Археологія та стародавня історія Диканського району

Скіфська кераміка

Скіфська кераміка

В Диканському районі Полтавської області є багато поселень скіфського часу, а також черняхівських поселень, в колишньому селі Брусія траплялись знахідки римських монет.

Село Брусія

Дивіться село Михайлівка

Село Велика Рудка

На південний захід від Великої Рудки, на відстані 1,6 – 3,5 кілометри, на землях колгоспу – чотири кургани та один курган на північний схід від села, праворуч від дороги Великі Рудки – Диканька.

Село Великі Будища

На північний захід від села, за 2 – 2,5 кілометри від урочища Тубське на правому березі ріки Терки – поселення скіфського часу, а в урочищі Лапівщина є скіфські кургани.

В околицях Великих Будищ на землях колгоспу – одинадцять курганів: а) за 0,4 – 3,7 кілометри на захід від села – чотири кургани; б) на північ від села, з обох боків дороги Великі Будища – Максимці, сім курганів парами та подинці.

Село Веселівка

Поблизу села є скіфське поселення кінця VII – VI століть до нашої ери: на селищі неподалік села Пасліївка – зольник, висота 1,5 метра. В околицях села на землях колгоспу – чотири кургани, в тому числі один – безпосередньо на західній околиці села, а три – на півдні на відстані один кілометр.

Село Гавронці

В околиці Гавронців виявлено сліди поселення бондарихинської культури доби бронзи. На правому березі ріки Ворскли та на горі в урочищі Парамущина виявлено поселення скіфського часу.

Селище міського типу Диканька

На території сучасної Диканьки виявлено сліди трьох поселень скіфського часу VII – VI століть до нашої ери. На землях колгоспу – одинадцять курганів: а) на південний захід від селища – 10 курганів групами або поодинці; б) на північний захід від селища – один курган на відстані три кілометри.

Село Кам’янка

Проти Кам’янки на плато – поселення скіфського часу.

Село Колодязі

Черняхівські знахідки в музеї

Черняхівські знахідки в музеї

Поблизу села знайдено уламки посуду черняхівської культури.

Село Кратова Говтва

В околиці Кратових Говтв розташоване поселення скіфського часу VII – VI століть до нашої ери.

Село Михайлівка

Поблизу колишнього села Брусія виявлено неолітичне поселення, поселення доби бронзи, два поселення скіфського часу, а також знайдено римські монети I століття нашої ери та інші речі першого століття нашої ери.

Село Максимці

Поблизу села є поселення скіфського часу.

Село Олефірщина (Алферовка)

На правому березі ріки Ворскли на захід та на північ від села – два поселення скіфського часу IV століть до нашої ери. На захід від поселення – група курганів.

Село Паслівка

Дивіться село Веселівка.

Хутір Перекіп

Приєднано до села Гавронці. Поблизу села на боровій терасі – поселення епохи бронзі.

Село Проні

В околицях села знайдено бронзову пряжку черняхівської культури.

Село Стасі

На південь від Стасів, на правому березі ріки Ворскла – поселення скіфського часу. Поблизу села на землях Полтавської птахофабрики – одинадцять курганів: вісім безпосередньо на околиці села, один – на північний захід (за 3,5 кілометри) та два кургани на південь (за 2,5 та 1,5 кілометри), один курган – на вигоні в селі. Висота курганів від 4 до 7 метрів.

Село Степанівка

На землях колгоспу – вісім курганів.

Село Федорівка

Поблизу Федорівки – скіфське поселення. В околицях села, на схід і на північний схід від нього, на землях колгоспу – 24 кургани групами по кілька курганів.

Село Чернечий Яр

На виступі на північ від балки – поселення скіфського часу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.