Оборонний храм в селі Холмець

Австрійська карта другої половини ХVIII століття

Австрійська карта другої половини ХVIII століття

В селі Холмець Ужгородського району Закарпатської області на пагорбі був храм, який, можливо був оборонним. На пагорбі також міг бути замок чи городище.

Свідчень про наявність замку або городища на пагорбі немає. Однак на австрійській карті другої половини ХVIII століття на пагорбі позначений храм, який, можливо, був оборонним.

Село Холмець знаходиться у десяти кілометрах на південний схід від міста Ужгород. Село знаходиться біля ізольованого пагорба, на честь якого назвали поселення. На вершинах таких пагорбів часто споруджували укріплення.

Діамерт пагорба біля основи 350 – 400 метрів, майданчик на вершині мав невелику площу, на якому могло розміститися невелике укріплення.

На австрійській карті другої половини ХVIII століття на вершині позначений храм. Огорожі не було, однак храм і без огорожі міг бути пристосований до оборони. На вершині пагорбу зараз нічого немає. Біля підніжжя є храм, на схилі між храмом біля підніжжя та вершиною пагорбу є кладовище.

Пагорб

Стрілками позначені вершина пагорба, кладовище і храм біля підніжжя пагорба

В Вікіпеді зазначається, що Холмець – село в Ужгородському районі Закарпатської області на ріці Латориця. В писемних джерелах село відоме під назвою “Helec”. В околицях селає слов’янські поселення VIII – IX століть. В ХІІІ столітті угорський король подарував землі, на яких було село, кільком шляхтичам (серед них родини Карлатів та Губків), які у подальшому додавали до свого прізвича “холмецькі”. Карлату в ХVI століття належала більша частина села. Податкові списки у 1599 році зафіксували 16 селянських дворів, три паньскі садиби, парафіяльний костел та школу. У 1715 році у селі було 5 селянськи господарств. У другій половині ХVIII століття село здебільшого (або повністю) населяли угорці.

В угорській Вікіпедії говориться, що у XIV столітті був рід “Хелмечи”, назва якого було пов’язане з назвою села. У селі могла бути резиденція цих шляхтичів. В ХV столітті селом володів рід Корлатів, село перейменували у Корлатохолмець, зараз так село називають угорці. На австрійській карті село називається Путка-Холмець. Старий готичний храм проіснував до 1799 році, його розібрали, в 1801 році почали споруджувати новий (будівництво було завершено у 1806 році). Цей храм є біля підніжжя пагорбу, можливо, у будівництві використали будівельний матеріал зі старого храму. У статті угорської Вікіпедії згадуються якійсь підвали, які, можливо, пов’язані з виноробством (довкола було багато виноградників).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.