Археологія та стародавня історія Новосанжарського району

Намисто з Перещепинського скарбу

Намисто з Перещепинського скарбу

В Новосанжарському районі Полтавської області в селі Мала Перещепина знайдено великий Перещепинський скарб, у якому були десятки кілограмів золотих та срібних виробів.

Село Балівка

На землях колгоспу, на північний схід від села, за 0,2 – 1,5 кілометра – п’ять курганів, на південний схід від села, за 1 та 2,3 кілометри – два кургани.

Село Байківка

На лівому березі ріки Ворскли поблизу села є поселення скіфського часу.

Село Варварівка

В околицях Варварівки знаходиться кілька курганів (дивіться село Мар’янівка).

Село Велике Болото

Безпосередньо на західній околиці села, на землях колгоспу – три кургани та на південь від села – шість курганів. Один зветься Грицаївська Могила. Всі кургани орються. Висота їх від 0,5 до шести метрів.

Село Великі Солонці

В околицях Великих Солонців на землях колгоспу – 65 курганів.

Село Вільний Степ

На захід та південний схід від села, за два кілометри, на землях колгоспу – шість курганів.

Село Ганжі

На північний захід від Ганжів, на правому березі ріки Ворскла, поселення скіфського часу, а на південний схід від села – поселення черняхівської культури.

Село Дубни

Дивіться село Клюсівка.

Село Дубина

За півтори кілометри на північний схід від села на землях колгоспу – три кургани.

Село Дудкин Гай

В околицях Дудкиного Гаю на землях колгоспу – 16 курганів, в тому числі один курган на захід від села, н а1,3 кілометри; 6 курганів – на північ від села, за 1,2 кілометри; 9 курганів – на схід та південний схід. Висота курганів – 1 – 2 метри. З них три не орються.

Село Зачепилівка

В селі знайдено скарб VIII століття нашої ери, в якому було сім візантійських монет VII століття нашої ери.

Село Клюсівка (колишнє село Дубки)

На території села знайдено римську амфору. За 0,8 кілометрів на південний захід від села на землях колгоспу – три кургани.

Село Крута Балка

На території Крутої Балки (поблизу села Петрівки, що об’єднане з Крутою Балкою) виявлено поселення дніпро-донецької культури доби неоліту VI тисячоліття до нашої ери. На землях колгоспу – 14 курганів, в тому числі: шість курганів – на схід від села, за 3,5 кілометрів, два кургани – на південний захід від нього, за один кілометр та три кілометри, шість курганів на північ від села. Висота курганів – 2 – 3 метри. Серед них один курган має назву Три брати. Три кургани не орються.

Село Кунцеве

На правому березі ріки Ворскли – поселення скіфського часу. На території Кунцевого, на правому березі ріки Ворскли, є поселення черняхівської культури. В урочищі Макарина Пристань та на всій території села розташоване давньоруське поселення. На захід та північний захід від села на землях колгоспу – п’ять курганів.

Село Кустолове Перше. На південний захід та на південь від села на землях колгоспу – чотири кургани.

Село Лелюхівка

В селі в 1903 році знайдено срібну римську монету Фустіни Старшої.

Село Лисівка

В околицях села на землях колгоспу – 15 курганів, в тому числі 10 – на північ та північнй захід від села, за 0,7 – 1,5 кілометрів; чотири кургани – на південь від села, за 0,3 – 2 кілометри, та один курган – за один кілометр на захід від села.

Село Мала Перещепина

Меч з Перещепинського скарбу

Меч з Перещепинського скарбу

В околиці Малої Перещепиної виявлено залишки двох поселень доби пізньої бронзи, поселення скіфського часу та сарматське поховання. Поблизу села в 1912 році знайдено скарб, яке можливо було похованням кочівника VIII століття нашої ери з великою кількістю золотих та срібних речей, тепер зберігаються в Ермітажі. На землях колгоспу поблизу села – 10 курганів, з них два – на північ та вісім курганів – на південь від села.

Село Мар’янівка

На землях колгоспу між селами Мар’янівка, Руденківка, Пудлівка, Варварівка та в їх околицях – 54 кургани групами або поодинці.

Село Маячка

В околицях Маячки на землях колгоспу – 70 курганів, у тому числі 61 курган – на захід та південний захід від села (в напрямку до села Рекунівки); 9 курганів – на південь та південний захід від села, за 0,2 – 2,2 кілометри. В одному курганів знайдено сім бронзових кельтів. На території села знайдено римську амфору.

Село Нехвороща

В урочищі Піски виявлено поселення черняхівської культури. У 1926 році в селі знайдено скарб з 300 срібних римських монет від Траяна до Фустіни і Манлії Спонтілли в глиняній посудині. На околиці села розташоване давньоруське поселення IХ – ХI століть. Частина матеріалів зберігається в музеї села Нехвороща.

Навколо села на землях колгоспу – 14 курганів: на північ від села, за 0,7 – 2,5 кілометри – чотири кургани та на схід і північний схід від нього, за шість кілометрів – 10 курганів, що стоять групами або поодинці. Висота курганів від одного до трьох метрів. Не зорюється лише один курган.

Селище міського типу Санжари

Біля старого мосту через ріку Ворсклу, за 500 метрів нижче по течії є неолітичне поселення. Біля хутора Горішки, за чотири кілометри від Нових Санжар, на правому березі Ворскли є поселення скіфського часу та розкопане сарматське поховання. На правому березі Ворскли виявлено поселення черняхівської культури. У 1904 році поблизу села знайдено срібний римський динарій Марка Аврелія.

Хутір Петрівка

Дивіться село Крута Балка

Село Писарівка

На південь від села розкопано скіфський курган. У північній частині села, на лівому березі ріки Тагамлик – два поселення та могильник черняхівської культури; розкопано 45 поховань. На землях колгоспу на північний схід від Писарівки – 12 курганів, три кургани – на південь від села.

Село Пологи

В околицях Пологів на землях колгоспу – вісім курганів, в тому числі три – на околиці села, 5 – далі на схід та північний схід від нього.

Село Пологи-Низ

На землях колгоспу поблизу села – шість курганів, з них два – на північно-західній околиці та чотири – на південь від села, за 0,2 – 1,7 кілометрів.

Село Пудлівка

В околицях Пудлівки є група курганів.

Село Рекунівка

В околицях Рекунівки розташована курганна група (дивіться село Маячка).

Село Решетники (колишнє село Старі Санжари)

За десять кілометрів на північний схід від села – скіфське поселення. Поблизу хутора Чоботареве, неподалік від села Решетники, виявлено скіфське поховання. На правому березі Ворскли біля двору колгоспу «Перебудова» та в урочищі Городок – курганний могильник роменського та давньоруського типу. В околицях села на землях колгоспу «Червона Зірка» – 28 курганів, в тому числі – сім курганів на північній околиці села; 20 – за 0,2 – 3,5 кілометрів на північний захід та один курган за 3,2 кілометри на схід від села.

Село Руденківка

Поблизу Руденківки знаходиться кілька курганів (дивіться село Мар’янівка).

Село Шедієве (колишнє село Бурти)

В урочищі Мала Пасівка, на корінному березі ріки Орель – великий курганний могильник і городище скіфського часу. Висота курганів до п’яти метрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *