Свіржський) замок, на польській мові – Zamek w Świrzu. Цю фортецю на пагорбі під стародавньою назвою “Белз”, почали споруджувати в 15 столітті, відтоді твердиня пережила багато лихоліть, однак дійшла до нас у хорошому стані.

Свірзький замок у селі Свірж

Виникнення свірзького замку і міста Свірж

Свіржський замок над ставом

Свіржський замок над ставом

Фортеця виникла на місці невеликого укріпленого поселення (перша згадка 1416 рік), яке існувало на березі ріки Свірж, яка впадає в Дністер. З трьох сторін замок захищали круті схили, водойма, болота, з південного боку спорудили могутні стіни з баштами та викопали глибокий рів. А під пагорбом створили став, який став додатковим захистом і джерелом прибутку, оскільки він призначався для розведення риби. Були споруджені гідрологічні споруди – дамби зі шлюзами, які затримували воду і пагорб був з трьох сторін оточений водоймами. Зараз озер менше, хоча найбільший став зберігся.

Озеро біля замку - вид з вікна башти

Озеро біля замку – вид з вікна башти

У 1427 році вже існувала невелика фортеця, яку відвідав король Владислав ІІ Ягелло, хоча деякі дослідники вважають, що вперше замок як власність Миколи Романовського згадується в 1443 році. У 1449 році поселення згадується як місто, воно мало досить значні розміри.

З кінця 15 початку 17 століття місто Свірж було у власності Свірзьких, які тут мали свою основну резиденцію, спорудивши на місці дерев’яних стін кам’яний замок у формі квадрата зі стороною біля 50 метрів з двома баштами. Від цих споруд, які були зведені біля 1480 року, збереглася одна башта і нижня частина стін. Також Свірзькі заснували тут римо-католицьку парафію наприкінці 15 століття. Замок згадується в 1484 та 1492 році, з 1530 року зберігся напис у вигляді дати перебудови твердині. Замок не зазнавав серйозних нападів до 1627 році, коли місто було спалено татарами.

Перебудова укріплень та участь замку у війнах

Мури, башти та замковий міст свірзького замку

Мури, башти та замковий міст свірзького замку

У 1641 році замок і весь Свірж переходить у власність до Олександра Цетнера, його нащадкам замок належав до початку ХІХ століття. Олександр до невпізнаності перебудовує замок (він набуває сучасного вигляду), закладає замковий сад та змінює планування містечка, надаючи йому регулярності. Свої багатства Олександр Центнер здобув у багатьох війнах, за що став галицьким каштеляном.

У середині 17 століття на замок неодноразово нападали козаки і татари. Під час одних нападів замок відбивався, інші напади призводили до захоплення і руйнування свірзького замку, в 1654 році фортеця стояла в руїнах, однак її відновив спершу Олександр Цетнер, а потім його син Ян, який теж був видатним воїном.

Криниця у дворі свірзького замку

Криниця у дворі свірзького замку

У 1672 році замок у Свіржі був зруйнований турками, однак поляки його відбудували. Однак у 1675 році турки спільно з татарами з напали на Свірж. Замок вистояв, оскільки його захищав сильний гарнізон, який був підкріплений гарнізонами інших фортець, які були менш укріпленими.  Цей факт призвів до того, що цій фортеці надавалася пріоритетна роль в постачанні озброєння і припасів в майбутньому. Однак після завершення польсько-турецької війни укріплення втрачає військове значення і поступово занепадає.

Замок у Свіржі як палацово-парковий комплекс

Замок у Свіржі взимку

Замок у Свіржі взимку

Наприкінці 18 століття замок вигорів від пожару, Домінік Цетнер взявся за відбудову, за що був звільнений від податків на три роки. Фортеця позачена на австрійській карті Фон Міга наприкінці 18 століття, причому водойм довкола було менше, отже захисна система водойм на той час не працювала через недогляд.

На початку ХІХ століття власник Ігнацій Цетнер засновує сад і великий замковий парк. Зелені насадження планувалося розширити до п’яти гектарів, однак ці плани не здійснилися, однак був зроблений хороший ландшафтний дизайн із пішоходними і кінними доріжками на замковому пагорбі і оточуючій місцевості. Оборонну башту перед брамою перетворили на каплицю, замок набув палацового вигляду, оскільки бійниці змінили на вікна.

Окрема башта у Свіржі

Окрема башта у Свіржі

З половини 19 століття замок часто міняє власників – Магдалена Піржалі, Катарина Старжевська, Тадеуш віктор, Марія Іласевич. Часта зміна господарів призвела до занепаду споруди – наприкінці ХІХ століття північна частина замку перебувала в руїнах, східна частина замку була спалена пожежею.

