Гірськолижні курорти Криму

Катання на лижах в снігопад

Катання на лижах в снігопад

Автономна республіка Крим розміщується на Кримському півострові. Адміністративний центр – м. Сімферополь. На півночі межує з Херсонською областю, із західного та південного боку омивається Чорним морем, із східного боку – Азовським. Керченська протока відділяє АР Крим від Росії. Крим поділяється на рівнинну степову частину та гірську, яку займають Кримські гори. Крим мав дуже багату історію, оскільки він має сприятливий клімат і займає вигідне географічне відношення, Крим населяло дуже багато народів – кіммерійці, скіфи, сармати, греки, римляни, готи, татари, турки, болгари та інші, усього понад 100 національностей. Природа Криму контрастує з рештою України. Тут мало багатоводних рік. У Криму водяться багато отруйних тварин – гадюка, скоропендра, скорпіони, каракурти, однак на південному березі отруйних і небезпечних тварин немає взагалі. Теплий, середземноморський клімат призвів до наявності багатьох рослин і тварин, яких немає в інших регіонах України, багато видів флори і фауни є ендемічними, їх не можна зустріти ніде в світі. Клімат дозволяє у квітні купатися в морі, тоді як у високогір’ї стоїть сніг, достатній для катання на лижах. Все це робить Крим дуже привабливим для туристів, які приїзджають сюда цілорічно. Популярний тут і гірськолижний відпочинок. Звичайно, в Україні є багато інших гірськолижних курортів, але сам факт, що у низьких кримських горах і в теплому кліматі зробили зимові гірськолижні розваги, заслуговує на увагу.

Гірськолижні курорти Криму

Ангарський перевал (нижнє плато Чатир-Дага)

Бугельний підйомник

Бугельний підйомник

Ангарський перевал – це сідловина між гірськими масивами Чатир-Дага Демерджи, розміщується на трасі Сімферополь-Ялта на висоті 752 м, 30 км від Сімферополя і 12 км від Алушти. Сніг взимку має товщину до півметра і придатний для катання на всіх засобах спуску – лижах, сноубордах, санках, поліетиленових кульках.

Найпопулярніший транспорт до перевалу – тролейбус, хоч, звичайно, можна і на власному автомобілі. На трасі Сімферополь – Алушта слід повернути на село Мармурове до Мармурової печери (є вказівники), усього біля п’ятнадцяти хвилин ходи. Власне біля печер спелеоцентр «Онікс-тур» обладнав гірськолижні траси з витягами, кафе, туалети, кімнати для відпочинку. Сніг лежить зазвичай у лютому та березні.

Зимовий ліс

Зимовий ліс

Є три бугеля – 650, 600 і 300 метрів, які розміщуються послідовно, утворюючи трасу довжиною 1550 метрів з перепадом висот 750 метрів. Перший бугель (біля підніжжя гори) обслуговує нескладну трасу для початківців. Другий бугель (посередині) і траса проходять через ліс, є небезпечні скельні виступи. Третій бугель і траса проходять через кулуар Чатир-Дага. Останній бугель (біля вершини гори) є найнебезпечнішим через можливість сходження лавин і велику кількість скель, нахил тут дуже великий – до 60 градусів. Також є На південних схилах гори Еклізі є витяг довжиною 200 м і нескладні траси. Окрім трас, є ще чотири кулуари, по яким можна з’їхати до підніжжя нижнього витягу. Найскладніший кулуар починається у 200 метрах справа від основної траси, він довжиною понад кілометр. Прокат лиж та санок, є гірськолижна школа, можливий підйом на гору за снігоходом. Є спасателі (з офісом в Алушті).

Біля Кутузовського озера є санні траси – від метеостанції (біля турбази «Ангарський перевал») слід іти по вказівнику (стрілка вказівника наліво – Кутузовське озеро, направо – Тисова ущелина), далі по вказівниках, яких на стежині досить багато.

Улітку та в гірськолижний сезон проживання можливе на турбазі «Ангарський перевал».

На крісельному підйомнику

На крісельному підйомнику

Туристам можна оглянути залишки фортеці Алустон в Алушті (VІ – ХV ст., вулиці Володарського та Рози Люксембург, дві башти з мурами), химерні скелі Демерджи, також можна зійти на Чатир-Даг (сходження починається біля Кутузовського озера, за дотримання техніки безпеки його можна здійснити взимку). Поблизу Алушти є багато природніх пам’яток, вартих уваги – водоспад Головкінського, гора Кастель, гора Бабуган-яйла, мис Плака.

Також в Алушті варто відвідати музеї: Алуштинський історико-краєзнавчий муезй (вул. Леніна, 8, тел. (06560) 3-02-70) та Музей природи Кримського державного заповідника (вул. Партизанська, 42, тел. (06560) 3-04-40).
Контрольно-спасальна служба, телефон в Алушті
(06560) 3-50-10).

Гірськолижні підйомники на Ай-Петрі

Ай-Петрі знаходиться біля Ялти. Тут найтепліший клімат у Криму, близький до середземноморського. Ялта бере свій початок з VІ ст. як грецька колонія. Особливо швидко поселення стало розвиватися у другій половині ХІХ ст., коли місто почало розвиватися як курорт.

На гірськолижному курорті

На гірськолижному курорті

Добиратися з Сімферополя до Ялти тролейбусом або автомобілем (відстань 85 кілометрів). На гірськолижні траси Ай-Петрі (1234 м) можна доїхати з боку Ялти автомобілем (краще повнопривідним), інший спосіб – канатною дорогою (звідти снігоходом біля 2 км), ще інший – з боку Бахчисараю (дорога зимою може бути непрохідною). Сніг лежить з грудня до середини квітня.

На Ай-Петрі є 9 бугельних витягів довжиною від 300 до 1300 м. Схили пологі, мають середній нахил 15 градусів, перепад висот від 20 до 200 м. Є каток площею 400 квадратних метрів. Є прокат гірських та бігових лиж, ковзанів, снігоходів.

На Ай-Петрі є готель з колибою. Гірськолижний клуб «Ай-Петрі» має притулок на 20 місць. З гори відкривається чудовий краєвид. До притулку біля 3 кілометрів, можна домовитися про доставку снігоходами. Любителям бігових лиж варто зупинитися в туристично-оздоровчому комплексі «Орлиний заліт».

У майбутньому планується спорудження на Ай-Петрі сучасного гірськолижного комплексу європейського рівня.

Зимові розваги

Зимові розваги

На Ай-Петрі можна оглянути залишки середньовічної фортеці Учан-Су-Ісар на Ай-Петрі. Фортеця знаходиться біля водоспаду Учан-Су, на території дитячого табору Ісари. Це невеличке середньовічне укріплення охороняло шляхи, що проходили через перевал на Ай-Петрі. Варто оглянути також водоспад Учан-Су, висота падіння води якого досягає 90 метрів. У самій Ялті збереглися цікаві природні та архітектурні пам’ятки – Масандрівський парк (заснований у 1840 році), гора Аю-Даг – природня скеля висотою понад 500 метрів, яка є природнім заповідником із середньовічними руїнами, палац Олександра ІІІ, Вірменська церква (початок ХХ ст.).

Варто відвідати Ялтинський історико-літературний музей (вул. Пушкінська, 5, тел. (0654) 32-30-70, включає відділи, що розміщуються у центральній частині Ялти: голографії, археології, дореволюційної історії Ялти, літературно-меморіальний будинок-музей Бірюкова, літературно-меморіальний музей Треньова та Павленка.

Притулок гірськолижного клубу «Ай-Петрі»
тел. (8-0654) 32-00-00 или (8-0652) 526-534.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *