Замок у селі Саранчуки та Котів

Карта фон Міга 1782 року

Карта фон Міга 1782 року

У селі Саранчуки Бережанського району Тернопільської області був замок. Іноді замок відносять до села Котів.

Вперше населений пункт згадується у 1399 році. У селі був костел (зруйнований у ХV столітті). У 1416 році село згадується як Шаранчуки. Власником села був Якуб Скарбек гербу Абданк.

Карта 1861 - 1864 років

Карта 1861 – 1864 років

У податковому реєстрі 1515 року вказується, що у селі оброблялося 3 лани (біля 75 гектарів) землі. Через село пролягав торговий шлях, яким переганяли стада худоби з Молдавії та Покуття, возили сіль із солеварень на території Івано-Франківської області (Коломия, Солотвино) до Польщі та Литви.

В 20-х роках ХVI століття Саранчуки отримали Магдебурзьке право. Через деякий час місто занепало (напевно, через напади татар) і було передано в аренду власникам села Тростянець.

У Географічному словнику королівства Польського вказується, що замочок був оточений з усіх сторін ставом (його площа була 400 моргів, це 224 гектари), на час складання словника залишки укріплень ще було видно на місцевості. У цьому словнику замок відносять до сусіднього села Котів, оскільки укріплення було на другому березі ріки, а межа між селами, очевидно, пролягала по ріці.

Приблизне місце розташування замку

Приблизне місце розташування замку

На карті фон Міга 1782 року замок позначений як чотирикутник, оточений валами, із трьома мурованими будівлями на замковому подвір’ї. На карті 1861 – 1864 років замок позначений як чотирикутник із трьома мурованими будівлями на замковому подвір’ї, будівлі розміщені в іншому порядку, ніж на карті 1782 року, можливо, це помилка картографів, а можливо, замковий палац перебудували.

Спершу Котовим володіли Сенявські, згодом – Лого. У ХVII – XIX століттях селом володіли Потоцькі, вони у XVIII столітті перебудували замок на палац (очевидно, укріплення занепали чи були розібрані, а замкові будівлі були перебудовані). Після Потоцьких Котовим володіли Червінські, згодом – Порадовські.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.