Археологія та стародавня історія Рокитнянського району

Укріплення Торчеська

Укріплення Торчеська

У Рокитнянському районі Київської області в селі Ольшаниця є городище літописної столиці торків – Торчеськ, його ще пов’язують з селом Шарки, городища – Бирюки, Бушеве, Запруддя, Рокитне, Синява.

Село Бакумівка

Поблизу села – чотири давньоруські поселення, одне з них розташоване в урочищі Лука, на острові поміж двома рукавами річки.

Село Бирюки

Супутниковий знімок городища біля села Бушеве

Супутниковий знімок городища біля села Бушеве

Біля села знайдено дві срібні римські монети Нерви та Фаустини Старшої. В 1927 році досліджено давньоруське городище. Збереглися рів та вал.

Село Бушеве (колишні Пруси)

Вал бушівського городища

Вал бушівського городища

За один кілометр на південний схід від села в гирлі ріки Гороховатки, при впадінні її в ріку Рось – давньоруське городище ХІ – ХІІ сотліття. Воно має півкруглу форму, розміром 180 на 250 метрів. Зберігся вал по периметру городища висотою 3 – 5 метрів. Поруч розташоване селище цього ж часу. На городищі зібрані також матеріали ранньозалізного часу та кінця І тисячоліття нашої ери. На північ від правого берега ріки Гороховатки, на полі – невелика могила. Тут на значній площі зібрано уламки давньоруського посуду. За відомостями ХІХ столітті ту знаходився могильник.

Село Житні гори

Бушівське городище з повітря

Бушівське городище з повітря

Неолітичне поселення дніпро-донецької культури. В півніно-східній частині села, на правому березі річки та при злитті річок Бурчак і Негода – два поселення черняхівської кульутри. На правому березі рік Негоди та Бурчаха – чотири поселення черняхівської культури. На лівому березі ріки Бурчака, проти впадіння у неї притоки Негоди розташоване, майже зовсім знищене, давньоруське гордище з прилеглими до нього поселеннями. Поселення є і по течії ріки негоди та Бурбчаку між селами Жтині гори та Мовчанівка. Поблизу городища в ХІХ сотлітті було три кургани.

Село Запруддя (до 1960 року Вінцентівка)

В селі в 1974 року досліджено сарматський курган. Є давньоруське городище. На полях – 16 кургаів, два з них називається Близнюки.

Село Йосипівка (колишня Юзефівка)

Біля села розкопано кургани доби бронзи, зокрема середньодніпровської культури. Між селами Йосипівка та Ольшаниця, на обох берегах ріки Рогозівки, в 1947 році виявлено шісьт поселень черняхівської культури.

Село Мовчанівка

На північний схід від села, на лівому березі річки – два поселення черняхівської культури. По течії ріки Негоди та Бурчак в межах сіл Мовчанівка та Житні гори – давньоруські поселення.

Село Насташки

У 1891 році на полях знайдено срібну римську монету імператора Адріана. В селі є залишки зруйнованого будівлями давньоруського городища. За переказами, на місці сучасного села існувало велике стародавнє місто Китайгород, яке зруйнували татари. На околицях – два кургани. В 1870 році знайдено 28 срібних блях від пояса та срібна ложка.

Село Ольшаниця

Біля села – скарб римських монет ІІ – ІІІ столітті нашої ери. В долині ріки Рогозівка між селами Ольшаниця та Йосипівка – шість поселень черняхівської кульутри. В 1947 році на гордищі з потужним культурним шаром пізнього середньовіччя знайдено уламки черняхівського посуду та давньоруської кераміки. На березі Гороховатки – неукріплене давньоруське поселення. За два кілометри на північ від північної околиці села (від господарського двору колгоспу «Комінтерн») поміж селами Ольшаниця та Шарки, на високому березі ріки Гороховатки – велике городище ХІ – ХІІІ століть – залишки літописного міста Торчеськ – столиці торських племен (дивіться село Шарки).

Між селами Ольшаниця та Шар досліджено давньоруські та кочівницькі кургани. Через село проходить Змійовий вал, який тягнеться на село Саварку.

Село Острів

У селі Острів в ХІХ столітті було чотири кургани.

Селище міського типу Рокитне

На лівому березі ріки Рось – чотирикутне городище. Тут в 1947 році виявлено залишки трьох поселень черняхівської кульутри, які були зруйновані при насипці пізньосередньовічних укріплень. Біля села сходяться два Змійові вали: один, що йде від села Сухоліси, а другий – починається біля лісного кордону.

Село Ромашки

Знайдено кілька срібних римських монет, в тому числі одна монета Антоніна Пія та золота монета – варварське наслідування ауреусу Гордіана ІІІ. В центрі села поблизу школи та церкви досліджувався неодноразово могильник черняхівської культури, на якому виявлено 38 поховань, з них чотири трупоспалення та 15 трупопокладення. Знайдено фібули (застібки), глиняний глек ІV століття із зображенням слов’янського календаря, який розшифрував академік Б.А.Рибаков. Тут були також розкопані курани давньоруських часів та кочовиків. В одному з поховань знайдено бойове залізне кінське наголів’я.

Село Савинці

Поблизу Савинців в ХІХ столітті був курган Гостра могила.

Село Синява

В селі біля Воскресенської церкви, збудованої в 1649 році, в літературі ХІХ століття значилося городище, яке розвідками 1972 року не виявлено. За два кілометри від села, в лісі – друге гордище, яке називається монастирище. В 1947 році тут в потужному культурному шарі пізнього середньовіччя виявлено уламки посуду черняхівського типу. В селі в 1884 року знайдено чотири римські монети: бронзова Птолемея та срібні Трояна, Марка Аврелія та Фаустини Молодшої.

Село Телешівка

В селі – шість курганів. Один з них доби бронзи досліджено в кінці ХІХ столітті. В західній частині глинища на плато, біля господарського двору колгоспу – могильник черняхівської культури. Неподалік від могильника, в урочищі Берез (на захід від села) – поселення черняхівської культури. В селі на правому березі ріки Гороховатки, біля неглибокого яру та на відносно високому березі Гороховатки – два поселення черняхівської культури. На останньому зібрано також уламки давньоруського посуду. Поблизу села – ще кілька давньоруських поселень.

Село Шарки

План городища Торчеська

План городища Торчеська

В 1947 році на правому березі ріки Гороховатки – поселення черняхівської культури. Знайдено срібну римську монету Антоніна Пія. В північній частині села на березі ріки Гороховатки знаходиться величезне городище ХІ – ХІІІ століття, пов’язаний з літописним містом Торчеськом – столицею осілих тюркських племен. Городище площею 90 гектарів складається з великого укріпленого загону довжиною близько 1400 метрів та двох сегментовидних внутрішніх укріплень (420 і 340 метрів). У середині північного сегмента збереглися кільцевий вал, який утворює подвійни ряд укріплень. У 1966 році досліджено складні укріплення міста, наземні житла та округлі вогнища. В центрі дитинця розкопано 20 слов’янських поховань. Між селами Шарки та Ольшаниця досліджено давньоруські та кочівницькі кургани.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *