Археологія та стародавня історія Таращанського району

Реконструкція давньоруського городища

Реконструкція давньоруського городища

У Таращанському районі Київської області виявлено городища у селах – Ківшувата, Лісовичі, Лук’янівка, Станишівка, Чернин.

Село Буда

Поблизу села Буда – Змійовий вал.

Село Велика Вовнянка

Неподалік від Великої Вовнянки в ХІХ столітті було два кургани.

Село Веселий Кут

Біля Веселого Кута в ХІХ столітті – 12 курган.

Село Кирдани

В ХІХ столітті знайдено кілька римських монет Антоніна Пія та Марка Аврелія. Біля села є великий курган під назвою Лиса Могила.

Село Ківшувата

Знайдено бронзовий кельт білогрудівської культури. На правому березі ріки Штани – городище. На північ від села – один курган. Два інші (Безім’яний та Подолячка) скіфського часу V – IV століття до нашої ери досліджені в 1858 році. При похованнях знайдено панцир з залізних платівок, наконечники списів, вудила та 38 бронзових стріл, а також прикрси з бронзи у вигляді тварин та пташиних голівок. З цього села походить бронзова монета Траяна Деція, карбована в місті Вімінакії у Верхній Мезії. В 1874 році знайдено два скарби, один складався зі срібних гудзиків, каблучок та намиста, зробленого зі скла, гірського кришталю та сердоліка, другий з 100 польських, шведських та германських монет ХVII століття.

Село Косяківка

Поблизу Косяківки в ХІХ столітті – курган.

Село Лісовичі

Знайдено обронзовий наконечник списа чорноліської культури. Понад річкою Котлуєм – підковоподібне городище з периметром в один кілометр. В 1869 році знайдено два голандські талери та 20 польських і пруських дрібних монет. В 1873 році – скарб, що складався з 200 польських та шведських шелягів ХVII століття. У 1888 році знайдено в горщику скарб з 2100 польських, пруських, шведських, тешинських, шотландських та молдавських дрібних монет ХVII століття.

Село Лука

Біля села Лука, під час корчування лісу, відкрито могильник чорноліської культури, де при похованнях з трупоспаленням виявлено 15 бронзових браслетів. Знайдено бронзовий кельт чорноліської культури. На березі ріки Рось знайдено римську монету (денарій) Коммода. В 1854 році виявлено скарб, щоскладався з 244 празьких грошей Вацлава ІІІ ХVІ століття. Знайдено залізний кинджал із срібною ручкою, ножнами та ланцюжком.

Село Лук’янівка

В ІХ столітті в селі було два городища.

Село Мала Березянка

В 1849 році біля села розкопано курган – Сторожеву Могилу. В ньому знайдено залізну зброю.

Село Плоске

Неподалік Плоского в ХІХ столітті було 13 курганів.

Село Ріжки

В ХІХ столітті біля села – дев’ять курганів, один з них називається Чорна могила та два – Близнята.

Село Северинівка

Поблизу села в ХІХ столітті – три кургани.

Село Станишівка

За два кілометри на захід від села, над Козачим Яром, знаходиться городище.

Село Степок

Біля села Степок – два кургани під назвою Шпильові могили.

Місто Тараща

В місті знайдено бронзову сокиру та бронзовий клепаний котел так з ваного кіммерійського типу доби пізньої бронзи. Біля ветлікарні та поблизу Лисої Гори – залишки Змійового валу, що тягнувся з півночі на південь.

Село Чернин

На полі знайдено срібну римську монету Адріана та бронзову монету Елагалаба, карбовану в місті Маркіанополі в Нижній Мазії. На схід від села – городище. В селі великий курган називається Лиса Могила.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *