Підзамоцький замок у селі Підзамочок

Ворота замку і башта

Ворота замку і башта

Підзамоцький замок розміщений у селі Підзамочок Бучацького району Тернопільської області. Ця фортеця збереглася досить добре, з неї відкривається красивий краєвид на долину ріки Стрипа.

Історія замку у Підзамочку

Башта замку у Підзамочку, до якої прибудований замковий палац

Башта замку у Підзамочку, до якої прибудований замковий палац

Фортецю у Підзамочку спорудили біля 1600 року на високому березі ріки Стрипа. Саме ця дата викарбувана на плиті над брамою, ще вказується, що замок спорудив Ян Збожний, представник Бучацьких. Замок був додатковим укріпленням на шляху до бучацького замку, оскільки укріплення в Бучачі хоч і було дуже потужним, але його розміри обмежувалися замковою горою і воно не могла вмістити велику кількість військ.

Замок у Підзамочку очевидно був розрахований не просто під великий гарнізон, а під цілу армію, яка могла вміститися в стінах і успішно захищатися (чи перебувати в безпеці) завдяки своїй чисельності. Невеликому гарнізону важко тут було втриматися – стіни в цитаделі були досить низькими, розрахованими під густий вогонь захисників з рушниць. Інша частина замку, яка спускалася до ріки Стрипа, взагалі була в основному укріплена валами з частоколом.

Герб і плита із написом над воротами

Герб і плита із написом над воротами

Укріплення змішаного типу – є башти та бастіони. Основна частина трикутна зі стороною майже сто метрів, до ріки спускався прямокутник з валів, річковий беріг укріплений мурованими бастіонами. У дворі мурованої частини збереглися руїни палацу. Висота стін сягала шести метрів, товщина – більше одного метра, однак не більше, як півтори, так що стіни досить тонкі (на противагу Бучацькому замку, де товщина мурів була до 5 метрів). Збереглися залишки рову.

Замок двічі – у 1672 та 1676 році захопили турки. У 1684 році замок за свідченням Франсуа д’Алейрака був руїною.

Замковий палац у Підзамочку

Руїни палацу у Підзамочку

Руїни палацу у Підзамочку

На початку 18 століття замок відбудували як палацовий комплекс, до ріки Стрипа розкинувся парк. До 1780 році власником замку був Микола Потоцький, однак після його смерті твердиня швидко занепадає.

У 1785 році вперше згадується село Підзамочок. Очевидно на його місці було просто передмістя Бучача, а село виросло завдяки підтримки фортеці Потоцькими. На початку ХІХ століття власники Каетан і Павло Потоцькі вирішують розібрати замок у Підзамочку на будівельний матеріал. Однак до Другої світової війни польські активісти законсервували пам’ятку, завдяки ним замок дійшов до нас у досить задовільному стані.

Замок у Підзамочку сьогодні

Башта замку у Підзамочку

Башта замку у Підзамочку

У 1992 році архітектори Укрзахідпроектреставрації дослідили залишки замку. У 1995 році Андрій Поліщук розробив проект комплексної відбудови фортеці – і фортеці і палацового комплексу з парком.

У 2008 році Кабінет Міністрів України видав постанову про включення замку в селі Підзамочку до Національного заповідника Замки Тернопілля. Фортеця стоїть на шляху до Зарваниці, її відвідують ті, хто має намір сплавитися Дністром, неподалік на Бучацький об’їзній – скельний монастир у Рукомиші, тому у випадку відбудови вона може стати досить популярною. Однак зараз тут туристів небагато, територія досить чиста, на подвір’ї – сад, футбольний майданчик. Тут затишно, можна чудово відпочити на бастіоні над рікою Стрипа.

Стіна і кутова башта

Стіна і кутова башта

Стіна замку у селі Підзамочок з боку Стрипи і сад

Стіна замку у селі Підзамочок з боку Стрипи і сад

Стіни замку стоять на валу і невисокі

Стіни замку стоять на валу і невисокі

Кутовий бастіон - стіни невисокі, пристосовані до масованого використання вогнепальної зброї

Кутовий бастіон – стіни невисокі, пристосовані до масованого використання вогнепальної зброї

Краєвид над рікою Стрипа на краю замку

Краєвид над рікою Стрипа на краю замку

Замковий двір

Замковий двір

Залишки бастіону

Залишки бастіону

За межами стін - картопляне поле

За межами стін – картопляне поле

Двір замку

Двір замку

Двір замку у Підзамочку, вдалині - брама

Двір замку у Підзамочку, вдалині – брама

Бастіон над рікою Стрипою

Бастіон над рікою Стрипою

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.