Замок у селищі Товсте

Греко-католицька церква у Товстому

Греко-католицька церква у Товстому

У селі Товсте Заліщицького району Тернопільської області був мурований замок. Іноді цю фортецю називають товстенським замком.

Замок у селищі Товсте

Домініканський костел Святої Анни у Товстому

Домініканський костел Святої Анни у Товстому

У 15 столітті Товсте називалося на польський манер Тлусте. Був споруджений дерев’яний замок. Довколишне поселення стало містом.

Укріплення було крім рукотворних валів було укріплено річкою Тупа та її притокою, завдяки цим водним артеріям рів був наповнений водою. Також на ріці Тупа було споруджено дамбу, озеро, яке утворилося, теж стало хорошим захисним бар’єром. Щоб замчище не заливалося водою, майданчик підсипали, утворивши на основі природнього підвищення штучний пагорб.

Став у Товстому

Став у Товстому

У 1549 році староста Тлустого Ходоровський отримав привілей проводити ярмарки, податок з яких ішов на підтримання укріплень міста. Додаткові прибутки дозволили у 16 столітті спорудити трикутний мурований замок, однак у деяких місцях вали були залишені. Сторони трикутника були 214, 126 і 168 метрів.

У 1579 – 1594 роках старостою Товстого був батько Богдана Хмельницького Михайло Хмельницький. В середині 17 століття, коли власниками замку були Даниловичі, фортецю розграбували козаки Хмельницького. Причому не просто захопили, а й осіли тут, обравши місто своєю резиденцією. Через це у 1649 році місто захопили і зруйнували вже поляки.

У 1672 році Товсте увійшов то складу турецького пашалику з центром у місті Чортків, турки володіли цією місцевістю до 1683 року, коли Ян ІІІ Собеський відновив на Поділлі владу Польщі (крім Кам’янця).

Центральна частина Товстого

Центральна частина Товстого

Замок після руйнувань 17 століття не відновлювався і був розібраний на будівельний матеріал. До середини 19 століття збереглася тільки надбрамна вежа, яка використовувалася в господарських цілях, ця башта була зруйнована під час Першої світової війни в 1915 році.

Залишки замку зберігалися до Другої світової війни неподалік костелу, збереглася двохповерхова споруда, в якій був дитячий садочок, однак і вона зруйнована в 1944 році. Збереглися споруди, які входили в систему оборони міста – греко-католицька церква, синагога (не збереглася), міські бастіони використовувалися для спорудження палацу і кінотеатру, які збереглися донині.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *