Замок в селі Річки

Замок на карті фон Міга 1783 року

Замок на карті фон Міга 1783 року

В селі Річки Жовківського району був замок. Село Річки розміщується у 50 кілометрах на північний захід від Львова, у 5 кілометрах на північ від Рави-Руської, неподалік від кордону з Польщею.

Вперше село згадується у документах у 1531 році. В той час на Галичину часто нападали татари, для захисту населення у селі річки спорудили замок. У Центральному державному історичному архіві Львівської області зберігся інвентарний опис замку 1702 року.

Фортеця зображена на карті фон Міга 1783 року, чотирикутний бастіонний замок споруджено а березі річки, яка поблизу замку за допомогою греблі перетворена на став. На карті фон МІга на північно-західній околиці села зображено невеликий чотирикутний замок з чотирма виступами по кутах. В межах укріплень зображено дві споруди червоним кольором, на карті фон Міга червоним кольором позначалися споруди, збудовані з цегли. В той час замкові споруди, як правило, мали підземелля, якщо вони збереглися, їх можна дослідити з ліхтариком https://fonarik.com/.

Супутникова фотографіяЗ південного боку замок захищений високим берегом річки і каскадом штучних озер. Північна і північно-східна сторона замку виходили на рівнину, яка переходила у невеликий пагорб, який підвищувався над замком. Таким чином, замок з північного боку міг обстрілюватися з пагорбу, який був перед ним.

На пізнішій детальній карті 1861 – 1864 років укріплення не позначено, хоча якщо укріплення видно із зараз на супутникових знімках, в той час вони були добре збереженими.

На супутниковому знімку видно контури земляного укріплення – вали і бастіони. Західний вал має довжину 55 метрів, північний вал має довжиу 90 метрів, східний вал має довжину 65 метрів. На замковому подвір’ї – городи.

З північного заходу є невеликий виступ, який був бастіоном або основою для дерев’яної башти, північно-східний бастіон зберігся добре. З інших кутів бастіонів не видно, їх, очевидно, знищила ерозія грунту, хоча вони точно були, їх позначено на карті фон Міга. З північного напільного боку є два розриви, в одному з них була брама, інший, можливо, зробили для доступу сільськогосподарської техніки на територію замчища. Рів перед валом зберігся, однак з півночі він засипаний через оранку.

Власниками замку в ХVI столітті був Фелікс Радзановский (помер у 1565 році), після нього власником був Вавжинець з Тжцяни Тжцінської, який був любачівським каштеляном. Після смерті Вавжинця власником був його син Якуб Тжцінський. З кінця ХVIII до середини ХІХ століття власниками села річки були Жечицькі, Францішек Глоговський, Ігнацій Мянчинський, Юзеф Прус Вішневський, Август Кіцкі, Каєтан Кіцкі, який заповів село польському товариству.

В першу світову війну на території замку був австрійський польовий госпіталь. Очевидно, всередині укріплень були споруди. Є дані про існування замкового парку на початку ХІХ століття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.