Городище у селі Крикливець

ГородищеУ селі Крикливець Крижопільського району Вінницької області є городище. Село знаходиться у 105 кілометрах на південний схід від Вінниці, у десяти кілометрах на південний схід від районного центру.

Археологічна карта Сіцінського

Археологічна карта Сіцінського

Про городище згадує Євфімій Сіцінський в Археологічній карті Подільської губернії (1901) – у селі Крикливець, яке розміщене у верхній течії ріки Дохна, є кругле городище 36 метрів у даметрі, довкола є вал до семи метрів заввишки та рів.

На графічному варіанті Археологічної карти городище позначене на північно-східній околиці села, неподалік від дороги, яка веде в сусіднє село Павлівка.

У “Парафіях і церквах Подільської єпархії” (1901) Євфімій Сіцінський згадує два села Волоско-Крикливець і Руссо-Крикливець, які пізніше перетворилися в одне село Крикливець, однак нічого про укріплення не повідомляє.

Позначення замчища на супутниковому знімку

Позначення замчища на супутниковому знімку

ПланНа карті Шуберта (1868 – 1877) села позначені як Малі і Великі Крикливці.

У Переліку об’єктів культурної спадщини національного значення, які заносяться до Державного реєстру нерухомих пам’яток України згадується городище ІХ – ХІІІ століть на південний схід від села.

Місцеві жителі називають городище “Замчищем”. Оскільки городище на плані Сіцінського позначене на північний схід від села, а в археологічному реєстрі вказується, що воно знаходиться на південний схід від села, то є невелика імовірність, що це два різних об’єкта. Хоча, швидше за все, укріплення на археологічній карті Сіцінського, городище в археологічному реєстрі та замчище, як його називають місцеві жителі – це одна фортеця.

Фотографія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.