Фортеця відновлюється в 90-і роки ХІХ століття Валер’яном Чайковським, який відремонтував будівлі. Потім знову зміна власників – Феліція Кжечунович, Ірена Воланська, замок занепадаєю

Фасад свірзької фортеці

Фасад свірзької фортеці

У 1907 році власником замку став Роберт де Лямезан Салінс, який володів пам’яткою до 1930 року. Він був офіцером австрійської армії і генералом у польских збройних силах. Будучи заможною людиною, він вклав в замок багато коштів, відремонтував його і прикрасив мистецькою колекцією, відновив парк розміром три гектари.

Свірж між двома світовими війнами

Фортеця у Свіржі

Фортеця у Свіржі

В 1914 році внаслідок наступу росйських військ згорів від пожежі, знищені інтер’єри, мистецька колекція, бібліотека. Однак в 1917 році замок реконструйованим Робертом де Лямезаном, причому перебудова була грунтовною, багато споруд змінили вигляд, знову були завезені предмети мистецтва, однак досягнути минулої величі не вдалося, надто сильно замок був пошкоджений в 1914 році. Реконструкція тривала до 1926 року, Роберт де Лямезан живе тут до своєї смерті у 1930 році, останнім власником фортеці стає його донька Ірен і її чоловік Тадеуш Коморовський, який згодом очолив Варшавське повстання 1944 року.

 

 

З 1939 року замок залишається без нагляду, з 1942 по 1944 року ним управляє чиновник Болеслав Лащик, споруда занепадає.

Радянський період у житті свіржзької фортеці

Башта замку у селі Свірж

Башта замку у селі Свірж

Після Другої світової війни практично повністю знищується парк, розбирається усипальниця Роберта де Лямезана та його дружини Ірен.

В 1978 році знімався фільм про трьох мушкетерів, в 1979 році – Дике полювання короля Стаха.

У замку планується зробити філію Львівської картинної галереї, на зразок Олеського замку, однак в 1978 році споруду передають Дому творчості архітекторів. Планують зробити пансіонат для архітекторів зі всіма зручностями. При відбудові, яка починається в 1979 році, враховуються потреби споруд як готельного комплексу, а не як історичної пам’ятки. У 1982 році Будинку творчості архітекторів замок передався у безстрокове користування. Тут було озеро з двома островами, тенісний корт, волейбольний, баскетбольний майданчики. Однак в експлуатацію споруда так і не була введена.

Свіржзький замок в наш час

Башта на фоні озера

Башта на фоні озера

Незалежність замок зустрів оновленим, однак відпочивальників в ньому не було, оскільки роботи зі створення пансіонату не були завершені, ніяк не могли завершити столову і кухню. Замок передають організації Львівліс, намагаються зробити тут мисливське господарство, однак з цієї ідеї нічого не вийшло.

у 1997 році замок знову передають архітекторам, однак вони так і не ввели цей відпочинковий комплекс в екслуатацію, замок і 25 гектарів призамкових територій перебували під доглядом однієї людини – Володимира Мандзяка. У 2009 році український кабмін прийняв постанову, за якою дозволяв здавати свірзький замок в аренду приватній особі в обмін на реставрацію і догляд. У 2010 році Віктор Янукович запропонував створити заповідник галицька корона із дев’ятьма замками, серед яких була свірзька твердиня, олеський замок, золочівський замок, замок у Підгірцях.

Фестиваль у Свірзькому замку

Фестиваль у Свірзькому замку

Однак ні заповідника ні передачі в приватні руки не відбулася. Враховуючи теперішню кризу до замку не скоро дійдуть руки реставраторів. У серпні 2015 році у Свірзькому замку відбувся етнофестиваль Woodstock.

Зараз свірзький замок зберігся непогано – в руїнах перебуває тільки вежа перед брамою, інші споруди несуть відбиток різних перебудов, однак можна побачити елементи навіть 15 століття, коли укріплення почало будуватися.

Свірзький замок і фестивал Woodstock у 2015 році

Свірзький замок і фестивал Woodstock у 2015 році

Напис на стіні

Напис на стіні

Замок та залишки парку

Замок та залишки парку

Замковий двір

Замковий двір

Дверний портал

Дверний портал

Грифон на фасаді замку

Грифон на фасаді замку

Башта на фоні озера

Башта на фоні озера

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.