Археологія та стародавня історія Тетіївського району

Городище у Теліжинцях

Городище у Теліжинцях

У Тетіївському районі Київської області є городище у місті Тетіїв та селах Клюки, Кошів, Теліжинці.

Село Бурківці

Поблизу Бурківців – п’ять курганів доби бронзи, один з них розкопано в 1838 році.

Село Дзвеняче

Неподалік від села в ХІХ столітті було сім курганів.

Село Дібрівка

В ХІХ столітті біля Дібрівки було два кургани.

Село Кашперівка

В урочищі Чубайка – три кургани. В урочищі Загребілля в 1861 році розкопано курган. В 1887 році на городі знайдено три золоті монети з вушками – варварські наслідування золотим квінаріям часів Антонінів та золота бляшка.

Село Клюки

В ХІХ столітті в селі було зруйноване городище, а біля села – 34 кургани.

Село Кошів

У східній та західній частинах села на правому березі ріки Рось – залишки давньоруського городища. За один кілометр на захід від села на правому березі ріки Рось – два кургани. Один з них з назвою Кочубеєва могила знаходиться ближче до річки, навпроти села Борщагівка. За переказами на цьому кургані в 1708 році було страчено Іскру та Кочубея.

Село Ненадиха

Поблизу Ненадихи в ХІХ сотлітті було шість курганів.

Село П’ятигори

Біля села – 39 курганів. В 1855 році тут розкопано два кургани.

Село Скибинці

Поблизу Скибинців – залишки поселення та розкопано два кургани, знайдено також скарб (мідна сокира, бронзовий кельт, 1000 бронзовий кілець та інше) доби бронзи. На полі знайдено бронзовий енколпіон (хрес). Збереглося гоордище, на якому знайдено золоті речі, серед них медаль Стефана Баторія. В 1850 році знайдено скарб, що складався з 1000 польських та західноєвропейських монет другої половини ХVІ століття.

Село Тайниця

Поблизу Тайниці в ХІХ столітті було чотири кургани.

Село Теліжинці

За один кілометр від села, на правому березі ріки Роськи – стародавнє городище. В 1844 році знайдено глиняну урну. Поблизу села – три кургани.

Місто Тетіїв

На полях знайдено дві кам’яні шліфовані сокири, бронзовий кинджал доби бронзи, залізні спис та тригранна стріла, а також велика бронзова римська монета Антоніна Пія. В частині міста, що називається Свобода – залишки валів від зруйнованого городища. Тут же два кургани: один з них називається Красна Мошила, поблизу якого знайдено багато мідних монет царя Олексія Михайловича. На полях – два кургани: один в селі, біля дороги в село Високе, називається Зелена Корчма.

Село Черепин

В 1929 році за три кілометри на північ від села в урочищі Пилипів хутір досліджено поселення трипільської культури.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.