Городище в селі Ступниця

ГородищеВ cелі Ступниця Дрогобицького району Львівської області є городище. Воно складається з дитинця (урочище Монастирець) та укріпленого посаду. Село знаходиться у долині ріки Бистриця, у 65 кілометрах на південний захід відь Львова, між Дрогобичем та Самбором.

У селі є городище ХІ – ХІІІ століть, яке було давньоруським містом. Динець розміщується в урочищі Монастирець, фортеця має діаметр 112 метрів, його оточує вал і рів. Дитинець мав дві брами, центральна брама була із заходу. Підгороддя укріплене валом.

ФортецяУ Ступниці збереглися рештки княжого міста XI—XIII ст., з дитинцем круглої форми діаметром 112 м, який оточений широким валом (6 м) і ровом, та підгороддям із рештками другого валу. На територію дитинця вели два в’їзди, головним з яких був західний. Тепер це урочище називають “Монастирець”.

Перша писемна згадка про село – 1377 рік. Цього року князь Володислав Опольський нада село Ступниця волохові Дзюрдові, який був родоначальником роду Ступницьких гербу Сас. Село було у власності цієї родини до початку ХVII століття. Із середини ХVII століття власникам села були Бандровські, Осеньковські і Попелові. Графи Лосі  спорудили у селі мурований двір (можливо, він був оборонним, а можливо просто будівлі були споруджені із каменю чи цегли).

Наприкінці ХІХ століття село купив львівський аптекар Юліуш Нахлік, який у 1898 році продав фільварок польським колоністам з околиць міст Сянок та Красна. Польські колоністи утворили окремий населений пункт Ступниця Польська, яка знаходилася на відстані двох кілометрів від Ступниці Руської.

На території дитинця є греко-католицька церква святого Юрія, яку спорудили у 1894 році. Можливо, на території дитинця був монастир, про що вказує назва урочища “Монастирець”.

На території городища проводили розкопки у 30-х роках ХХ століття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.