Городище і церква святого Дмитрія у селі Гологірки

Церква святого Дмитрія

Церква святого Дмитрія

У селі Гологірки Золочівського району Львівської області є городище. Фортеця оточена трьома лініями валів. На центральному майданчику – церква святого Дмитрія. За народними переказами тут був замок княжни Олени. Село знаходиться у 50 кілометрах на схід від Львова і в 13 кілометрах на захід від Золочева. Неподалік від села – село Гологори.

Перша писемна згадка про село – 1650 рік.

В селі Гологірки є оборонна церква, біля якої є три ряди валів і ровів. Це давньоруське городище знаходиться на краю високого пагорба в урочищі Вали на відстані 200 метрів на захід від села. Центральний укріплений майданчик має діаметр 120 метрів, він оточений трьома рядами валів та ровів, розміщується на висоті 350 метрів над рівнем моря і на висоті 50 метрів над рівнем довколишньої долини. Відстань між гребенями валів – біля 12 метрів. На місці центрального майданчика – кладовище. Тут колись була церква.

Церква святого Дмитрія на карті 1861 - 1864 років

Церква святого Дмитрія на карті 1861 – 1864 років

Четверта лінія оборони складається з двох частин – одна частина знаходилася з напільного західного боку, інша захищала підступи з південного, східного та північного боку. Дві частини четвертої лінії оборони з’єднуються між собою під прямим кутом. Орест Мацюк вказує, що за народними переказами тут був замок княжни Олени.

В 60-х роках ХХ століття були проведені археологічні дослідження, які виявили поселення висоцької, липицької, черняхівської культури та давньоруського часу ХІ – ХІІІ століть. У літописі під 1231 роком вказується, що тут була укріплена садиба боярина Клим’яти. У 1986 – 1987 роках археологічні дослідження провели науковці Львівського науково-дослідницького інституту суспільних наук.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.