Відпочинок в Єгипті

Червоне море і пляж в Єгипті

Червоне море і пляж в Єгипті

Єгипет дуже популярний серед жителів України та Росії. Відпочинок в Єгипті має найкраще співвідношення ціна-якість, деякі недоліки в сервісі сповна компенсуються красивим Червоним морем, цілющим кліматом, та стародавньою історією, завдяки якій є можливість подивитися екзотичну архітектуру Стародавнього Єгипту. Однак відпочинок в Єгипті містить багато небезпек та несподіванок, оскільки природа та місцеві звичає занадто відрізняються від українських. Про Єгипет потрібно знати більше ніж те, що це популярна африканська курортна країна, тоді відпочинок стане цікавим і безпечним, а можливо і незабутнім в хорошому розумінні цього слова.

Єгипетське Червоне море – риби, краса і небезпека

Готель Rehana Sharm Resort в Шарм-ель-Шейсі

Готель Rehana Sharm Resort в Шарм-ель-Шейсі

Почнемо нашу розповідь з Червоного моря. Якось багато років тому я прийшов в туристичне агенство, щоб сказати, що я хочу поїхати до Каїру подивитися на піраміди. На мене подивилися, як на мале пиво і сказали, що ніяких путівок до Каїру вони не продають (хоча я точно знаю, що шоп-тури до Каїру були, там підприємці скуповували дешеву, але низькоякісну шкіру). А до Каїру можна потрапити з Хургади, курорту на Червоному морі. Пізніше я дізнався, що Хургада розміщується на відстані майже 600 кілометрів від Каїру, але для єгипетських хороших доріг це не відстань.

Взагалі-то подивитися на піраміди – останнє бажання наших туристів. В Єгипет вони їдуть перш за все на море. І байдуже, що вони просиджують весь час в готелях по системі “все включено” на лежаках довкола хлорованих басейнів, попиваючи безплатні коктейлі, вони все рівно відпочивають на морі, і не простому, а Червоному.

Басейн і клумба в готелі Rehana Sharm Resort

Басейн і клумба в готелі Rehana Sharm Resort

Червоне море є найтеплішою морською водоймою світу. І тут найбільше всякої живності – тут риб і морських тварин біля двохсот тисяч видів. Завдяки тому, що температура води не опускається навіть взимку нижче 15 градусів, тут багато коралів, які дають прихисток рибам і коралам. Таке багатство морського світу призводить до того, що тут багато хижаків – з великими зубами і з отруйними органами.

Найтепліше море світу водночас є найбільш небезпечним. Тут дуже багато акул, серед яких є такі небезпечні велетні як біла акула та акула-молот. Напади акул є досить частими, я б навіть сказав дуже частими у Шарм-ель-Шейсі. Тут практично кожен готель має свої коралові рифи, які дають харч рибам, а риби є здобиччю акул. Я спілкувався з однією російською туристкою, яка відпочивала в Хургаді. Вона сказала, що перед Хургадою вона любила відпочивати в Шармі. Однак під час однієї її відпустки акули з’їли декількох людей, декількох поранили. Причому напади відбувалися щодня. Причиною стали відходи риб, які скнинули в море і привабили хижаків. Реакція місцевого уряду була прогнозованою – все применшити або взагалі замовчати, щоб не відлякувати туристів. В Хургаді великих рифів немає (хороший риф біля готелю Захабія та в Макаді біля Хургади, а так, щоб подивитися хороші рифи, потрібно брати морські екскурсії), напади акул тут рідкісні, хоч біля сусідньої Сафаги біла акула якось була напала на рибальський човен. Однак це Червоне море, акули є всюди, тому потрібно бути обережним. У випадку нападу акули рекомендують бити в очі і зябра (не в ніс, як іноді рекомендують, оскільки в такому випадку рука йде прямо в пащу). І, звичайно, плисти до корабля і берега.

Фінікові пальми везуть для посадки

Фінікові пальми везуть для посадки

Мілководдя в Єгипті просто кишить рибами, а також отруйними, зубатими рибами і тваринами. Риба-камінь трапляється всюди, вона лежить на дні, маскується під камінь і ззовні виглядає як великий бичок завбільшки з дорослу долоню. Вона вважається найбільш отруйною рибою в світі і її укус може викликати важкі наслідки – лікуватись доведеться до року. Я бачив російських туристів, при яких витягнули з моря рибу-камінь, розповідаючи, що це найбільш небезпечна риба в світі. А росіянки (чи українки) питали, чи можна її з’їсти. Ох вже наші туристи, їм би тільки щось пожрать, іноді складається враження, що саме за жрачкою вони сюда і їдуть.

Крилатка, риба-метелик, риба-бабочка – ще одна отруйна риба. Їх в морі дуже багато. Якщо риба-камінь тримається дна, то крилатка зависає в воді, колихаючись на хвилях. Це дуже небезпечно – якщо на неї не наткутися, то її може кинути на туриста хвилями. Не зважаючи на зовнішню красу (плавники рокладаютья наче довгі крила), вони наздзвичайно отруйні, мені не відомі смертельні випадки, але і такі можливі – бо будь-яка отрута може викликати невідому реакцію організму – від алергій до спазмів судин і органів. Крилатки особливо масово випливають після 6 години вечора, я б не радив в цей час купатися взагалі, вони виринають ніби нізвідки, їх варто помітити і передбачити. Ризикувати не варто, при укусі потрібно терміново звернутися до лікаря.

Типовий єгипетський пейзаж

Типовий єгипетський пейзаж

До речі, декілька слів про лікарів – потрібно звертатися до лікаря, який вказаний у страховому полісі, він буде працювати за чайові (послуга безкоштовна, але потрібно враховувати місцеві реалії). А нестраховий лікар зідре стільки, скільки зможе. На моїй пам’яті за лікування простого шлункового розладу, який можна було б пролікувати ніфураксазидом (обов’язково брати до Єгипту, бажано дві пачки), запросив 900 євро.

Медузи – отруйних багато. Є і неотруйні, але я б їх взагалі не чіпав. Морскі їжаки – їх всюди багато, вони особливо виходять з-під коралів увечері, але і вдень можна проколоти ногу або руку. На ногу потрібно мати спеціальне захисне життя, руками теж не чіпати – голки отруйні. Мій знайомий весь час відпочинку шкутильгав, оскільки вколовся морським їжаком. Риби фугу – звичайне явище, тому ловити рибу щоб її з’їсти без спеціальних знань не потрібно. Є великі ракушки, в створках яких може застрягнути палець або навіть рука, їх відірвати від корала неможливо, розтулити створки теж, тому не пхайте пальці нікуди, за всім спостерігайте здалеку. Мурени – їх всюди багато, укус не ядовитий, однак запросто може виникнути гангрена кінцівки, оскільки в зубах мурен є багато бактерій.

Озеленення в єгипетських готелях - справжнє мистецтво, а в нас кожен газон закатують в бетон

Озеленення в єгипетських готелях – справжнє мистецтво, а в нас кожен газон закатують в бетон

І взагалі – дивіться під ноги, плавайте біля поверхні і я б дуже не рекомендував пірнати з аквалангом, маски і трубки цілком достатньо, щоб пірнути на глибину до трьох метрів. Не лізьте в море в нетверезому вигляді, не геройствуйте, Червоне море такої поведіники не пробачає, спостерігайте за підводним світом обережн. Пам’ятайте – трагічних випадків серед аквалангістів досить багато, а з трубками і масками можуть безпечно плавати навіть маленькі діти. Моя порада – купіть підводний фотоапарат і фотографуйте під водою, тисячі риб у морі, які не бояться людей і плавають довкола людей, не боячись їх залишають позитивні враження.

Питання безпеки на відпочинку в Єгипті

Єгипет – країна з іншими традиціями, як зараз говорять, з іншим менталітетом. Християн-коптів багато (10 – 20 %, їх ніяк не можуть порахувати), однак більшість населення – мусульмани-сунніти і звідси походять різні особливості, яких потрібно знати.

В готелях багато дитячих майданчиків - в Єгипті люблять дітей

В готелях багато дитячих майданчиків – в Єгипті люблять дітей

Християни-копти надзвичайно приємні люди, вони живуть дружною общиною. Хочеться сказати, що їх часто ображають, особливо в великих містах. Однак їх дуже багато в курортних містах, особливо їх магазинчики часто траплються в готелях. В Єгипті прийнято торгуватися. Так от, мусульмани часто завищують ціни в декілька разів, відповідно їх потрібно сильно збивати, довго торгуючись. Християни-копти роблять не настільке сильне завищення, тому і сторгувати більше як 10 – 20 % не получиться. Християн дуже легко упізнати – вони не охоче вітаються мусульманським вітанням “салам алейкем”, віддаючи перевагу англійському Хеллоу. Також вони в цій державі гонимі, однак виставляють свою віру на показ – вільно носять хрестики, медалики, в кожного з них на внутрішній частині кисті (не пам’ятаю, правій чи лівій) є татуювання у вигляді хреста. А в магазинчиках обов’язково є ікони. Християни-копти дуже роботящі, вони стають успішними, що викликає заздрість у мусульман. Однак християни дуже згуртовані, живуть общиною і це дає змогу хоч якось відбиватися від агресивних співгромадян іншої релігії.

Вечорами можна просто гуляти - це лютневий вечір, досить тепло

Вечорами можна просто гуляти – це лютневий вечір, досить тепло

На початок ХХ століття у єгипетських християн було 70% всього бізнесу, що призвело до масової конфіскації їх майна. Взагалі я читав, що з часів ісламського завоювання до християн відносяться як до військової здобичі, часто викрадаючи їх жінок та поводячись з ними безцеремонно. Звідси випливає і небезпека для наших туристок – в готелях почастішали випадки згвалтувань, також є дикі випадки масових згвалтувань прямо на площах великих міст, наприклад на революційній площі Тахрір в Каїрі. Поліція як правило не втручається, з часів останньої революції вона залякана і не настільки ефективна, як за правління Мубарака. Дівчатам потрібно бути в цій державі дуже обережними, не фліртувати з місцевими. Також потрібно бути обережними і старшим жінкам – молодих професійних альфонсів-шахраїв тут вистачає.

Увечері споруди підсвічуються, електрику дає Асуанська гребля

Увечері споруди підсвічуються, електрику дає Асуанська гребля

Відносно мусульман – Єгипет традиційно світська держава і більшість мусульман є надзвичайно приємними людьми, хоча в них є свої особливості. Наприклад, одружитися в Єгипті надзвичайно дорого – потрібно назбирати 20 – 30 тисяч доларів для оплати калиму, купівлі золота нареченій, купівлі квартири. На це ідуть роки, тому, не маючи змоги одружитися, єгиптяни часто просто кидаються (у прямому і переносному значенні, хто як) на наших дівчат. Тому бажано їх не провокувати – не ходити наодинці, тим більше у нескромного одязі, як-не-як мусульманська країна. Також слід врахувати, що в курортних містах є злодії, які маскуються під продавців папірусів, коли вони будуть на вулиці вам “впарювати” свій товар, їхні спільники можуть почистити ваші кишені. Також є випадки, коли скутеристи виривають сумочки. Кражі в готелях теж не рідке явище. Я чув про випадки, коли долари в готельному сейфі замінялися на фальшиві, а коли заявили в поліцію, проблеми мали самі туристи, а не ті, хто відповідав за сейфи. Одним словом, потрібно бути наготові в фінансових та інших питаннях, розслабляйтеся на пляжі, коли в радіусі десяти метрів нікого немає, а так – готуйтесь до різних несподіванок.

Гроші на єгипетському відпочинку

Екскурсійні автобуси комфортабельні, хоча кондиціонери включають не всю дорогу - економлять

Екскурсійні автобуси комфортабельні, хоча кондиціонери включають не всю дорогу – економлять

Фінансові питання – в Єгипті прийнято давати чайові, навіть за невеликі послуги. Для цього на відпочинок їдьте з дрібними однодоларовими купюрами. Також на відпочинку знайдіть людину, яка займається обмінов доларів на місцеву валюту – вони і поміняють і на дрібні розміняють. В Єгипті є традиція – якщо ставлять великий палець вверх типу нашого “класно”, значить просять чайові, якщо ви зробите так само, значить ви готові дати чайові. Запам’ятайте цей жест і не давайте марних надій.

На екскурсіях є різні особливості – на піраміди не можна вилазити, в могилах в Долині царів не можна фотографувати, в Луксорському храмі не можна вилазити на статуї, хоча вони прямо просяться для цього. Можна заплатити великий штраф, навіть сто доларів. Наглядачі накручують відвідувачів на неправомірні вчинки, а далі – справа поліцейських здерти з вас певну суму і розділити її з зацікавленими людьми, це ціла індустрія.

Пустельні гори на Синайському півострові дуже мальовничі

Пустельні гори на Синайському півострові дуже мальовничі

В Єгипті прийнято торгуватися. Як правильно торгуватися – навчіться і це буде вас не втомлювати, а розважати. По-перше, торг – це спілкування, мовчанкою нічого не доб’єшся. Також потрібно торгуватися з гумором, жарти придумуйте на ходу. Я казав, що торговець – мафіозі, який хоче мене обібрати (так було насправді). Найкращий спосіб торгуватися – знати реальну ціну тій чи іншій речі, і до неї йти. Часто вам будуть пропонувати чай, каву, каркаде, якщо ви погодитесь в процесі торгу на гощення, вам вже не вдасться значно знизити ціну. Якщо не хочете купувати – не беріть в руки нічого, якщо візьмете в руки – це означає, що ви готові купити і починати торг, тому не давайте марних надій продавцям. І пам’ятайте, що в єгиптян – великі сім’ї, які хочуть їсти, а ви для місцевих – мішки з доларами, тому давайте і щось заробити, це ж відпочинок.

Відносно особливостей самих єгиптян – і мусульмани і християни є надзвичайно сімейними людьми. Сім’я для них – основна ціль в житті. Тому до жінок і дітей вони ставляться із шаною і повагою, а також ставляться з повагою до тих, хто шанує свою сім’ю. В Єгипті ніхто не п’є, завжди приділяють увагу своїм рідним. Взагалі єгиптяни серед мусульманських країн вважаються дуже добрими людьми. Тому якщо до ваших дітей підійдуть, погладять їх, поцілують, сфотографують цілком незнайомі люди, не поспішайте їх звинувачувати у педофілії – тут дітей дуже люблять і звичаї спілкування з дітьми зовсім інакші. Хоча залишати без нагляду дітей неможна, це чужа країна.

Екскурсії і сувеніри в Єгипті

Такий сувенір з єгипетського відпочинку не привезеш

Такий сувенір з єгипетського відпочинку не привезеш

Основні курорти в Єгипті – Хургада, Шарм-ель-Шейх. Екскурсії – в Каїр, Луксор, катер в морі (екскурсія на Райський острів), океанаріум, дельфінарій та аквапарк, сафарі мото-драйв. В Шерм-ель-Шейсі популярні екскурсії на Гору Мойсея та в Ізраїль, при тривалому перебуванні в Єгипті можна навіть замовити круїз по Нілу. Екскурсії дуже насичені, вони завжди включають хороше харчування (як правило без напоїв, тому воду завжди майте із собою).

Популярні сувеніри – кам’яні статуетки та інші вироби в стилі стародавнього Єгипту, папіруси, хустки-арафатки, парфуми з ефірних олій, вироби з бавовни, шкіри. Сувеніри бажано купувати в Луксорі, там вони дешеві, якщо їх придбати з рук. Якщо на екскурсії вас заведуть в якийсь магазинчик, ціни там будуть вищими. Однак це не означає, що купувати не потрібно – якість в магазинах часто вища, як на базарчиках.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.