Баворівський замок в селі Баворів

Замчище у Баворові з храмом Іоанна Хрестителя

Замчище у Баворові з храмом Іоанна Хрестителя

Баворівський замок розміщений у селі Баворів Тернопільського району. На місці замчища є православний храм Різдва Івана Хрестителя (Іоаннпредтеченська церква), який містить стіни більш ранішого костелу святого Вацлава, він у свою чергу споруджений на місці замкової каплиці.

Баворівський замок в селі Баворів

Історія баворівського замку

Вперше Баворів згадується в 1439 році, селом (чи містечком) володіли Баворовські. Хоч люди жили на цій території здавна – знайдено поселення культури кулястих амфор та черняхівської культури. Замок був споруджений в 16 столітті, він вперше згадується в 1540 році, приблизно тоді була споруджена мурована церква (замкова каплиця). Вважається, що фортецю спорудив писар короля Сігізмунда І Вацлав Бавор. Тоді ж, в 1540 році Баворів в письмовій згадці називається містом.

У 1589 році на Баворів напали татари, однак козаки під польським керівництвом їх розбили. Очевидно саме містечко було розгромлене, а замок вистояв, не зважаючи на те, що був земляним. Значною мірою рятував ландшафт – замкова гора схожа на гору Олеського замку, вона стрімка з плоским майданчиком.

В 17 столітті споруджують кам’яні укріплення, мури захищали дві башти та прибрамна вежа. Замок неодноразово руйнувався в середині 17 століття козаками, штурмувався в 1672 році турками, очевидно був взятий штурмом.

Палац і храм на замчищі у Баворові

У 1747 році замкову каплицю перебудовують в костел святого Вацлава. Товщина стін сягала майже двох з половиною метрів, що говорить про оборонну функцію старого храму. Потім костел у 1774 році ще перебудовують, зараз тут храм Різдва Іоанна Хрестителя. Власниками були шляхтичі Малєські, яким надоїло підтримувати замок і в 1800 році його покинули.

У 1851 році замок повернувся до Баворовських – Віктор Баворовський купив руїни замку у Малєвських і спорудив на їхньому місці палац.

Замок сьогодні

В наші дні від замку залишився тільки храм, який стоїть на високій замковій горі. В цій церкві від старої замкової каплиці збереглася апсида. Ця гора різко виділяється на місцевості, так що видно, де були укріплення. Від замку та замкового палацу збереглися фундаменти та сліди пивниць. Неподалік замок в Тернополі, фортеця в Микулинцях.

Я ще чув версію, що замок знаходився на місці садочка у Баворові. Цю версію не слід відкидати, оскільки на приміщення садочка схоже на стародавній палац. Можливо тут було ще одне укріплення.

Замок цілком можна відбудувати. Зараз з матеріалами проблем немає, палац чи музей можна умеблювати – цікаві офісні меблі та меблі під старовину містяться в супермаркеті интернет магазин мебель николаев. Фактично оформити замковий палац під старовину можна без проблем, зараз існує велика пропозиція у цьому сегменті меблевої продукції.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *