Тернопільський замок у місті Тернопіль

Вид на тернопільський замок з боку ставу

Вид на тернопільський замок з боку ставу

Тернопільський замок почали споруджувати в 1540 році, зараз від нього залишився замковий палац, який входив в систему укріплень фортеці. Однак палац великий, на декілька поверхів, сама споруда стоїть на березі великого тернопільського озера (або ставу) і добре збережена.

Тернопільський замок у місті Тернопіль

Заснування тернопільського замку

Головний фасад замку у Тернополі

Головний фасад замку у Тернополі

Замок споруджений на пагорбі над рікою, яка в цій місцевості є досить незначною водною артерією. У 1540 році Ян Тарнавський отримав право від польського короля спорудити в селі Сопільче місто (відповідно і замок), звичайно, шляхтич ставав власником новозбудованого міста. Відразу розпочалось спорудження укріплення із місцевого піщаника.

Замок стоя неподалік Чорного шляху, в наступних десять років татари і турки в середньому раз на десять років (звичайно, не періодично) нападали і грабували Тернопіль. Укріплення були дуже потрібними, оскільки татари руйнували тількі слабкі укріплення, а могутні стіни дозволяли перебути татарські набіги, звичайно, тернопільский замок штурмували не щоразу, а як штурмували, то як правило не здобували. Коли йшли турки, мало укріплень перед ними встоювали, оскільки турки йшли походами з облоговою артилерією, а не здійснювали набіги легкою кіннотою, як це робили татари.

У 1548 році завершилося будівництво замку, місто отримало Магдебурзьк право. З півночі і заходу замок був захищений Серетом, притокою Рудкою, заболочено низиною, пізніше на основі ріки зробили тернопільський став, який ще надійніше захистив фортецю. Східна і південна сторона була захищена ровом і міськими укріпленнями, які були досить масивними. З цієї сторони укріплення були дерев’яними, можливо з кам’яними баштами.

Турецькі, татарські і козацькі напади на Тернопіль

Вказівник для туристів поблизу тернопільського замку

Вказівник для туристів поблизу тернопільського замку

У 1561 році Тернопіль у спадок переходить до Кшиштофа Тарновського. У 1575 Тернопіль був пограбований татарами, однак замок вцілів, однак він був зруйнований при татарському нададів в 1589 році. Споруду швидко відбудували, його згадує в 1589 році австрійський посланець Еріх Лясота. Споруда перходить у власність до Острозьких, які володіли замком до 1620 року. У 1620 році Тернопіль переходить до зятя Острозького Тимаша Замойського, він з почестями тут у 1621 році приймав польського короля Владислава ІV, який поветрався з переможної битви під хотином.

Тернопіль із замком позначені на карті Боплана в середині 17 століття. Це століття видалося важким для всіх укріплень Галичини – в 1649 році Тернопіль і замок спалили козаки. Його відбудували, ще більше укріпивши – через рів був перекинутий підйомний міст, який вів до двоповерхової надбрамної вежі. Була одна башта, яка виходила на місто. З інших сторін башт не було потрібно – їх роль виконував масивний кам’яний палац, який був своєрідним бастіоном. В замку були біля 20 гармат, постійний гарнізон. Звичайно, таке укріплення могло протидіяти селянським загонам та татарам, однак воно не встоїло перед навалою турків в 1675 році на чолі з Ібрагімом Шишманом. Тоді впало багато замків, серед яких були микулинецький, бучацький замки, які розміщувалися неподалік.

Після нападу 1675 року замок до 1690 року перебував в руїнах, коли дружина Яна ІІІ Собеського Марія Казимира зайнялася ремонтом укріплень Тернополя, виділивши значну суму коштів.

Замок перетворюється у палац

Зображення замку на гербі Тернополя

Зображення замку на гербі Тернополя

З настанням мирних часів потреба в укріпленнях відпала, їх ремонт був недоцільним і вимагав значних коштів на утримання, тому наприкінці 18 століття власник замку Францишек Коритовський перетворює замок на палац на три поверхи, всі укріплення були знищені, рови засипані, вціліли тільки старі каземати, які стали основою палацового комплексу із заходу, додаючи триповерховій споруді ще два поверхи.

На початку ХІХ століття спорудили декоративні ворота з пілонами висотою п’ять метрів, палацова територія була обнесена двометровою стіною. У 1809 році споруджується триповерховий палац, так званий Новий замок, де згодом тут був влаштований театр, зараз це частина готелю “Тернопіль”. З 1810 по 1815 року Тернопіль належав Росії, в замку було казино.

Замок як військові казарми

Вид на замковий палац збоку

Вид на замковий палац збоку

З 1843 по 1939 року палац належав державі, в замку були військові казарми, для розміщення більшої кількості військових у 1865 та 1888 роках споруджують додаткові казарми. У 1865 та 1873 роках замок серйозно постраждав від пожеж, однак щоразу відновлювався.

У 1879 році граф Віктор Баворовський розмістив в палаці бібліотеку, яку подарував місту.

У 1917 році палац знищили російські війська, замок стояв у руїнах до 1926 року, коли почали відновлення будівель. Реконструкція тривала до 1931 року, коли тут розмістилася Піхотна школа та різні урядові установи, бібліотека.

Тернопільський замок в радянський час

У 1944 році замок сильно постраждав внаслідок боїв, це був останній оплот німців, бібліотека згоріла. Всі споруди крім старого замку, розібрали, залишилася частина палацу ХІХ століття як крило готелю Тернопіль, який спорудили на частині замчища.

Поблизу замку на березі ставу споруджується ресторан Хвиля (пізніша назва – Максим). В 1969 році в палаці розпочала діяльність спортивна школа, спеціалізована по боротьбі. Наприкінці існування радянського союзу виділили кошти на ремонт палацу.

Замок у Тернополі в наш час

Замок зображений на гербі Тернополя, який затвердили в 1992 році. В 2007 році на території фортеці працювали археологи. Зараз триває реставрація, яка почалася в 2010 році.

Зараз видима частина замку – палац, який має три поверхи і споруджений в ХІХ столітті. Від самого стародавнього замку збереглися два поверхи з боку озера, від інших укріплень немає і сліду. Хотілося б, щоб у Тернопільському замку проводилися фестивалі, як фестиваль Історичний Хотин.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *