Монастир та церква Івана Хрестителя в селі Фалиш

РеконструкціяВ селі Фалиш Стрийського району Львівської області був монастир, в якому була церква Івана Хрестителя. Село Фалиш знаходиться у 70 кілометрах на південь від Львова і в 5 кілометрах на південь від міста Стрий.

ЦеркваСело розміщується на правому березі ріки Жижава. Перша писемна згадка про село – 1482 рік, населений пункт називається “Фалиш або Монастир”. У західній частині села збереглося городище (монастирище), на території якого був православний монастир та церква Івана Хрестителя.

Фортеця була на мису, з напільного боку був вал та рів. На валу був частокіл. З південного боку укріплення тече невелика ріка, яка є притоком ріки Жижава.

План церквиУ книзі Р.Сулика “Дерев’яні церкви Стрийщини” (1993) вказується, що дерев’яна церква Усічення голови святого Івана Хрестителя була збудована в 1750 році. Це була триверха будівля бойківського типу, складалася з трьох зрубів. До північної стіни вівтаря приляга ризниця, яка була добудована в ХІХ столітті. На другому ярусі бабинця були хори, які виходили на західну стіну нави. Церква була розібрана в 1911 році. Нову церкву Івана Хрестителя спорудили в 1911 році в іншому місці, ця церква збереглася до наших днів.

Р.В.Сулик проводив тут археологічні обстеження у складі Карпатської архітектурно-археологічної експедиції. На основі цих досліджень Миколою Козураком був виготовлений проект реконструкції монастиря.

Церква на карті фон Міга 1782 рокуЦерква є на карті Фрідріха Фон Міга 1779 – 1782 років. Також церква є на австрійських картах 1861 – 1864 та 1869 – 1887 років.

Монастирище

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.