Археологія та стародавня історія Гадяцького району

Скіфське городище біля Книшівки

Скіфське городище біля Книшівки

Гадяцький район Полтавської області містить скіфські, слов’янські і давньоруські городища уздовж ріки Псел – у селах Броварки, Книшівка, Сари.

Село Біленченківка

В околицях Біленченківки на земляє колгоспу є 14 курганів, у тому числі п’ять – мі селами Біленченівка і Писарівщина та дев’ять курганів розташовані на північний захід від села, за 0,5 – 2,5 кілометри.

Село Броварки

На землях колгоспу, на північний захід від села, безпосередньо біля нього – компактна група, що складається з 9 курганів.

В околицях села на березі ріки Псел – курганний могильник скіфського часу VI – V століття до нашої ери. Поруч на орному полі розташований слов’янський могильник від перших століть нашої ери до VIII – IХ століть, слов’янське городище роменського типу та києворуське городище-могильник. На північ та на захід від городища на території села розташоване велике давньоруське поселення.

Село Бухалове

На південь від Бухалового на землях колгоспу є чотири кургани.

Місто Гадяч

В околицях Гадяча є кургани скіфського часу та могильник епохи Київської Русі.

Село Дучинці

Поблизу Дучинців є кургани VI – V століття до нашої ери.

Село Книшівка

На західній околиці Книшівки понад річкою є велике городище скіфського часу. У центрі села на правому березі ріки Псел – слов’янські городища та поселення роменської культури VIII – Х століть.

Село Сергіївка (колишня Краснознаменка)

Поблизу села на березі ріки Хорол – залишки пізньопалеолітичної стоянки. На околиці – стоянки середнього неоліту. На північній околиці села – стародавнє городище, досліджене на початку ХХ століття.

Село Лютенька

Поблизу села в 1971 році виявлено ранньослов’янське поселення черняхівської культури (II – VI століть нашої ери).

Село Осняги

Навколо села є багато курганів, з них у 1906 році в урочищі За Грунню розкопано 9 курганів скіфських часів.

Село Рашівка

В околицях Рашівки – поселення черняхівської культури. Знайдено скарб речей: 121 монета, 15 гудзиків, пара сережок.

На землях колгоспу – сім курганів, у тому числі: а) за 1,5, 6,5 і 6,2 кілометри на захід від села три кургани, останній курган на підвищенні; б) на схід від села на лівому берегі ріки Псел – один курган; в) на північний захід від Рашівки – три кургани.

Село Ручки

Біля села на березі ріки Хорол – сліди могильника черняхівської культури; знайдено глечик і миску. В околицях села на землях колгоспу – чотири кургани, в тому числі за 0,7 кілометри на захід від села на підвищенні – один курган; за 3,7 і 3,4 кілометри на схід від села – два кургани.

Село Сари

На піщаних кучугурах в заплаві лівого берега Псла виявлено залишки поселень доби необіту та бронзи. У південній частині села, на правому березі ріки Псел, розташовані слов’янське городище, поселення та безкурганний могильник роменського типу VIII – Х століть. На північ від села на березі ріки Псел – городища та поселення VIII – ХI століть.

На захід від села, за 2,5 і 5 кілометрів, на землях колгоспу імені Фрунзе у напрямку худора Донцівщина знаходяться два кургани. На землях колгоспу імені Калініна, за чотири кілометри від села, за дорогою Сари – Рашів один курган.

Село Хитці

На захід від Хитців, на землях колгоспу розташовано 15 курганів, з них 11 – групою, решта – по два кургани окремо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.