Археологія та стародавня історія Зіньківського району

Городище в Опішні

Городище в Опішні

В Зіньківському районі Полтавської області є багато скіфських поселень, оскільки ці землі знаходяться поблизу Більського городища.

Село Велика Павлівка

Між селом і хутором Теплий, уздовж траси – група курганів і один курган-майдан.

Хутір Вовки

Дивіться село Проценки.

Село Войнівка

Дивіться село Саранчівка.

Село Глинське

Вид на городище у селі Глинське

Вид на городище у селі Глинське

В урочищі Чернецькі Бугри виявлено неолітичне поселення та в урочищі Пристань Яблушнянська – поселення доби бронзи. Поблизу села, в урочищі Гуренівщина – поселення скіфського часу VI століття до нашої ери. На схилі правого корінного берега ріки Ворскли, в північно-західній частині села, розташовано слов’янське городище роменської культури VIII – Х століть та києворуського часу.

На землях колгоспу «Прогрес» – три кургани: а) на південний захід від села, за 200 метрів та один кілометр – два кургани; б) на північ від села, за 2,5 кілометри – один курган.

Село Діброва

На правому березі ріки Ворскла – поселення скіфського часу VI століття до нашої ери.

Село Довжик (Довжок)

За 400 метрів на південь від села – поселення скіфського часу VII – VI століть до нашої ери, тут було знайдено залізну кольчугу, а в 1912 році – мідний скіфський казан.

Село Кирило-Ганнівка

В околицях села збереглось близько 80 курганів, що стоять окремо та групами.

Село Лазьки

Поблизу Лазьків  виявлено два поселення скіфського часу – одне – між урочищем Скоробор і Більський Яр, друге – коло валу Більського городища, в урочищі Осняги. В околиці села, за повідомленням О.Г.Дяченко, є поселення черняхівської культури.

Село Лютенські Будища

В урочищі Ставище у 1971 році виявлено ранньослов’янське поселення черняхівської культури, а поблизу села – поселення середини I тисячоліття нашої ери з ліпним посудом.

Село Міські Млини

В околицях села на землях колгоспу – 21 курган: а) на південний захід від села – сім, ліворуч та праворуч від дороги Полтава – Спішки – вісім курганів; б) на схід від села на околиці села Шкіднівка – три кургани; в) на північний схід від села, праворуч дороги Лихачівка – Деревки – один курган, на північ від села по обидва боки від ріки Ворскли – два кургани.

Селище міського типу Опішня

Опішнянське городище

Опішнянське городище

В урочищі Пристань близько Городища – поселення доби бронзи. В урочищі Кардашів Вал – городище скіфського часу. У селі на мису ріки Ворскла – городище роменської культури та періоду Київської Русі. На городищі знайдено срібну римську монету Доміціана I століття нашої ери.

Село Проценки

Поблизу хутора Вовки (приєднано до села Проценки) у 1971 році виявлено поселення черняхівської культури. На схід та південний схід від села на землях колгоспу – 12 курганів, 8 з яких не орються. Висота курганів від двох до чотирьох метрів.

Село Саранчівка

Поблизу Саранчівки – поселення доби бронзи та скіфського часу. На відстані 150 метрів на північний захід від села – курганний могильник, на якому в 1906 році розкопано один курган скіфського часу. В околицях села виявлено поселення ранніх слов’ян черняхівської культури. У районі знесеного села Войнівка – городище часів Київської Русі.

Село Ступки

На території Ступків – могильник і поселення черняхівської культури, матеріали з яких зберігаються в музеї села Ступки. Коло села – два кургани під назвою Великі Могили, один з них не ореться. За три кілометри на південь від села – поселення ранніх слов’ян VI – VII століть. На колишньому хуторі Блажки поблизу села Ступка в 1906 році розкопано три кургани, очевидно, скіфського часу. В 1903 році знайдено скарб з речами VIII століття нашої ери.

Село Шенгеріївка

Поблизу села на лівому березі ріки Груні – поселення черняхівської культури.

Село Шкідинівка

Поблизу села – два кургани.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *