Касперівський замок у селі Касперівці

Приблизне місце розміщення касперівського замку

Приблизне місце розміщення касперівського замку

Касперівський замок розміщувався в селі Касперівці Заліщицького району Тернопільської області. Про замок у Касперівцях мало що відомо, він існував на півдні Касперівців на лівому високому березі ріки Серет.

Стародавня історія Касперівців

Високі схили Касперівського водосховища на Дністрі

Високі схили Касперівського водосховища на Дністрі

Касперівці дуже цікаві в археологічному плані – тут є палеолітичні стоянки, найвидатніша з яких – часу мустьє, ця стоянка добре відома в наукових колах археологів. Також тут багато окаменілостей, викопної фауни – справжній палеонтологічний та археологічний музей під відкритим небом.

Виявлено трипільські поселення, також пам’ятки культури типу гава-голігради, селище липицької культури, тут жили слов’яни і русичі, предки українців. У 1908 році поблизу фільварку знайшли скарб римських монет, тому можна припустити, що тут було черняхівське поселення.

Замок у Касперівцях

Карта Касперівців

Карта Касперівців

Перша згадка про Касперівці – 1469 рік. Фортецю спорудили на початку 17 століття після того, як у 1619 році король Сігізмунд ІІІ Ваза надав привілей Якобу Лутомирському заснувати біля села Касперівці на лівому березі Серета міста під назвою Лутомирськ.

Місто було засновано і одразу стало приманкою для татар, які руйнували ще не укріпле поселення, тому у 1641 році Лутомирськ приєднали до Касперівців, які після цього стали містечком з двох сторін ріки Серет.

Касперівці були містом до кінця 18 століття, у всякому разі воно під таким статусом згадується у 1786 році. Згодом місто стає селом, але має власне торговисько, яке проводилося щотижня. В ХІХ столітті Касперівцями володіли Дуніни-Борковські.

Касперівська гідроелектростанція

Касперівська гідроелектростанція

Залишки замкової вежі було видно ще в 1958 році, коли вона була розібрана. Від замку залишилася назва урочища “Башта”. Саме цю башту досліджували археологи у 1991 році. За результатами досліджень вона мала десять метрів у діаметрі, висота у 50-х роках ХХ століття сягала трьох метрів. Археологічні дослідження виявили речі другої половини 17 століття.

Це дуже мальовниче місце, тут багато любителів відпочити на природі. Замок однозначно потрібно відбудувати, його можна використовувати в туристичних цілях і заробляти кошти, створювати нові робочі місця.

Відпочинок у Касперівцях та бази відпочинку

Катер на водосховищі

Катер на водосховищі

В 1951 році відкрили велику середню школу, яка зараз має одинадцять класів. У 1963 році відкрили гідроелектростанцію, яка утворила мальовниче Касперівське водосховище площею майже три квадратних кілометра із заповідником довкола нього площею майже сім квадратних кілометра.

Касперівці – дійсно унікальне місце між Дністром і Серетом. На березі ріки Дністер в урочищі Криве є так звані Дністровські феномени – заповідник із вапняковими скелями різних форм. На березі ріка Тупа є геологічна пам’ятка – відшарування вапняків, які утворюють мальовничий річковий Касперівський каньйон.

Мальовничі Касперівці - шкода що замок не зберігся

Мальовничі Касперівці – шкода що замок не зберігся

В цій південній українській області зима і так тепліша, як в інших регіонах. А в Касперівцях клімат особливий – тут зима настає із середини грудня і триває до середини лютого, таким чином триває усього два місяці. Літо триває з середини травня до середини вересня.

І все це біля водойм – ріка і Касперівське водосховище (на основі Касперівської гідроелектростанції) тут прогрівається дуже добре, тому відпочиваючі дуже люблять Касперівці і тут популярний пляжний відпочинок. Є дві бази відпочинку – Relax і Росинка. Хоча можна просто приїжджати з наметами, порибалити, позагарати, це чудове і дуже популярне місце.

В селі є будинок рибалки, супермаркет, мінімаркети, туризм розвивається. На озері катаються на човнах, катамаранах, катерах, водних мотоциклах. На базах відпочинку навіть є водяні гірки.

На каное по Касперівському водосховищі

На каное по Касперівському водосховищі

Я писав, що у Тернопільській області проблеми з водоймами. У самому Тернополі немає річки, на тернопільському ставі (де зберігся тернопільський замок) стояча вода, ріки доволі замулені і забруднені. Тому в цій області дуже популярний відпочинок на Дністрі. Мешканцям сусідньої Івано-Франківської області цього не зрозуміти, оскільки у них багато чистих гірських річок із чудовими пляжами. Хоча і їм варто звернути увагу на Касперівці, цей чудовий куточок, який так нагадує море.

Крім залишків замку (фактично замчище) тут збереглися архітектурні пам’ятки – церква святого Георгія 17 століття, який схожий на невелику фортецю і очевидно був оборонним. Також є церква святої Параскевії 1772 року побудови та руїни римо-католицької каплиці 1910 року. На місцевому кладовищі є кам’яна брила із вирізаною скульптурою святого Онуфрія – дуже архаїчна і красива мистецька річ, варто подивитися, тим більше, що датують її 18 століттям.

У зв’язку з надзвичайною популярністю Касперівців тут багато людей намагаються придбати нерухомість, зокрема дачі, будиночки чи просто земельні ділянки. Оценка загородной недвижимости дозволить проводити різноманітні операції з нерухомістю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *