Археологія та стародавня історія Глобинського району

Перші археологічні розкопки на Полтавщині

Перші археологічні розкопки на Полтавщині

В Глобинському районі Полтавської області було літописне місто Желні на місці нині неіснуючого села Жовнине.

Село Бабичівка

В урочищі Хорол, або Пристань, знайдено речі періоду Київської Русі.

Село Бориси

Поблизу колишнього хутора Ульянівка (приєднано до села Бориси), неподалік від хутора Прірви, виявлено уламки посуду доби бронзи.

Село Бугаївка

В околицях колишнього села Стовбуваха (приєднано до села Бугаївка) – кургани епохи бронзи.

Село Василишина (можливо ліквідоване)

Розкопки лісового кургана

Розкопки лісового кургана

В околицях села на землях колгоспу – сім курганів, з них чотири на захід та три на схід від села.

Село Вітки

На захід та південний захід від Віток на землях колгоспу є дев’ять курганів та на схід від села – вісім курганів.

Місто Глобине

Денарій Вікторіана

Денарій Вікторіана

У 1952 році поблизу міста знайдено римський динарій Вікторіана.

Село Градизьк

В урочищі Скакалка – слід палеолітичної стоянки. Поблизу села є курганний могильник доби бронзи. Вліво від дороги на Київ, на стрілці між правим берегом безіменної балки і корінним берегом Дніпра – поселення черняхівської культури.

Село Гусине

В урочищі Поброди, на стику озер Підпісочного і Долгонького, є поселення доби бронзи; на березі озера Бистрик – поселення доби пізньої бронзи.

Село Демченкове (можливо, Демченки)

В урочищі Лука I  в1967 році виявлено поселення доби неоліту, чотири поселення доби бронзи (урочища Лука I, Лука II, Миритіно і центр села) та поселення середини I тисячоліття нашої ери.

Село Жовнине (ліквідовано)

В урочищі Петренкові Бурти – поселення середньостогівської культури доби міді. В урочищі Узбіч – поселення та кургани епохи бронзи. Поблизу села виявлено поселення та два могильника черняхівської культури. На території села було літописне місто Желні.

Село Іванове Селище

Поблизу села – два поселення епохи бронзи, а в урочищі Піски – поселення доби неоліту та два поселення черняхівської культури, а також одне поселення середини І тисячоліття нашої ери.

Село Кагамлик

В околицях Кагамлика н аземлях колгоспу імені Крупської – 23 кургани, в тому числі 5 курганів на відстані 250 метрів від села; на північний захід від села між дорогами Кагамлик – Кирияківка, Кагамлик – Борисаи та Пронозівка – Мар’їне – вісім курганів; на північ від села, праворуч від дороги на Бориси – чотири кургани; на південь та південний захід від села – шість курганів.

Село Канівщина

Поблизу Канівщини є один курган

Село Кліщинці (Черкаська область)

Поблизу колишнього хутора Кизивер, приєднаного до села Кліщинці – поселення ранніх слов’ян VII століть нашої ери та городище Київської Русі, частково досліджені у 1958 – 1960 роках.

Село Кулішівка

На захід від знесеного хутора Оленки – сліди поселення доби неоліту, а на лівому березі гирла Сули – поселення доби пізньої бронзи.

Село Лебехівка (неіснуюче)

Поблизу колишнього села виявлено поселення часів Київської Русі.

Село Липове

В урочищі Горбівка за 2 кілометри на північ і захід від села та в урочищі Чирявка – два поселення черняхівської культури. В околиці села курганний могильник часів Київської Русі. На північному сході села на землях колгоспу, між дорогами Липове – Дем’янівка, Липове – Іванівка – 13 курганів.

Село Майданівка

Поблизу села виявлено поселення черняхівської культури.

Село Манжелія

Поблизу Манжелії на ріці Псел, за хутором Троцьки, виявлено поселення черняхівської культури. В урочищі Рудакова Гора група курганів, у тому числі Близниці, Одиниця, Вариволино.

На землях колгоспу – 12 курганів, у тому числі – за 1,7 кілометрів на захід від села, чотири кургани та вісім курганів на північний схід від села.

Село Мимрин

Поблизу села виявлено поселення доби бронзи.

Село Мозолівка

Поблизу колишнього села Чигирин-Діброва, в урочищі Дидирки, відомі поселення доби неоліту та бронзи, а проти центра села – поселення пізньої бронзи.

В околицях села на землях колгоспу є 5 курганів, у тому числі: на схід від села – два кургани (один з них – безпосередньо на околиці, другий – на відстані 300 метрів); на північний захід від села є два кургани – за 200 та 600 метрів; за 1,5 кілометрів на північний схід від села – один курган. У 1975 році знайдено два бронзових наконечники стріл.

Село Морозівка (приєднано до села Мозолівка)

На південно-західній околиці колишнього села – поселення доби неоліти та два поселення доби бронзи; на південь від Морозівки – поселення доби бронзи, на Самущеному бугрі знайдено уламки посуду скіфського часу; на лівому берегі ріки Сули – києворуське поселення.

Село Петрівка

На північно-західній околиці Петрівки є поселення доби бронзи та черняхівської культури.

Село Погреби

В околицях Погребів на землях колгоспу – 19 курганів, у тому числі шість курганів безпосередньо на околиці села, з них частина розорана, серед них Шебедина і Гостра могила; на захід від села на відстані 1,5 кілометрів – два кургани; на північ від села – сім курганів: один з них поблизу села Канівщина, на підвищенні; на південний захід від села – чотири кургани; два групою, один на підвищенні і один окремо.

Село Пронозівка

Поблизу Пронозівки – сліди двох поселень доби неоліту дніпро-донецької культури; в урочищах Горбанівка, Лавричба та Самуська – три поселення епохи бронзи; у заплаві Дніпра – поселення періоду Київської Русі. В урочищі поблизу хутора Радупнівка досліджувалося поселення черняхівської культури.

В околицях села на землях колгоспу – вісім курганів, у тому числі 5 безпосередньо біля села, три кургани на північ від нього – за 1,5, 2 та 5,2 кілометри.

Село Пустовійнтове

В селі знайдено скарб із чотирьох золотих монет ХIII століття та 92 срібних монет ХVIII століття. В околицях села на землях радгоспу «Пустовійтівський» – 13 курганів, з них три на північній околиці села; сім курганів на північ від села (за 1,5 – 1,7; 6,5 та 7 кілометрів), два кургани на захід від села (за 0,75 та 1,4 кілометри); один курган за 2,5 кілометри на південь від села.

Село Радалівка

В урочищі Лепенківщина – поселення доби неоліту та доби бронзи. В урочищі Поділ – поселення черняхівської культури.

Село Святилівка

В околицях Святилівки на землях колгоспу імені Суворова – багато курганів, в тому числі: на південь від села два кургани – за 0,25 та 0,75 кілометрів; безпосередньо на східній околиці села – два кургани; на північний схід від села – 10 курганів, на північ від села – шість курганів.

Село Стовбуваха

Дивіться село Бугаївка.

Село Федорівка

За 200 метрів вверх від устя ріки Хорол на лівому березі виявлено залишки двох поселень доби неоліту та бронзи. На території села, в урочищі Чулинці, Вищий Горб, Хомчин Брід, Лепехи та Буланів Горб, виявлено сліди чотирьох поселень доби необіту та бронзи. Коло села в урочищі Ропа є два поселення черняхівської кульутри.

Село Чигирин-Діброва

Дивіться село Мозолівка.

3 коментарі до “Археологія та стародавня історія Глобинського району

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.