В Диканському районі Полтавської області є багато поселень скіфського часу, а також черняхівських поселень, в колишньому селі Брусія траплялись знахідки римських монет.
Село Брусія
Зміст
- 1 Село Брусія
- 2 Село Велика Рудка
- 3 Село Великі Будища
- 4 Село Веселівка
- 5 Село Гавронці
- 6 Селище міського типу Диканька
- 7 Село Кам’янка
- 8 Село Колодязі
- 9 Село Кратова Говтва
- 10 Село Михайлівка
- 11 Село Максимці
- 12 Село Олефірщина (Алферовка)
- 13 Село Паслівка
- 14 Хутір Перекіп
- 15 Село Проні
- 16 Село Стасі
- 17 Село Степанівка
- 18 Село Федорівка
- 19 Село Чернечий Яр
Дивіться село Михайлівка
Село Велика Рудка
На південний захід від Великої Рудки, на відстані 1,6 – 3,5 кілометри, на землях колгоспу – чотири кургани та один курган на північний схід від села, праворуч від дороги Великі Рудки – Диканька.
Село Великі Будища
На північний захід від села, за 2 – 2,5 кілометри від урочища Тубське на правому березі ріки Терки – поселення скіфського часу, а в урочищі Лапівщина є скіфські кургани.
В околицях Великих Будищ на землях колгоспу – одинадцять курганів: а) за 0,4 – 3,7 кілометри на захід від села – чотири кургани; б) на північ від села, з обох боків дороги Великі Будища – Максимці, сім курганів парами та подинці.
Село Веселівка
Поблизу села є скіфське поселення кінця VII – VI століть до нашої ери: на селищі неподалік села Пасліївка – зольник, висота 1,5 метра. В околицях села на землях колгоспу – чотири кургани, в тому числі один – безпосередньо на західній околиці села, а три – на півдні на відстані один кілометр.
Село Гавронці
В околиці Гавронців виявлено сліди поселення бондарихинської культури доби бронзи. На правому березі ріки Ворскли та на горі в урочищі Парамущина виявлено поселення скіфського часу.
Селище міського типу Диканька
На території сучасної Диканьки виявлено сліди трьох поселень скіфського часу VII – VI століть до нашої ери. На землях колгоспу – одинадцять курганів: а) на південний захід від селища – 10 курганів групами або поодинці; б) на північний захід від селища – один курган на відстані три кілометри.
Село Кам’янка
Проти Кам’янки на плато – поселення скіфського часу.
Село Колодязі
Поблизу села знайдено уламки посуду черняхівської культури.
Село Кратова Говтва
В околиці Кратових Говтв розташоване поселення скіфського часу VII – VI століть до нашої ери.
Село Михайлівка
Поблизу колишнього села Брусія виявлено неолітичне поселення, поселення доби бронзи, два поселення скіфського часу, а також знайдено римські монети I століття нашої ери та інші речі першого століття нашої ери.
Село Максимці
Поблизу села є поселення скіфського часу.
Село Олефірщина (Алферовка)
На правому березі ріки Ворскли на захід та на північ від села – два поселення скіфського часу IV століть до нашої ери. На захід від поселення – група курганів.
Село Паслівка
Дивіться село Веселівка.
Хутір Перекіп
Приєднано до села Гавронці. Поблизу села на боровій терасі – поселення епохи бронзі.
Село Проні
В околицях села знайдено бронзову пряжку черняхівської культури.
Село Стасі
На південь від Стасів, на правому березі ріки Ворскла – поселення скіфського часу. Поблизу села на землях Полтавської птахофабрики – одинадцять курганів: вісім безпосередньо на околиці села, один – на північний захід (за 3,5 кілометри) та два кургани на південь (за 2,5 та 1,5 кілометри), один курган – на вигоні в селі. Висота курганів від 4 до 7 метрів.
Село Степанівка
На землях колгоспу – вісім курганів.
Село Федорівка
Поблизу Федорівки – скіфське поселення. В околицях села, на схід і на північний схід від нього, на землях колгоспу – 24 кургани групами по кілька курганів.
Село Чернечий Яр
На виступі на північ від балки – поселення скіфського часу.