Замок і палац у селі Колиндяни

Замок і палац у Колиндянах, стрілкам позначені башти

Замок і палац у Колиндянах, стрілкам позначені башти

У селі Колиндяни Чортківського району Тернопільської області є замок, який згодом перебудували в палац. У давнину село було містом і називалося називалося Райгород, тому замок цілком можна називатися колиндянським або райгородським.

Замок і палац у селі Колиндяни

Історія замку у Колиндянах

Колиндяни взимку

Колиндяни взимку

Поселення на правому березі Нічлави вперше згадується у 1444 році під назвою Райгород. Сама назва говорить, що це було містечко. У цьому ж 15 столітті шляхтичі Стаменські споруджують на пагорбі над рікою замок.

 

 

Ще одна згадка Колиндян була у 1661 році, тоді замок був резиденцією одному з найвідоміших польських воїнів, герою оборони Кам’янця Юрію Володиєвському, його оспівав Генріх Сенкевич у книгах “Вогнем і мечем”, “Потоп”, “Пан Володиєвський”. Тільки зауважте, на відміну від літературного персонажу Володиєвський не підірвав кам’янецький замок, здійснивши самогубство, він до кінця обороняв цю фортецю і йому ядром смертельно поранили голову, це важливе уточнення. Ще важлива характеристика Юрія Володиєвського як християнина – він дарує село (тоді містечко) домініканському ордену, можливо передається і замок.

Те, що Колиндяни було містом, підтвердується згадкою його у 1786 році в австрійському географічному довіднику саме як міста.

У ХІХ столітті замок поступово перетворюють на палац, непотрібні на думку власників укріплення розбираються. На початку 19 століття власникам Колиндян були Альбіновські. У 1840 році власник Корнел Городиський спорудив на замчищі палац. Дві оборонні башти перетворили у палацові флігелі, так що не все із старого було повністю зруйновано.

Замок та палац у Колиндянах сьогодні

Колиндяни на карті

Колиндяни на карті

В часи Першої Світової війни палац зруйнували, згодом відновили і в наші дні він дійшов у занедбаному стані.

Біля Колиндян збереглися два давньоруських городища під назвою “Вали великі” та “Вали малі”, вони припинили своє існування у ХІІІ столітті.

Зберігся палац Городиських, два флігеля перебудовані із замкових башт 15 – 17 століття, також в селі є костел початку 20 століття. Звідси недалеко до Борщева, де борщівський замок також був перебудований, тільки на костел, в якому башту перебудували на дзвінницю. Замок у Висічці в руїнах, однак він лежить на високій горі і від нього залишилися руїни палацу та башт.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *