Типи та види рюкзаків

ФотографЗвичайний класичний рюкзак походить від армійського ранця. Військові ранці були широко розповсюджені на початку ХІХ століття. Це були прості рюкзаки із брезенту. Вони шились на невеликих фабриках чи невеликих майстернях, тому мали різну форму, об’єм і кількість кишень. Після військових зручність рюкзака оцінили туристи і альпіністи. Слово “рюкзак” перекладається як “мішок, який носиться на спині”. У середині ХХ столітт Віталієм Абалаковим був створений рюкзак для спортивних походів та альпіністських сходжень. Його виріб отримав назву рюкзак Абалакова і тривалий час використовувався для професійних сходжень і любительських походів. В той час рюкзаки не використовувалися масово і щоденно. І справа не в тому, що рюкзаків не було, а в тому, що вони не були настільки зручними і красивими, якими вони стали зараз.

Конструктивні особливості

За типом конструкції рюкзаки діляться на:

  • м’які;
  • жорсткі;
  • напівжорсткі.

М’які рюкзаки були популярними в Радянському Союзі. Вони не мають жорстких карксів і додаткових кріплень для різних речей, які можна прикріпити ззовні (наприклад льодоруб в альпіністів). Тканина не просочувалася і не укріплювалася ніяким каркасом.

Декоративні дитячі і невеликі жіночі рюкзаки роблять м’якими. Найчастіше це рюкзаки у вигляді м’яких іграшок, в’яані, шиті, плетені, у стилі етно з вишивкою. Вони не призначені для переносу тягарів, швидше для декількох дрібничок, які необхідні під час короткої прогулянки. В’язані, ткані, плетені рюкзаки зустрічаються рідко, часто це вироби ручної роботи, тому виглядають оригінально.

Жорсткі рюкзаки з алюмінієвими чи стальними рамами називають станковими. Яскравими представниками таких рюкзаків є моделі Ярова та Єрмака. Жорсткий, часто зйомний каркас допомагає розподілити нагрузку вертикально уздовж хребта і переносити значні вантажі. Рама прилягає не щільно до спини, утворюючи  повітряний прошарок і забезпечуючи вентиляцію спини. Великим недоліком таких моделей є висока травмонебезпечність. При падінні рама може травмувати хребет.

Найбільш розповсюджені і сучасні моделі – класичні напівжорсткі рюкзаки. Вони оснащуються внутрішніми пластинами жорсткості, які вигнуті по формі спини. Такі прилягають до спини, тому добре розподіляють вагу уздовж хребта. Якщо спинка не має повітрянепроникних накладок, довго з комфортом носити такий рюкзак не вийде. Спина почнинає швидко пітніти і, якщо погода холодна, можна отримати переохолодження. Всі елементи напівжорстких рюкзаків робляться по формі тіла людини, тому їх називають ергономічними.

Спортивний

Застосування 

В рюкзаках є багато пристосувань (гачки, карабіни, стяжки, шнурівки, клапани, вставки, накладки, замки-блискавки), що дозволяє їх використовувати для походів в гори, катання на лижах, в них можна переносити фотоапарати, спортивне спорядження. За  призначенням  рюкзаки поділяють на:

  • експедиційні
  • туристичні
  • трекінгові
  • для альпінізму
  • спелеологічні
  • гірсколижні
  • спортивні
  • міські
  • для переноски дітей
  • для переноски тварин
  • фото рюкзаки
  • герморюкзаки
  • рюкзаки для водних видів спорту
  • скейтерські рюкзаки.

Рюкзаки для переноски дітей діляться на слінги, кенгурушки і ерго-рюкзаки. Слінги – це велика хустина, яка фіксується через одне плече і на талії. Кенгурушки – невеликі рюкзаки із хорсткою спинкою для переноски дітей, які вже сидять чи навіть ходять, але не можуть протягом тривалого часу йти із батьками. Ерго-рюкзаки призначені для маленьких дітей, вони забезпечують природнє положення хребта.

Рюкзаки для тварин мають широкі отвори, щоби собачку або котика було зручно поміщати і виймати, ці вироби мають щільне дно, щоби тварині було зручно. Такі моделі обов’язково мають отвори для вентиляції. Передня частина такої сумки зроблена жорсткою, щоби випадково не притиснути тварину. Є рюкзаки для переноски тварин перед собою. За конструкцією вони нагадують ерго-рюкзаки для дітей, однак мають менші розміри.

Міські рюкзаки – одні із найбільш розповсюджених видів цього виробу. Є рюкзаки для дітей, школярів, студентів, офісних співробітників, і всім, кому хочеться пересуватися зі зручним наплічником. Ці вироби передбачають спеціальні кишені для пляшки з водою, ноутбуків, телефонів, ключів.

Рюкзаки та сувенірну продукцію (можна надрукувати власний логотип) можна придбати в інтернет-магазиці el.dorado https://www.ldorado.com.ua/ryukzaki/ Компанія має два представництва – у Києві, вулиця Оболонська 37, офіс 4, телефон (044) 333-72-21, та у Львові, вулиця Зелена 162, третій поверх, телефон (032) 245-89-42.

Для ноутбука

Тактичні рюкзаки підходять не тільки для військовослужбовців, а й для рибалок, грибників. Такі рюкзаки мають багато кишень і строп для кріплення спорядження ззовні. Об’єм – 25 – 40 літрів. Такий наплічник має поясний ремінь. Колір – камуфляж або хакі.

Для туристичних походів використовуються спеціалізовані туристичні рюкзаки. Для одноденного походу можна використовувати звичайний міський рюкзак. Для більш тривалої подорожі використовуються туристичні наплічники.

Експедиційні рюкзаки призначені для тривалих походів. Вони мають великий об’єм і оснащуються додатковою жорсткою рамою. В них переносять великі грузи на довгі дистанції. тому обов’язково оснащуються поясом. Експедиційний рюкзак повинен бути достатньо міцним, щоби витримати масу речей, які в нього складені. Серед речей може бути не тільки відносно легкий одяг, але і важкі банки з консервами, інструменти, альпіністське спорядження.

Туристичні рюкзаки бувають різними. До цієї категорії входять моделі з різною жорсткістю спити, анатомічною спинкою із піноматеріалів чи з алюмінієвим каркасом.

Трекінгові рюкзаки підходять для тривалих піших походів. За вмістимістю вони такі самі, як туристичні, але оскільки трекінгові походи достить прості, то ззовні не передбачено значної кількості кріплень для туристичного спорядження. 

Альпіністські рюкзаки мають такий самий об’єм, що і трекінгові, але передбачають багато кріплень для підвішування альпіністського спорядження. Для коротких денних сходжень часто використовують штурмові рюкзаки, які також беруть для одноденних виїздів на природу.

Похідні рюкзаки беруть у походи, на змагання, спортивні заходи.

Для хайкинга – нескладної одноденної пішої прогулянки підійде будь-який рюкзак.

Бекпекінг часто називають рюкзакінгом. Це самостійна багатоденна подорож, яка триває невизначений термін і маршрут завчасно детально не проробляється. Вимоги до рюкзака – легкість, невеликі розміри. З таким рюкзаком можна швидко пройти велику відстань.

Штурмові рюкзаки мають об’єм від 20 до 50 літрів. Це дуже міцні, високотехнологічні наплічники з мінімальною кількістю зовнішніх кишень і зовнішніх деталей, щоби не зачепитися за гілку чи скелю. Ці вироби призначаються для сходжень на гори і короткі походи в екстремальних умовах. Конструкція передбачає можливість розмістити ззовні штурмове туристичне спорядження – шнурок, льодоруб.

Спелеологічні наплічники – це тубус із щільного матеріалу без зовнішніх підвісок. Їх називають транспортними мішками. Плечові лямки рівні, пришиті до бокової частини мішка. Зверху та знизу є ручки. Ці рюкзаки дозволяють здійснювати спуски та підйоми у вузьких ущелинах, їх можна підтримати з будь-якого боку.

Гірськолижні рюкзаки мають спеціальні кріплення для лиж чи сноуборду. Вони призначаються для використання у гірській місцевості в умовах суворої зими. Гірськолижні лавинні рюкзаки оснащені системою лавинної безпеки, яка складається з блоку активації захисту, клапана та двох подушок. Після запуску системи подушки наповнюються азотом, вони допомагають залишатися у верхньому шарі лавини, збільшуючи шанс на порятунок.

Спортивні рюкзаки є мультиспортивні та велосипедні. Мультиспортивні нагадують спасальні жилети. Вони мають невеликий об’єм, часто щільно прилягають до тіла. Вони мають велику кількість кишень та підвісок. Подібні вироби часто використовуються у спортивному орієнтуванні. Велорюкзаки діляться на заплічні та сумки, які кріпляться до багажника чи рами велосипеда.

Скейтерські рюкзаки виробляються з легкого та міцного матеріалу поліестеру. В ниж можна переносити роликові ковзани, лижі та інший інвентар.

Фоторюкзаки призначені для фотографів. Їх можна носити на спині чи на грудях. В них є окремі глибокі кишені для фотографічного обладнання.

Герморюкзаки зберігають речі сухими. Ці сумки зроблені із водонепроникного матеріалу, шви проклеюються. Цей вид наплічників підходить для сплаву по ріці та водних видів спорту. Також їх використовують спелеологи.

Гори

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *