Гадяцький район Полтавської області містить скіфські, слов’янські і давньоруські городища уздовж ріки Псел – у селах Броварки, Книшівка, Сари.
Село Біленченківка
Зміст
В околицях Біленченківки на земляє колгоспу є 14 курганів, у тому числі п’ять – мі селами Біленченівка і Писарівщина та дев’ять курганів розташовані на північний захід від села, за 0,5 – 2,5 кілометри.
Село Броварки
На землях колгоспу, на північний захід від села, безпосередньо біля нього – компактна група, що складається з 9 курганів.
В околицях села на березі ріки Псел – курганний могильник скіфського часу VI – V століття до нашої ери. Поруч на орному полі розташований слов’янський могильник від перших століть нашої ери до VIII – IХ століть, слов’янське городище роменського типу та києворуське городище-могильник. На північ та на захід від городища на території села розташоване велике давньоруське поселення.
Село Бухалове
На південь від Бухалового на землях колгоспу є чотири кургани.
Місто Гадяч
В околицях Гадяча є кургани скіфського часу та могильник епохи Київської Русі.
Село Дучинці
Поблизу Дучинців є кургани VI – V століття до нашої ери.
Село Книшівка
На західній околиці Книшівки понад річкою є велике городище скіфського часу. У центрі села на правому березі ріки Псел – слов’янські городища та поселення роменської культури VIII – Х століть.
Село Сергіївка (колишня Краснознаменка)
Поблизу села на березі ріки Хорол – залишки пізньопалеолітичної стоянки. На околиці – стоянки середнього неоліту. На північній околиці села – стародавнє городище, досліджене на початку ХХ століття.
Село Лютенька
Поблизу села в 1971 році виявлено ранньослов’янське поселення черняхівської культури (II – VI століть нашої ери).
Село Осняги
Навколо села є багато курганів, з них у 1906 році в урочищі За Грунню розкопано 9 курганів скіфських часів.
Село Рашівка
В околицях Рашівки – поселення черняхівської культури. Знайдено скарб речей: 121 монета, 15 гудзиків, пара сережок.
На землях колгоспу – сім курганів, у тому числі: а) за 1,5, 6,5 і 6,2 кілометри на захід від села три кургани, останній курган на підвищенні; б) на схід від села на лівому берегі ріки Псел – один курган; в) на північний захід від Рашівки – три кургани.
Село Ручки
Біля села на березі ріки Хорол – сліди могильника черняхівської культури; знайдено глечик і миску. В околицях села на землях колгоспу – чотири кургани, в тому числі за 0,7 кілометри на захід від села на підвищенні – один курган; за 3,7 і 3,4 кілометри на схід від села – два кургани.
Село Сари
На піщаних кучугурах в заплаві лівого берега Псла виявлено залишки поселень доби необіту та бронзи. У південній частині села, на правому березі ріки Псел, розташовані слов’янське городище, поселення та безкурганний могильник роменського типу VIII – Х століть. На північ від села на березі ріки Псел – городища та поселення VIII – ХI століть.
На захід від села, за 2,5 і 5 кілометрів, на землях колгоспу імені Фрунзе у напрямку худора Донцівщина знаходяться два кургани. На землях колгоспу імені Калініна, за чотири кілометри від села, за дорогою Сари – Рашів один курган.
Село Хитці
На захід від Хитців, на землях колгоспу розташовано 15 курганів, з них 11 – групою, решта – по два кургани окремо.