Гримайлівський замок і палац в селищі Гримайлів

Карта Гримайлова, у прямокутнику - парк із замчищем

Карта Гримайлова, у прямокутнику – парк із замчищем

Гримайлівський замок був у селищі міського типу Гримайлів, це Гусятинський район Тернопільської області. Згодом на місці замку був споруджений палац, зараз на пустому замчищі міський парк.

Гримайлівський замок і палац у селищі Гримайлів

Історія замку у Гримайлові

Гримайлівський замок

Гримайлівський замок

Гримайлів стоїть на березі притоки Збруча ріки Гнилої. На село часто нападали татари, тому наприкінці 16 століття Лудзінські споруджують у Гримайлові мурований замок, який вперше згадується в 1600 році. Він був квадратним, з чотирма баштами по кутах, також були рови і вали. Очевидно, із спорудженням замку власники Гримайлова планували перетворити це село на містечко.

Сімнадцяте століття видалося важким, тут ішли безперервні війни. У першій половині 17 століття на село нападали татари понад 20 разів. У 1630 році Гримайлів постраждав від міжусобної боротьби шляхтичів – на село напала представниця магнатського роду Лагодовська. В середині 17 століття замок захоплюють козаки Хмельницького. Ще раз фортею зруйнували турки у 1675 році.

Після численних руйнуван Гримайлівський замок ремонтує новий власник Адам Сенявський, який був польським великим коронним гетьманом. Наршешті Гримайлів офіційно стає містом – у 1720 році Адам Сенявський посприяв отриманню Магдебурзького права.

Палац у Гримайлові

Після Сенявських власниками Гримайлова були Чарторийські, Любомирські. З 1831 року Гримайлів – у власності Антіна Ніконоровича. В середині ХІХ століття новим власником Гримайлова стає зять Антіна Ніконоровича граф Леонард Пінінський. Він на місці замку, який перетворився на руїни, споруджує палац, на призамковій території розбивається англійський парк, який був великим за площею. Палацу не пощастило – під час Першої та Другої світових воєн його руйнували, між війнами він був частково відновлений, проте це його не врятувало від остаточного руйнування.

Після другої світовой війни руїни палацу розібрали, з його каменів спорудили дорогу на Теребовлю. Зараз на території Гримайлівського замку – міський парк, замчище порожнє, однак це говорить про те, що замок можна з легкістю відновити, або хоча б відкрити і показати фундаменти. Неподалік замки у Скалаті, Тернополі, Теребовлі, Сатанові, це дуже туристичний регіон.

Компанія “Країна стендів” виготовляє різноманітні стенди для класу, дитячого садку, університетської аудиторії, офісу чи музею. Є готові вироби, або можна замовити за індивідуальним дизайном.

2 коментарі до “Гримайлівський замок і палац в селищі Гримайлів

 1. Юрій

  Адам Сенявський НЕ посприяв отриманню Магдебурзького права, а надав його містечку.
  Helena Polaczówna “Z przeszłości miasta Grzymałowa”, 1936:
  “Chcąc dźwignąć miasto, zrujnowane przez częste pożary i napady nieprzyjacielskie, nadał mu hetman [Adam Mikołaj Sieniawsk] 27 czerwca 1720 r. przywilej na prawo magdeburskie.”

  Бажаючи підійняти місто, зруйноване через часті пожежі і ворожі напади, гетьман [Adam Mikołaj Sieniawsk] надав йому 27 червня 1720 р. привілей на магдебурзьке право.

  1. admin Автор запису

   Мені завжди здавалося, що Магдебурзьке право – королівський привілей. Я точно не розуміюся в цьому питанні, однак наскільки я знаю, Магдебурзьке право у Речі Посполитій надавалося королівським наказом, а відносно Адама Синявського – він міг надати таке право за підписом короля

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.