Околиці села Алчедара Резинського району Молдови досить багаті слов’янськими археологічними пам’ятками різних періодів. З них найбільший інтерес викликає городище X — XI століть неподалік Дністра. Його площадка розміром 70 — 80 метрів з усіх боків оточена масивним земляним валом, на якому, як показали розкопки, в давнину стояли дерев’яні зруби, засипані землею, глиною і камінням. Зверху зрубів проходила бойова площадка для воїнів, захищена дерев’яною стіною. Зруби в нижній частині з переднього боку були зміцнені земляними укосами, а решта зовнішньої поверхні їх стін була обмащена глиною.
Городище в Алчедарі
На площадці городища, вздовж оборонних стін, розкопано 13 напівземлянкових жител з печами-кам’янками і 8 ремісничих майстерень. 8 них знайдені знаряддя праці, зброя, побутові речі, прикраси, монети середньоазіатського походження тощо. Виділяється масивна срібна гривна — знак багатства і влади. Вона разом з іншими знахідками свідчить про те, що на городищі жила феодальна знать, тут же працювали ремісники.
Викликає інтерес розкопаний на городищі колодязь, дерев’яні стінки якого мали зрубну конструкцію. Це свідчить, що фортеця могла витримати довгу облогу.
Навколо городища на площі майже в 100 га розміщувався посад. На його території Прутсько-Дністровська експедиція (керівник—Г. Б. Федоров) в 1953—1963 рр. розкопала 39 напівземлянкових жител з печами-кам’янками, 7 ремісничих майстерень, 16 домниць, 8 печей для попереднього обпилення залізної руди, 3 кам’яні площадки для подрібнення залізної руди, 108 господарських ям, 4 гончарних горна тощо, знайшла тисячі давньоруських речей, Матеріали розкопок показали, що основним заняттям жителів посаду було ремесло. Основ¬ною його галуззю було добування з болотних руд заліза 1 виготовлення з нього зброї, знарядь праці та інших не¬обхідних в господарстві речей.
Розкопані в Алчедарі кузні, ювелірні, гончарні, косторізні майстерні вказують на значну спеціалізацію ремесла, характеризують поселення як центр розвитку ремесла і торгівлі, що дає право віднести його до ранньофеодальних міст.
В кінці XI — на початку XII ст. безіменне місто в Алчедарі припинило своє існування. Дослідники вважають. що це сталося під натиском кочівників південних степів.
Читайте також Дністер в стародавні часи.
За матеріалами книги І.С.Винокура, Б.О.Тимощука «Давні слов’яни на Дністрі».