Городище в Алчедарі

Дністровські кручі в Молдові

Дністровські кручі в Молдові

Околиці села Алчедара Резинського району Молдови досить багаті слов’янськими археологічними пам’ятками різних періодів. З них найбільший інтерес викликає городище X — XI століть неподалік Дністра. Його площадка розміром 70 — 80 метрів з усіх боків оточена масивним земляним валом, на якому, як показали розкопки, в давнину стояли дерев’яні зруби, засипані землею, глиною і камінням. Зверху зрубів проходила бойова площадка для воїнів, захищена дерев’яною стіною. Зруби в нижній частині з переднього боку були зміцнені земляними укосами, а решта зовнішньої поверхні їх стін була обмащена глиною.

Городище в Алчедарі

На площадці городища, вздовж оборонних стін, розкопано 13 напівземлянкових жител з печами-кам’янками і 8 ремісничих майстерень. 8 них знайдені знаряддя праці, зброя, побутові речі, прикраси, монети середньоазіатського походження тощо. Виділяється масивна срібна гривна — знак багатства і влади. Вона разом з іншими знахідками свідчить про те, що на городищі жила феодальна знать, тут же працювали ремісники.

Дністер у Молдові

Дністер у Молдові

Викликає інтерес розкопаний на городищі колодязь, дерев’яні стінки якого мали зрубну конструкцію. Це свідчить, що фортеця могла витримати довгу облогу.

Навколо городища на площі майже в 100 га розміщувався посад. На його території Прутсько-Дністровська експедиція (керівник—Г. Б. Федоров) в 1953—1963 рр. розкопала 39 напівземлянкових жител з печами-кам’янками, 7 ремісничих майстерень, 16 домниць, 8 печей для попереднього обпилення залізної руди, 3 кам’яні площадки для подрібнення залізної руди, 108 господарських ям, 4 гончарних горна тощо, знайшла тисячі давньоруських речей, Матеріали розкопок показали, що основним заняттям жителів посаду було ремесло. Основ¬ною його галуззю було добування з болотних руд заліза 1 виготовлення з нього зброї, знарядь праці та інших не¬обхідних в господарстві речей.

Розкопані в Алчедарі кузні, ювелірні, гончарні, косторізні майстерні вказують на значну спеціалізацію ремесла, характеризують поселення як центр розвитку ремесла і торгівлі, що дає право віднести його до ранньофеодальних міст.

В кінці XI — на початку XII ст. безіменне місто в Алчедарі припинило своє існування. Дослідники вважають. що це сталося під натиском кочівників південних степів.

Читайте також Дністер в стародавні часи.

За матеріалами книги І.С.Винокура, Б.О.Тимощука «Давні слов’яни на Дністрі».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.