Більське городище

ФортецяБільське городище скіфського часу розташоване у межирічч ріки Ворскли та її правої притоки ріки Сухої Груні у Котелевському районі Полтавської області (Лівобережний Лісостеп). Вперше згадуєтсься Гійомом де Бопланом.

Докладну харктеристику Більському городищу зроблено О.О.Бобриським. Перші розкопки на горі були проведені у 1906 році В.О.Городцовим, потім – В.В.Хвойкою та І.О.Зарецьким. З 1954 року розкопки на городищі проводяться експедицією Харківського університетут під керівництвом Б.А.Шрамка.

Більське городище вважається центром ворсклинської групи пам’яток. На думку Б.А.Штамка, це місто Гелон, центр племінного об’єднання будинів та гелонів. Це місто згадується Геродотом. В.А.Іллінська не погоджувалася, що це місто Гелон.

За плануванням це типове мисове городище. Воно являє собою оборонний комплекс, що складається зі Східного, Західного та Куземинського укріплень, об’єднаних валом Великого Більського городища. Вал мав дерев’яні фортечні стіни з вежами.

Споруди на більському городищі різноманітні: наземні зруби, землянки, господарські споруди, кузня, бронзоливарна, залізоробна та кісткорзна майстерні. Знайдено залишки язичницького святилища з численними культовими статуетками, залишки дерев’яного язичницького храму з колонами.

Знахідки: знаряддя праці, кінська упряж, виробии з кістки та рогу, кам’яні та численні металеві вироби. Господарська основа: землеробство, скотарство, ремесла. Датується пам’ятка VIII – III століттями до нашої ери.

План

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.