Городища у селі Луги

Археологічна карта Сіцінського

Археологічна карта Сіцінського

У селі Луги Чечельницького району Вінницької області є три городища. Село знаходиться у 120 кілометрах на південний схід від Вінниці, у 13 кілометрах на захід від районного центру.

Укріплення, які прив’язані до села, важко виявити, також важко датувати городища. Село Луги, яке зараз існує, з’явилося в результаті злиття двох сіл – Старо-Лугу та Слободо-Лугу. Ці два села ми бачимо на карті Шуберта (1868 – 1877).

В Археологічній карті Подільської губернії (1901) Євфімія Сіцінського описується три укріплення. Одне називається Бардацьким у трьох кілометрах від села у так званій Шкафаровій долині, у дубовому державному лісі, на підвищенні. Має у довжину 73 метри, в ширину – 55 метрів, периметр – біля 256 метрів, форма чотирикутна, поверхня рівна. Оточене валом і ровом, які поросли лісом.

Карта Шуберта

Карта Шуберта

Згідно із Сіцінським, друге городище місцеві називають Селище (Селища), знаходиться у 5 кілометрах від села, також у Шкафаровій долині, на межі села Вербки та села Куренівка. Довжина – 38 метрів, ширина – 24 метри, периметр – 124 метри. Форма чотирикутна, поверхня рівна, укріплення розкопена при розмежуванні полів і розоране, у деяких місцях є ями, які залишили скарбошукачі. Розміщується на березі струмка. Обнесене ровом. Вхід із заходу. Тут знаходили турецькі монети, які здебільшого були мідними.

Третє городище, згідно із Сіцінським, знаходиться в 1,5 кілометра від села Луг у державному лісі, в урочищі Паланка, біля садиби лісника, на березі колишнього ставу, на місці цього озера є криниця. Має в периметрі 179 метрів, форма близька до кола. Поверхня рівна, зайнята споруджами лісника. Укріплення оточене валом і ровом, вхід з півдня.

Всі три об’єкти показані на графічному варіанті Археологічної карти Сіцінського. Один об’єкт знаходиться з боку села Слободо-Луг, два інших – з боку села Старо-Луг.

У книзі “Парафії та церкви Подільської єпархії” (1901) Сіцінський написав, що у трьох кілометрах від села Старо-Луг є урочище Селище, яке оточене земляним валом. В лісі на пагорбах з крутими схилами є сліди землядок з криницями в яру, де переховувалися місцеві жителі від татар. В народі ці землянки називаються “паранками”. Паланок – це частокіл, яким оточували укріплення.

В реєстрі пам’яток археології Чечельницького району є згадка про трипільське поселення в селі..

У статті “До історії заселення басейну річки Савранка” вказується, що єдиною пам’яткою V – VIII століть, яка відома сьогодні в басейні ріки Савранка, є ранньослов’янське селище, яке було відкрите та обстежене П.І.Хавлюком біля села Луги. Поселення знаходиться в урочищі Селище, у чотирьох кілометрах на північ від села на північному схилі плато, яке повернуте до широкої заболоченої долини і обмежене зі сходу та заходу сухими балками. На площі приблизно 200 на 400 метрів виявлено товстостінну ліпну кераміку коричневого кольору з наліпним валиком під вінцями, уламки сковорідок та кістки тварин. За характером кераміки селище відноситься до ранніх пам’ятоко, які близькі до Голяків, Кисляка, Куни і Тростянця. На думку П.І.Хавлюка, це найпівденніше ранньослов’янське селище, яке відоме в басейні Південного Бугу.

Також у цій статті вказується, що ряд давніх городищ було виявлено в басейні ріки Савранки ще на початку ХХ століття Євфімієм Сіцінським. На південь від села Рудницьке (Піщанський район), біля дороги на Ольгопіль, в урочищі Замчище є городище, яке оточене глибоким ровом та валом. Біля села Городище, в урочищі Замчище виявлено ще одне городище, як має з напільного боку два рови з валом між ними. Біля села Луги знаходиться три городища. Одне називається Бардацьким і знаходиться у Шкафаровій долині. Друге городище має назву Селище і розміщене також у Шкафаровій долині, на межі сіл Вербка та Куренівка. Третє городище знаходиться в урочищі Паланка, на березі колишнього ставка, воно оточене валом та ровом. Залишки ще одного городища виявлено в урочищі Гайдамацька криниця, біля села Івашків (Кодимський район).

На жаль, всі описані Сіцінським городища не обстежені сучасними археологами. Археолог Віктор Косаківський, який проводив розвідку цієї місцевості, городищ не виявив.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *