Археологія та стародавня історія Оржицького району

Розкопки городища

Розкопки городища

В Оржицькому районі Полтавської області в селі Лукім’я є залишки літописного міста Лукомль.

Село Великоселецьке

На північ від Великоселецького на землях колгоспу – 35 курганів. На північний асхід від дороги із Лубен виявлено жертовник, можливо, майдан. Поблизу села в 1895році знайдено золоту візантійську монету 976 – 1025 років, а в 1902 році – зливок срібла вагою 245,91 грама.

Село Воронинці

Поблизу Воронинців – поселення черняхівської культури та давньоруське поселення. На схід та північ від села, за 0,5 – 2,5 кілометрів, на землях колгоспу – сім курганів.

Село Грабів

Дивіться село Савинці.

Село Дмитрівка

Розкопки лопаткою

Розкопки лопаткою

В околицях Дмитрівки на землях колгоспу – одинадцять курганів, у тому числі: дев’ять курганів на північний захід від села, за 1,2 – 4 кілометри та два кургани на південь від села, за 0,4 – 0,8 кілометра.

Село Загребелля

На схід від Загребелля, за 1 – 4,5 кілометрів, на землях колгоспу – 9 курганів, два з них на підвищеннях. Висота курганів 3 – 3,5 метра, всі орються.

Село Козаче

На землях колгоспу на захід від сіл Козаче та Примовщина – 30 курганів, один курган знаходиться за 1,2 кілометра на схід від села Примовщина.

Село Лазірки

В околицях Лазірок знайдено крем’яні знаряддя доби палеоліту та кістки мамонта, що зберігаються в місцевому музеї села Лазірки. На греблі поблизу села знайдено срібну римську монету Марка Аврелія.

Село Лукім’я

Поблизу Лукім’я знайдено бронзовий тригранний наконечник скіфської стріли. В урочищі Городок – могильник та городище давньорусько часу. Залишки згаданього в літописі під 1179 роком міста Лукомль. На північ від села, за 0,5 – 2,5 кілометри, на землях колгоспу – чотири кургани висотою до 3 – 4 метрів, не орються.

Село Нижній Іржавець

Безпосередньо на околиці села на землях колгоспу – чотири кургани, один – за 0,3 кілометри на захід від села та три кургани – за 1,5 кілометрів на північний схід від нього. Висота одного з них близько чотирьох метрів, він не ореться.

Селище міського типу Оржиця

В околицях знайдено крем’яні знаряддя доби неоліту та бронзи. Відомо тут також давньоруське городище.

Село Пилиповичі

На землях колгоспу, за 2 – 4 кілометри на північний захід від села – сім курганів, один курган розташований за 1,5 кілометрів на схід від села. Висота курганів від 0,5 до 2,5 метрів. Один з них не зораний.

Село Плахів

В околиці Плахова на землях колгоспу – два кургани та чотири кургани на північний захід від села, за 1,5 – 2,5 кілометра. Висота одного з них три метри.

Село Савинці

Поблизу Савинців знайдено амфори римського типу. На землях колгоспу між селами Савинці та Грабів, а також в їх околицях – 33 кургани. Кілька висотою до трьох метрів, три кургани не орються.

Село Сліпорід

Поблизу Сліпорода знайдено три срібні римські монети – Адріана та Антоніна Пія

Село Тарасівка

В урочищі Слиньків Хутір є городище, а в урочищі Лиса Гора – могильник часу Київської русі. Сучасне село розташоване на площі великого давньоруського поселення. Трапляються знахідки із золота. За 0,3 кілометри на південь від села виявлено давньоруський горн для випалення посуду. За один кілометр на захід та 2,5 кілометрів на північний захід від села на землях колгоспу – два кургани. В урочищі Мощиха є кургани, можливо, скіфських часів.

Село Чернета

За 0,8 кіометрів на захід від села на землях колгоспу є один курган.

Село Чутівка

Поблизу села є городище, поселення та могильник Х – ХIII століть, періоду Київської Русі.

Село Яблуневе

Поблизу села – городище періоду Київської Русі. На північний захід та на захід від села, за 0,1 – 2,5 кілометрів, на землях колгоспу – вісім курганів висотою до 0,5 метрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *