Замок у селищі Товсте

Греко-католицька церква у Товстому

Греко-католицька церква у Товстому

У селі Товсте Заліщицького району Тернопільської області був мурований замок. Іноді цю фортецю називають товстенським замком.

Перша письмова згадка про Товсте – 1449 рік. У 1469 року місто отримало Магдебурзьке право, яке було підтверджене у 1720 році. Герб міста – олень на блакитному фоні.

Півострів, на якому, імовірно, був замок

Півострів, на якому, імовірно, був замок

На невеликому пагорбі шляхтичі Шафранські спорудили замок. З півдня і заходу фортецю захищав став, з півночі та сходу був вал з палісадом та рів. Замок проіснував до 1846 року.

У 15 столітті Товсте називалося на польський манер Тлусте. Після спорудження дерев’яного замку довколишне поселення стало містом.

Укріплення було крім рукотворних валів було укріплено річкою Тупа та її притокою, завдяки цим водним артеріям рів був наповнений водою. Також на ріці Тупа було споруджено дамбу, озеро, яке утворилося, теж стало хорошим захисним бар’єром. Таким чином, замок розміщувався на півострові, з трьох боків був штучний став. Щоб замчище не заливалося водою, майданчик підсипали, утворивши на основі природнього підвищення штучний пагорб.

Імовірне місце розміщення замку

Імовірне місце розміщення замку

Став у Товстому

Став у Товстому

У 1549 році староста Тлустого Ходоровський отримав привілей проводити ярмарки, податок з яких ішов на підтримання укріплень міста. Додаткові прибутки дозволили у 16 столітті спорудити трикутний мурований замок, однак у деяких місцях вали були залишені. Сторони трикутника були 214, 126 і 168 метрів.

У 1579 – 1594 роках старостою Товстого був батько Богдана Хмельницького Михайло Хмельницький. В середині 17 століття, коли власниками замку були Даниловичі, фортецю розграбували козаки Хмельницького. Причому не просто захопили, а й осіли тут, обравши місто своєю резиденцією. Через це у 1649 році місто захопили і зруйнували вже поляки.

У 1672 році Товсте увійшов то складу турецького пашалику з центром у місті Чортків, турки володіли цією місцевістю до 1683 року, коли Ян ІІІ Собеський відновив на Поділлі владу Польщі (крім Кам’янця).

Центральна частина Товстого

Центральна частина Товстого

Замок після руйнувань 17 століття не відновлювався і був розібраний на будівельний матеріал. На карті фон Міга 1783 року замку не видно, очевидно, від фортеці залишилися тільки фрагменти оборонних споруд, периметр фортечних мурів вже не прослідковувався (інакше замок зобразили б на карті). До середини 19 століття збереглася тільки надбрамна вежа, яка використовувалася в господарських цілях, ця башта була зруйнована під час Першої світової війни в 1915 році.

Місто оточували земляні рови і вали, їх знищили у середині ХІХ століття. У 1720 році Адам Микола Сенявський спорудив у місті оборонний костел. У цьому ж році було відремонтовано міські стіни.

Замок, і міська фортеця - вал, дві брами

Замок, і міська фортеця – вал, дві брами

Залишки замку зберігалися до Другої світової війни неподалік костелу, збереглася двохповерхова споруда, в якій був дитячий садочок, однак і вона зруйнована в 1944 році. Збереглися споруди, які входили в систему оборони міста – греко-католицька церква, синагога (не збереглася), міські бастіони використовувалися для спорудження палацу і кінотеатру, які збереглися донині.

Імовірне місце розміщення замку на карті фон Міга

Імовірне місце розміщення замку на карті фон Міга

Палац

Одна з версій розміщення замку, у всякому разі тут міг бути панський палац або фільварок

2 коментарі до “Замок у селищі Товсте

  1. Богдан

    Інформацію з села Товсте Гусятинського і смт Заліщицького (тепер Чортківський) районів у перемішку

    Наскільки я зрозумів, мова мала йти про замок у саме смт Товсте. Тоді до чого тут карти по іншому населеному пункті?

    Перша писемна згадка 1414 рік, а не те що там написано

    Стаття не годиться, її треба переробляти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.