Замок та міські укріплення в селі Озерна

Історичний атлас Радзивілів 1759 року

Історичний атлас Радзивілів 1759 року

У селі Озерна Зборівського району Тернопільської області був замок та міські укріплення.

Укріплення

Карта Боплана

Карта Боплана

Замок позначений на карті Боплана ХVIІ століття та в атласі володінь князів Радзивиллів у Золочівськії волості 1759 року. На карті фон Міга 1782 року зображені дві будівлі та брама.

Село Озерна ще нещодавно було містом, але після руйнувань Першої і Другої Світових війно поселення стало селом. У 1997 році Озерна вважалася найбільшим селом Зборівського району і входила до четвірки найбільших сіл області.

Карта фон Міга1782 року

Карта фон Міга1782 року

На карті озерної 1759 року видно, що з півночі, сходу і півдня територія містечка була обмежена водами озера і його “рукавів”. Краєзнавці стверджують, що вал містечка було добре видно ще у 50-х роках ХХ століття, так що можливо, що лінія на західній межі містечка, яку видно на карті Радзивілів – це позначення старого валу. Межі міста з боку озера можна бачити на більш пізній карті фон Міга 1782 року. Міського валу на карті фон Міга не видно. З трьох боків місто захищало озеро. Без прикриття залишалася тільки західна частина міста. З цього боку було споруджено рів, який був заповнений водою. За ровом ішов вал. З цього боку була брама, зараз в районі фортечних воріт є вулиця Забрамська. В Озерній є вулиця Вали, можливо вздовж цієї вулиці тягнувся міський вал.

Компанія «Інтергал-Буд» споруджує житловий комплекс “Теремки” в місті Київ. Довкола житлового комплексу – 5 гектарв лісопаркової зони. Для тих, хто хоче купить квартиру на Теремках, інформація про особливості розташування житлового комплексу “Теремки” – 5 хвилин до метро “Теремки”, 10 хвилин до Одеської площі, поруч кільцева дорога та столичне шосе, 15 хвилин до центру міста.

Озера

Австрійська карта 50-х років ХІХ століття

Австрійська карта 50-х років ХІХ століття

На старих картах видно, що біля Озерної з допомогою дамб було створено декілька озер. В наші дні озера, яке захищало містечко, не існує. На південь від села є озеро, яке було показано на карті Радзивілів, а на карті фон Міга показано болотиста місцевість.

В 1542 і 1545 роках Озерна згадувалася як власність Яна Амора Тарновського. Саме при ньому наприкінці 40-х років ХVI столыття поряд з Тернополем була споруджена дамба на ріці Серет, в результаті чого було створено Тернопільське озеро, яке існує донині. Можливо, озера в Озерній створив Ян Амор Тарновський (це лишень припущення). Хоча озеро, яке колись оточувало “підковою” містечко, вже не існує, старий центр села зберігає напівкруглі обриси.

Польска карта 1880 року

Польска карта 1880 року

Наші дні

Зверху - замок, знизу - старе місто

Зверху – замок, знизу – старе місто

Замчище практично не забудоване, на місці замкових будівель – городи. На місці брами зараз будують будинок. Фортеця збудована на підвищенні. З північного боку перепаду висот не було. З двох боків були додаткові земляні насипи, північно-західний насип частково зберігся до наших днів.

В другій половині ХІХ століття в Озерній побудували залізницю, у 1870 році по ній пройшов перший потяг. Залізниця зруйнувала один бастіон замку. В наші дні на місці замчища збереглися залишки земляних валів та бастіонів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.